Vývoj ledkové supersvítilny.

V lampárně možno podat stížnost na jiného člověka, na firmu, na úřad, na politickou stranu, na sousedovo zvíře, na milence své ženy, na vlastní ženu, na cizí ženu, na počasí, na vládu, na daně, na Láďu, na admina a na fůru jiných věcí.

Lampárnu též možno využít k pokládání dotazů filosofických, metafyzických, alchymistických, astrologických či běžnému zařazení se vyhýbajících.
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vývoj ledkové supersvítilny.

Příspěvek od kolbaba71 »

Tak se asi zase vrátím ke klasickým závitům v Cu plechu. Jelikož ač by použítí lisovacích matic bylo super řešení (vyvrtal bych do Cu plechu jen jednoduchý otvor 3,5mm) , je žel bohu dost drahé (4,2Kč/ks). Mínimální počet (500ks) co bych musel vzít je asi 4x víc, než bych využil na celou finální svítilnu. Nicméně daly by se využít i jinde, než jen v Cu desce. O využití lisovacích matic M3,5 nemá smysl vůbec uvažovat, jelikož bych je na rozdíl od matic M2,5 nejspíš nevyužil nikde jinde a musel bych jich vzít cca 20x tolik, než kolik bych jich reálně ve finální svítilně využil.

S výrobou plechů na testovací platformu, jejichž výrobu jsem zadal v jedné firmě, se také příliš nepokročilo. Pokud to dobře dopadne, budu je mít fyzicky za týden, což je zhruba trojnásobek avízované dodací doby (deset pracovních dní).
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vývoj ledkové supersvítilny.

Příspěvek od kolbaba71 »

Tak plechy dneska konečně dorazili. Jenže není vše ok, jak by mělo být. Jeden díl je vyrobený z levnějšího materiálu, než jsem si objednal a tři díly, ač jsem je objednal též ohnuté, tak přišly v rozvinu. Navic přes moje upozornění, aby na zásilku napsali výrazně "pro soukromou osobu", tak to neučinili a tak jsem musel pátrat v práci, kam jsem si plechy nechal poslat (kde bych mezi 9 a 11 hodinou ve všední den taky byl) v expedici, kde že ty plechy nakonec skončily.
20210930_191900.jpg
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vývoj ledkové supersvítilny.

Příspěvek od kolbaba71 »

Tak už konečně začínám montovat.
Jeden segment bloku odporů
Jeden segment bloku odporů
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vývoj ledkové supersvítilny.

Příspěvek od kolbaba71 »

Tak jsem trochu postoupil. Ale zatím jsem nic na hlavní šasi nešrouboval. Ještě musím za kamarádem nanýtovat matice. Kleště mám, ale jsou krátké a tak by je bez potíží zanýtoval jen Rambo.
20211108_230954.jpg
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vývoj ledkové supersvítilny.

Příspěvek od kolbaba71 »

Tak všech 85 matic je nanýtováno či nalisováno. Teď už zbývá vyříznout 4xM3,5 a můžu se vrhnout do sestavování modulu s ledkami. Blok odporů jsem už našrouboval, stejně jako pumpu, radiátor a i upravenou konzolu s kladkami pro hadice (přidal jsem tam ložiska). Ovládací panel hned tak šroubovat nebudu, jelikož ho musím ještě zadrátovat. Tak 3/4 z cca 600 propojek se bude týkat právě něho.
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vývoj ledkové supersvítilny.

Příspěvek od kolbaba71 »

Tak jsem zatím sestavil ledkový modul nanečisto, abych si ověřil, co jak pasuje. Pak ho rozeberu, připájím vývodky k ledkám a finálně ho sestavím.
Kryt je jen nasazený. Zatím není důvod ho šroubovat. Optiky jsou jen položené na ledkách bez rámečku, proto jsou i sem tam trochu křivě.
Kryt je jen nasazený. Zatím není důvod ho šroubovat. Optiky jsou jen položené na ledkách bez rámečku, proto jsou i sem tam trochu křivě.
Bez krytu. Optiky volně nasazené bez rámečku (jenž je nahoře). Chybí hodně spojováku, jelikož nebyl důvod ho tam dávat
Bez krytu. Optiky volně nasazené bez rámečku (jenž je nahoře). Chybí hodně spojováku, jelikož nebyl důvod ho tam dávat
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vývoj ledkové supersvítilny.

Příspěvek od kolbaba71 »

Tak až dnes jsem vyříznul 4x závit M3,5 v chladící Cu desce, jelikož jsem si nebyl jistý, kde mám závitníkovou sadu, ze které jsem použil vratidlo. Překvapivě žádné problémy nebyly. Dost možná i díky JRT, jenž mě poradil správné mazadlo. Měl jsem obavy, aby se závitník díky měkkému materiálu nezaseknul, ale nestalo se tak, za co jsem rád. I rozteč sedí. Jen ještě musím vymyslet pod šrouby vodního bloku vložku tak 2,2mm vysokou, jelikož šroub vodního bloku má závit o délce 5mm a moje Cu deska má jen 3mm. Normálně byl to bylo jedno, ale problém je, že šrouby bloku zasahují pod ledky. Mohl bych je buď nedotáhnout, což se mě moc nelíbí a nebo prozatím, než najdu lepší řešení, tak ho podložit 3ks obyčejné podložky 4,3. Variant bych viděl více, ale omezující je skutečnost, že materiál vložky musí vydržet minimálně 80°C či lépe 100°C.
Cu plech + vodní blok.jpg

Edit: Tak zatím jako nejvhodnější vložka se mě jeví převrtaná nízká matice M4.
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vývoj ledkové supersvítilny.

Příspěvek od kolbaba71 »

Přípravek na centrování ledek na jednom modulu. Asi to nebude příliš praktické. Ale pro teď to bude muset stačit. Pro finální svítilnu budu muset vymyslet fixaci po jedné ledce. Udělal jsem si pár zkušebních tisků, než jsem se trefil jak jsem potřeboval a pak vytisknul celý přípravek. Nemusel jsem ho dělat, ale je to díky tomu, že jsem použil menší šrouby a větší rozteč na uchycení ledky. Ale má to výhodu, že nebudu muset pilovat 133 optik.
Testovací tisk
Testovací tisk
Přípravek pro 19 ledek
Přípravek pro 19 ledek
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vývoj ledkové supersvítilny.

Příspěvek od kolbaba71 »

Tak šablona na vycentrování po jedné ledce bude nutnost. Všech 19 ledek lze vycentrovat bez problému. Ale když sundám šablonu, kdybych ji chtěl opět nasadit, tak je to prakticky nemožný. Až ledky budu osazovat finálně, tak na ně napájím přívody (mimo měděnou desku, jenž by je citelně ochlazovala), na šrouby nasadím izolační podložky, abych náhodou nezkratoval kontakty a pak je samozřejmě podmáznu. Teď na zkoušku jsou bez vývodů, bez izolačních podložek na sucho.
Ledky po přišroubování v šabloně
Ledky po přišroubování v šabloně
Cu deska s ledkami chycená na nosné Al desce. Připraveny rozpěrky na pomocný plech. Mezi šroubem a Cu plechem, a distančkou a Cu plechem bude ještě izolační podložka IB6, aby se teplo z Cu desky nepřenášelo dál
Cu deska s ledkami chycená na nosné Al desce. Připraveny rozpěrky na pomocný plech. Mezi šroubem a Cu plechem, a distančkou a Cu plechem bude ještě izolační podložka IB6, aby se teplo z Cu desky nepřenášelo dál
20211222_213125.jpg
Vladimir66
Příspěvky: 383
Registrován: 02 dub 2014, 15:30

Re: Vývoj ledkové supersvítilny.

Příspěvek od Vladimir66 »

a jak stavi supesvitilny jinde :)
Odpovědět