ESP8266 WakeUp

Odpovědět
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

ESP8266 WakeUp

Příspěvek od MartinL »

Mám zařízení s ESP8266, které periodicky odesílá data na server 1x za hodinu. Jinak je ESP uspané, probouzí se časovačem (výstup D0 připojen na RST). Chtěl bych ho uměl budit i externě (tlačítkem), to by šlo vyřešit paralelním připojením k RST. Ale po probuzení nebudu schopen rozeznat, zda bylo probuzeno časovačem, nebo tlačítkem (po stisku tlačítka nechci odesílat data, ale zobrazit je na displeji).
Tak jsem "vymyslel" zapojení, které by bylo připojeno nejen na RST, ale k dalšímu pinu (D2), který by se po startu otestoval a tím se zjistilo, jestli probuzení vyvolalo tlačítko. V simulátoru to vcelku funguje, ale úplně se mi tam nelíbí napěťová špička, která vznikne na RST při uvolnění tlačítka (většinu chytá dioda, ale ta má nenulové prahové napětí).
RST.png
Můžete na to kouknout, popřípadě poradit lepší řešení?
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: ESP8266 WakeUp

Příspěvek od fulda »

Já bych vzal troj-diodu BAS16V a dva odpory a prostě to "posčítal" pomocí diodové matice. Další možnost je tam vrazit nějaký watchdog, který má externí vstup (TL7702ACD, TC1232). A nebo bych poskládal nějaký monostabilní klopný obvod. Tam je to jen o tom, kde ta špička vznikne.

Ta trojdioda mi přijde nejlepší.

Edit: A co tam naroubovat třeba 74AHC1G08? tím si pořešíš vstup resetu.

Jinak ta špička není problém, normálně má vstup toleranci Vcc+0,3V
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: ESP8266 WakeUp

Příspěvek od fulda »

[media][/media]Máme tu takovej trochu monolog...

Možná trochu praktických obrázků místo teoretizování.
Tenhle model je celkem luxusní a posílá do procesoru nejméně nevhodného signálu. Spoléhá na to, že uživatel stiskne tlačítko na delší dobu, čas pro reset je omezen RC členem R2+C1. Při uvolnění tlačítka jsou navíc omezeny zákmity na vstupu D2 pomocí RC členu R1+C1. Nedostatek spočívá ve výstupu z IC1, který má totemovou dvojici, takže se těžko přetlačuje s udělátkama v programovačkách.
rst1.png
rst1.png (6.18 KiB) Zobrazeno 1911 x
Druhá varianta stejného obvodu je zjednodušená a místo IC1 obsahuje pouze diodu D1. Tím pádem lze použít některá programovací udělátka. Pozor na to, že výstup D0 je zatížen paralelní kombinací R1 a R2.
rst2.png
rst2.png (4.74 KiB) Zobrazeno 1911 x
Grafy průběhu si vygeneruj sám a doufám, že se o ně podělíš.

P.S. při simulacích ti vyjde na vstupu hradla (2) u prvního obvodu, stejně tak na vstupu RST druhého obvodu napěťová špička, jejíž teoretická maximální hodnota bude 2x napájecí napětí (+6,6V), ta se nám do obvodu dostává díky nabitému C1, připojenému přes R1 na napájení (+3,3V). Zde je potřeba si uvědomit, že její maximální dostupný proud je I=U/R1, tedy I=3,3V/10k=0,33mA. Takže pokud vstupy těch obvodů nejsou idealizované, tak tuto špičku ani nerozeznají od běžného šumu. A to je ještě sníženo na polovinu díky existenci R2. Vzhledem k reálným vlastnostem těch vstupů se napěťová špička spíš podělí a vznikne z ní deformace na vstupu D2, takže na tom vstupu nebude obdélník, ale nějaký trapézový útvar s těžko měřitelnou degradací.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: ESP8266 WakeUp

Příspěvek od Dex »

No ale ten monolog je čtenej :D
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: ESP8266 WakeUp

Příspěvek od MartinL »

Díky za připomínky. Nakonec jsem došel téměř ke stejnému řešení jako ty. Jen jsem pro jistotu dal ještě diodu mezi výstup a RST (wire AND).
RST2.png
RST2.png (9.21 KiB) Zobrazeno 1901 x
Odpovědět