Vývoj ledkové supersvítilny.

V lampárně možno podat stížnost na jiného člověka, na firmu, na úřad, na politickou stranu, na sousedovo zvíře, na milence své ženy, na vlastní ženu, na cizí ženu, na počasí, na vládu, na daně, na Láďu, na admina a na fůru jiných věcí.

Lampárnu též možno využít k pokládání dotazů filosofických, metafyzických, alchymistických, astrologických či běžnému zařazení se vyhýbajících.
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vývoj ledkové supersvítilny.

Příspěvek od kolbaba71 »

Potřeboval bych poradit s mcu. Je mě jasné, že jeden stačit nebude, respektive nebylo by to příliš praktické.

Obecný tvar svítilny
Obecný tvar svítilny

Velice orientační nástřel toho, co tam bude. Vynechal jsem obvody a díly, jenž přímo s ovládáním mcu nesouvisí, jako jsou třeba elektromotory.
(Počet mcu je maximální počet, který by tam mohl být, ale je nejspíš zbytečně vysoký)

1. Otočný modul (vše krát 7)
1.1. 1x mcu
1.2. 3x termistor
1.3. 18x mikrospínač
1.4. 9x reflexní čidlo
1.5 1x čidlo vlhkosti
1.6. 19x výkonová led



2. Otočná deska
2.1 1x mcu
2.2. 6x H-můstek
2.3. 1x Čidlo vlhkosti
2.4. 6x Snímač natočení
2.5. 3x modelářský servo

3. Tělo
3.1. 3x Mcu (hlavni + pro displej + matrix)
3.2. 2x Aku
3.3. cca 120x DC/DC měnič (bude se nastavovat (jednorázově) přes RS485 a zpátky posílat naměřené hodnoty - nastavený proud a napětí a aktuální proud a napětí (tak 1x za sekundu, pokud mu nepřijde změna nastavení) )
3.4. 6x H-můstek
3.5. 30x mikrospínač
3.6. 1x Dotykový displej 7"
3.7. Led Matrix RGB (cca 2x 24x80 bodů)
3.8. 6x modelářské servo
3.9. 12x termistor
3.10. Měření napětí/proudu aku
3.11. 1x Čidlo natočení

Zamýšlené komunikační sběrnice RS485, program psaný v "C".

Zatím mě vychází použít 7x slabší mcu do každého bloku (abych ušetřil hromadu drátů pro přenášení informací), pak mcu na RGB matrix (jednoduchá grafika, indikace provozních stavů) a hlavní mcu, jenž to bude vše zpracovávat a bude ovládat i grafický displej (text, grafy, jednoduchá grafika)

Nevím jaký a kolik použít mcu, aby to s rezervou utáhly, ale zase aby to nebyl kanón na vrabce.
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vývoj ledkové supersvítilny.

Příspěvek od kolbaba71 »

Mohl by mě někdo nasměrovat? Nejspíš asi DavidO by o tom mohl vědět nejvíc.
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vývoj ledkové supersvítilny.

Příspěvek od kolbaba71 »

Tak nouzový zkušební modul svítilny je navržený a nechal jsem si už vypálit a naohýbat plechy, co by měly dorazit začátkem září. Nouzový proto, že jsem místo custom DC/DC měničů, na který nejde v dohledné době sehnat mcu a další jindy běžné součástky, nahradil dočasně odporovou kaskádou. Jelikož se tam bude ztrácet několik set watů, uzavřel jsem je do krabice, kterou budu profukovat ventilátory. A právě montáž sestavy ventilátorů s ochrannou mřížkou na tištěný díl je první věc, co jsem smontoval. Další díly budu tisknout průběžně abych byl v okamžiku, kdy dorazí plechové díly, připraven. S pokusnou konstrukcí jednoho modulu (ze sedmi) jsem si příliš hlavu nelámal. Použil jsem 2,5 hliníkový plech o rozměrech 850x650mm, kam jsem vše s většími rozestupy rozmístil. Testovat budu především funkčnost chlazení, ohebnost hadic vodního chlazení, i i rychlost motorického naklápění modulu a celkovou myšlenku funkčnosti návrhu. Při testování budu muset, kvůli téměř úplně absenci nejrůznějších ochran, se kterými počítám ve finální verzi, postupovat hodně obezřetně.
Blok 80mm ventilátorů zepředu
Blok 80mm ventilátorů zepředu
Bok 80mm ventilátorů zezadu
Bok 80mm ventilátorů zezadu
Model tištěného dílu pro ventilátory - zezadu jsou "kapsy" na matice M4
Model tištěného dílu pro ventilátory - zezadu jsou "kapsy" na matice M4
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vývoj ledkové supersvítilny.

Příspěvek od kolbaba71 »

Tak jsem potvrdil výrobu dílů, jenž jsem objednal na idilně, jelikož mě před chvílí přišla nabídka. Hodně nepříjemně mě překvapily o 30-40% výší ceny, než mě vypadly z automatu na webu, o kterých tvrdí, že jsou konečné. Když jsem tam zavolal, tak to vypadá, že majitel firmy, který má ceny materiálů na starosti je neopravil. :(
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vývoj ledkové supersvítilny.

