návrh elektroinstalace

V lampárně možno podat stížnost na jiného člověka, na firmu, na úřad, na politickou stranu, na sousedovo zvíře, na milence své ženy, na vlastní ženu, na cizí ženu, na počasí, na vládu, na daně, na Láďu, na admina a na fůru jiných věcí.

Lampárnu též možno využít k pokládání dotazů filosofických, metafyzických, alchymistických, astrologických či běžnému zařazení se vyhýbajících.
bestlegale
Příspěvky: 7
Registrován: 21 led 2021, 20:32

návrh elektroinstalace

Příspěvek od bestlegale »

Dobrý den, zajímal by mně váš návrh, jak by měla vypadat elektroinstalace. Svůj návrh přiložím poté.
Náčrt je v příloze.
Legenda: 1.01- zádveří
1.02 - sklad,šatna
1.03- koupelna
1,04- WC
1.05- chodba
1.06- ložnice
1.07- obývací pokoj
1.08- kuchyň
1.09- špajz, komora
RE1- elektroměrový rozvaděč
Díky ;)
Přílohy
RD_01.pdf
(44.19 KiB) Staženo 179 x
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: návrh elektroinstalace

Příspěvek od DavidO »

Nerad bych tě odradil od Robodoupěte, ale tvůj dotaz není o stavbě robota, nýbrž o elektroinstalaci v bytě a to sem, s prominutím, vůbec nepatří. Možná do lampárny, ale mnohem spíš na nějaké jiné fórum, zaměřené na elektro, ale ještě "víc spíš" bych tohle svěřil elektro projektantovi, protože s elektrikou v bytě jde o život.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: návrh elektroinstalace

Příspěvek od aladin »

Davide, ono to zas taková raketová věda přece není.
Pokud s elektrorozvody nemá žádnou zkušenost a nezná ani základní logiku, tak s tebou souhlasím.
Když občas vidím, co prošlo revizí nebo kupodivu ještě nenavštívili hasiči se 6 kubíky vody... :)

Bastlgale:
Co jsem tahal já do několika bytů a následně schválil revizák, tak základ je rozvaděč a hodiny. Od toho taháš kabely.
Světla jsou 10A, zásuvky 16A. Rozmísti si virtuálně nábytek a podle toho navrhni zásuvky. Já dával do každého rohu jednu a stejně když umístíš nábytek tak někde chybí a jinde něco zakreješ.
Do koupelny a nejlépe i do kuchyně patří chránič. (nebo je povinný - to si zjisti)
Vše tahat CYKY 3x2,5, nespojovat zem s nulákem.
A v kuchyni klidně 6jističů, je tam přece voda a velké odběry.
Dávat spojky jen v krajní nouzy, a nejlépe WAGO.
A kovové (nerez) povrchy mají být uzemněny , nejlépe samostatným žz vodičem.
A na všechno revize s razítkem.
Zapomněl jsem na něco?
Jo - utp tahat husím krkem, nebo si ho připravit, hodí se to.
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: návrh elektroinstalace

Příspěvek od Dex »

DavidO píše: 28 led 2021, 16:09 Nerad bych tě odradil od Robodoupěte, ale tvůj dotaz není o stavbě robota, nýbrž o elektroinstalaci v bytě a to sem, s prominutím, vůbec nepatří. Možná do lampárny, ale mnohem spíš na nějaké jiné fórum, zaměřené na elektro, ale ještě "víc spíš" bych tohle svěřil elektro projektantovi, protože s elektrikou v bytě jde o život.
Máš naprostou pravdu! Na tohle jsou přece jiná fóra :roll:
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: návrh elektroinstalace

Příspěvek od DavidO »

aladin píše: 28 led 2021, 20:24 Davide, ono to zas taková raketová věda přece není.
...
Zapomněl jsem na něco?
Jako, ty, kterej ani dvě žárovky neumí zapojit ... ? Fakt ne, tohleto.

Do instalace v bytě se proboha živýho neserte nikdo, kdo do toho OPRAVDU nevidíte. Óne sranda.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: návrh elektroinstalace

Příspěvek od daton »

