Automatická autíčka

Odpovědět
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Automatická autíčka

Příspěvek od MartinL »

Železniční modeláři používají systém Car pro samojezdicí autíčka (to jsou ceny :o ). Přemýšlím o něčem podobném, ale nelíbí se mi pohon, resp. baterie v autíčku. Napadlo mě natáhnout pod silnicí lanko (řetízek) přes kladky, které bude poháněné a na něj upevnit magnet. Na nápravě autíčka bude také magnet (jako u Car systému). Magnet na lanku bude táhnout magnet na autíčku. (Samozřejmě nepůjde jednoduše realizovat křižovatka, ale mě zatím stačí jeden okruh).
Vidíte v tom nějaký problém, nebo máte nějaký tip na vylepšení než začnu realizovat prototyp?
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Automatická autíčka

Příspěvek od jrt »

Přesně tento systém už se používá jako alternativa k Falleru a pohon existuje jako stavebnice. Viděl jsem to kdysi na YouTube, zkusím se po tom večer kouknout. Ale tuším, že povolanější na tuhle problematiku bude Fulda.

Edit: nedalo mi to...
jrt
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatická autíčka

Příspěvek od MartinL »

Díky Jirko, prima inspirace. Bylo mi jasné, že už to někdo musel vymyslet, jen jsem to neuměl najít (hlavně, že už vím jak se to jmenuje).
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Automatická autíčka

Příspěvek od fulda »

Pro upřesnění - ten systém se jmenuje Faller Car Systém (wiki).

Já bych ale konstruktivně poukázal na TOHLE video.
To je vláček s rozchodem 1,8mm. Pohon je udělaný ze starého kinofilmu a převíjecího mechanizmu z foťáku.
Není tek těžké zařídit, aby si film předávalo několik převíječů, takže se dají dělat i křižovatky. Jako třeba TADY. Tam je navíc hezkej trik v tom, že je jeden vláček na začátku a druhej na konci filmu, takže projíždějí těsně za sebou.

Jo, ale drsňáci používají lineární motory, to asi víš ne? Tedy v plošňáku jsou namotané závity cívky, vláček má na sobě permanentní magnety. Pokud by jsi potřeboval nějakou radu (a zvládl cudzie jazyky), tak v nedalekém zahraničí si s tím hraje bobricius (sleduj mravenčí dálnici, nebo pohyb ve dvou roměrech)

... a nakonec - ta VĚTŠÍ lokomotiva je v měřítku N a má rozchod 1 cm.
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět