Pull-up rezistor

Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1492
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Pull-up rezistor

Příspěvek od Dex »

No nejspíš jsi chtěl variantu č. 1 ve druhém řádku a jen si vstup MCU připojil na druhý vývod tlačítka než by bylo potřeba ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
DavidO
Příspěvky: 1113
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Pull-up rezistor

Příspěvek od DavidO »

lukasliebzeit píše: 04 srp 2023, 13:19 Parada, 2 radek 4. zleva je ta situace kterou mam - asi :-D

A ted premyslim, proc to tak je? :D
<pedant mode>Protože jsi to tak zapojil :lol: </pedant mode>

Vysvětlení, proč zmáčknutí tlačítka v tomhle zapojení nezpůsobí 0 je, že není důvod, abys na tom pinu naměřil něco výrazně jiného, než 5V a tedy logickou 1. Představ si to jako kdybys vzal voltmetr a měřil nějaký hotový zapnutý obvod, kde je mezi napájením a zemí nějaký rezistor. Jedním fousem dáš měřák na zem a druhým budeš šmátrat po obvodu. Když se s ním dotkneš země, naměříš 0, ale to není překvapivý, že. Když se s ním dotkneš napájení, kolik naměříš? 5V, ale to taky není překvapivý. Když se s ním dotkneš horního konce rezistoru, kolik naměříš? No, zase 5V, anebo tedy přesněji řečeno skoro 5V - možná totiž o malinko míň, dáno odporem vedení od napájení k rezistoru, na kterém by tím pádem byl nějaký úbytek napětí. Ten odpor vedení ale nebude nijak velký, spíš tedy v podstatě neměřitelný, takže na tom vedení nebude skoro žádný úbytek, takže naměříš 5V-skoro nic=5V=logická 1). No a tohle špatné zapojení je právě tak - "meřák" je tvůj pin a měříš napětí mezi 5V a zemí. Tak máš 5V, no.
Jak píše Dex, pokud chceš rezistor zapojit k zemi, tak musíš pin připojit na jeho druhý konec a tlačítko zapojit mezi pin a 5V, tj. druhý řádek, první obrázek.
lukasliebzeit
Příspěvky: 9
Registrován: 30 bře 2023, 09:56

Re: Pull-up rezistor

Příspěvek od lukasliebzeit »

<pedant mode>Protože jsi to tak zapojil :lol: </pedant mode>
Nastesti se muzu branit, ze nejsem takovy jelito, protoze jsem to zapojil schvalne v touze zjistit, jestli to bude fungovat :-D


Diky moc za vysvetleni, uz to asi chapu, kde je "zakopanej pes" :-D
Odpovědět