Příspěvek od kolbaba71 »

Tak jdu tisknout další díly... Už třetí várka a ještě to bude tak na 3 tisky, ale ne už tak plný. Droboť došla.
Screen ze sliceru
Screen ze sliceru
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vývoj ledkové supersvítilny.

Příspěvek od kolbaba71 »

Tisknu co to dá a jelikož jsem doma našel správně dlouhé šrouby (M3x35) tak jsem namontoval i jeden ze dvou ventilátorů na radiátor. Druhou stranu (tištěná mřížka + filtr + tištěná vložka, aby filtr neležel na ventilátoru + ventilátor) jsem ještě nenamontoval. Chybí mě šrouby M3x45, ale pro 4 šrouby nechci jet extra. Takže dělám soupis toho co potřebuju a pojedu to koupit najednou.
Směs zatím vytištěných dílů. Chybí madlo, hlavní držák hadic modulu a držáky optik. Plus možná ještě něco.
Směs zatím vytištěných dílů. Chybí madlo, hlavní držák hadic modulu a držáky optik. Plus možná ještě něco.
Radiátor zatím osazený jen odsávacím ventilátorem
Radiátor zatím osazený jen odsávacím ventilátorem
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vývoj ledkové supersvítilny.

Příspěvek od kolbaba71 »

Tak jsem si vytisknul první držák optik. Vlastní optika v něm drží perfektně - vůbec není třeba ji lepit, jde krásně nacvaknout. Musel jsem ale zvětšit otvory pro kolíky a magnety. Původně jsem tam dal D2,1mm, ale to bylo málo. Proto jsem udělal zkušební kostku s průměry 2,15 - 2,2 - 2,25 - 2,3 a 2,35mm ve dvou různých hloubkách. Mělčí pro magnet a hlubší pro kolík. Nakonec se ukázal nejlepší otvor 2,2mm. Momentálně jsem pustil tisk všech 19ks + 1 rezervní s upravenými otvory. Tisk z PETG potrvá asi 9,5 hodiny. Ještě budu muset vymyslet přípravek na nastavení natočení držáku vůči optice. Jelikož optika má pro led čtvercový otvor a poloha led i vlastního tištěného držáku optiky je pevně daná. Optika bude muset být natočená jednou stranou otvoru pro led rovnoběžně s určitou stranou tištěného držáku optiky, což na fotografii není vůbec se žádnou, což by bylo v budoucnu určitě špatně.
Držák optiky s vloženou optikou shora. Na fotografii jsou v rozích držáku patrné odvzdušňovací díry. Kdybych je neměl, byl by problém jak magnety, tak i kolíky zalepit.
Držák optiky s vloženou optikou shora. Na fotografii jsou v rozích držáku patrné odvzdušňovací díry. Kdybych je neměl, byl by problém jak magnety, tak i kolíky zalepit.
20210831_112356.jpg (37.46 KiB) Zobrazeno 3471 x
Držák optiky s vloženou optikou zespodu. Bílý kryt je již součástí optiky. V "nožičkách" tištěného držáku jsou otvory pro 3 magnety D2x3 a 3 kolíky D2x10. Kratší kolíky by byly lepší, ale sehnal jsem jen tyhle.
Držák optiky s vloženou optikou zespodu. Bílý kryt je již součástí optiky. V "nožičkách" tištěného držáku jsou otvory pro 3 magnety D2x3 a 3 kolíky D2x10. Kratší kolíky by byly lepší, ale sehnal jsem jen tyhle.
Zkušební kostka s otvory 2,15 - 2,2 - 2,25 - 2,30 - 2,35mm. Nemůžu vyloučit, že na fotografii jsou otvory ne vzestupně, ale sestupně.
Zkušební kostka s otvory 2,15 - 2,2 - 2,25 - 2,30 - 2,35mm. Nemůžu vyloučit, že na fotografii jsou otvory ne vzestupně, ale sestupně.
20210831_171630.jpg (14.48 KiB) Zobrazeno 3471 x
Naposledy upravil(a) kolbaba71 dne 31 srp 2021, 23:30, celkem upraveno 2 x.
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vývoj ledkové supersvítilny.

Příspěvek od kolbaba71 »

Tak jsem asi už vytisknul vše. Poslední bylo trojdílné madlo ("jádro" bude z plechu, tohle je jen ergonomický "obal") spolu s krytkami na šrouby a přípravek na upnutí 3mm měděné desky, jelikož rovných hran má velmi málo a ještě hodně krátké.
20210904_103105.jpg
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vývoj ledkové supersvítilny.

Příspěvek od kolbaba71 »

Tak připojení otočných modulů na hadice má nejspíš už konečný řešení. Volnější hadice jsou levné, ale nepříliš dobré řešení. Rotační ventil je funkčně ideální, ale cenově úplně mimo. Naštěstí se ukázalo, že půjde použít otočnou fitinku vodního chlazení, jen musím vyloučit radiální zatížení a pokud možno omezit axiální. Což není neřešitelný problém.
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vývoj ledkové supersvítilny.

Příspěvek od kolbaba71 »

Platforma pro testy s jedním modulem. Zatím s odpory místo DC/DC měničů, na které nemám součástky. Jak dorazí plechy, tak chci začít montovat a zapojovat. Podle posledních informací by měly dorazit zítra nebo pozítří, i když tu měly být už od včerejška.

Obrázekx.jpg
Odpovědět