Ahoj všem
ono to zese není tak horké (souhlasim s aladinem), je to spíš o načtení současných předpisů a potom jejich implementaci. Je to pro elektrikáře laik by to dělat neměl s tím se dá asi taky souhlasit. Problém je že mnoho elektrikářů je na úrovni laiků a to co dělají nebo dokážou udělat je až zarážející.
Ale dle mého názoru se nikdo neptal na kompletní schemata ale jak to udělat a ted trochu predikuji aby domácnost byla moderní, což je pro drtivou vetšinu elektrikářů i projektantů bohužel španělská vesnice. A zde už trochu pomoci můžeme.
Jde o to že pokud tam mají bý uplatněny prvky chytrého bytu pak se kabely musí tahat jinak.
Předně je třeba si určit která místnost má být ta "chytrá" a která jen obyčejná (i když dnes jsou tyto možnosti i na místnostech kde by to nikdo nečekal třeba na záchodě).
Za prvé je třeba si definovat míru "chytrosi místností" tedy zda tam budou jen pomocnící k rozepínání a zapínání světla jako přítomnostní čidla a sběrnice pro selý byt, nebo zda se tam budou monotovat i nějakým systémem ovládané zásuvky a které. Zase příklad Televize dnes nic moc nežere ale je možné ji zcela odpojit se zásuvkou stejně jako stolní PC a při příchodu někoho do bytu nahodit do standby. Je to výhodné nejen z důvodů spotřeby ale i napřílklad z požárního hlediska.
Za druhé pokud platí bod jedna pak je dobře místnost brát jako celek a udělat tam podružný rozvaděč s ovládáním komponent v této skříni.
Za třetí mě se doma osvědčil domácí rozvod 12V v krabičkách vzlašt oddělených od 230 pro napájení malých spotřebíčů a hlavně pro nabíjení mobilů (v krabičkách mám implementované měniče a přímo vyvedené USB. U mě je to je to výstum z akumulátorů a soláru tak že rádoby zelená energie).
Za čtvrté vzláštní pozornost věnovat kuchyni kromě již výše popsaného pak nezapomenout na krabičku se zdrojem na 12V pro přisvětlení kuchynské linky LED pásky, dále dle spotřebičů 3Faz přívod například pro varnou desku a samozřejmě romístění zásuvke dle zaříezní kuchyně.
Za paté v koupelně doporučuji pir čidlo na světlo kompletované s vypinačem pro trvalé svícení a samozřemě přívod na ventilátor odtahu s časováním.
No a na konec jednak hlavní rozvaděč se kterým budou místnosti propojeny (bud k podružným rozvaděčům místností nebo natvrdo) a tam umístit například ten zdroj 12V.
Jo a ještě jsem zapoměl na příparvu pro venkovní rolety ovládané elektronicky a jejich společný podružný rozvaděč ve kterém může být chytrá elektronika s automatikou otevírání a zavírání techto rolet.

No a tohel je třeba si připravit než půjdeš za projektantem aby ti to tam všechno zadal on se s tebou pak bude dohadovat co jako umí a co ne no a pak z toho vznikne návrh co potřebuješ.
Zkrátka nic složitého :-) .
Naposledy upravil(a) daton dne 29 led 2021, 12:35, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: návrh elektroinstalace

Příspěvek od fulda »

Já bych to nepodceňoval. Z hlediska robotiky je pochopitelně elektroinstalace velmi důležitá. Sebepřipojení do zásuvky patří k jedné ze základních úloh pro domácí roboty.

Například pro srovnání. Intel má vhodnou zásuvku na chodbě, takže se robot může v klidu připojit:
https://www.youtube.com/watch?v=mx_NqpLeC88
Zatímco Kaist má zásuvky naprosto nevhodně, takže se robot musí připojovat do jakéhosi nevzhledného prkna:
https://www.youtube.com/watch?v=arhlZ1r208k
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
fwd
Příspěvky: 24
Registrován: 18 kvě 2019, 21:51

Re: návrh elektroinstalace

Příspěvek od fwd »

To bestlegale
Dej tu otázku na fóru elektrika.cz. To je přímo k tomu.
Samozřejmě, že Tě leckdo odradí, protože budou psát nesahej na to, zavolej si elektrikáře atd.
Ale takto položená otázka ještě neznamená, že to neumíš a nemůžeš dělat. Jedná se o návrh.
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: návrh elektroinstalace

Příspěvek od aladin »

přesně, jak mě doplnil daton - kdo navrhuje a montuje s razítkem je často pozadu o několik let za vývojem "chytrostí" z hloupé Číny. vše má sice 50 razítek z bruselu, ale...
Proto doporučuji husí krky na slaboproud/data, dá se s tím pak laborovat v budoucnu. Silařina se do trubek nevyplatí, 2,5 CYKY se prostrkává na delší vzdálenosti hodně blbě. Pokud bych dneska tahal před omítkou, tak bych si připravil husí krky pod stropem i nad podlahou 50cm, dál od 220v (může být až 250V :-)) Rozvod 12 až 24V je dobrý nápad, ale hodně led pásku bych na něj nedal, tečou velké proudy a kabely pak topí nebo musí být tlusté = drahé.
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: návrh elektroinstalace

Příspěvek od kolbaba71 »

V koupelně se nemůže dát co koho kam napadne. Dělí se na několik zón a například v místě sprchy a vany nesmí být žádný spotřebič na 230V a nízkonapěťový spotřebiče musí mít správný IP a musí být galvanicky odděleny. Třeba takové klasické galerky nad umyvadlo jsou běžné, ale velmi často předpisy porušují, jelikož světlo na 230V smí být nad umyvadlem podstatně výš, než ho mají.
Odpovědět