RoboTrain: mašinka

Odpovědět
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

RoboTrain: mašinka

Příspěvek od fulda »

V rámci čtení článku RoboTrain: mašinka, mne napadla taková myšlenka.
Mašinka zastavuje přesně na pernamentní magnet. To je známá technika a používá se poměrně často.

Někdy mne napadá, jestli by nebylo hezké trochu zaexperimentovat s další technologií, třeba opticky "počítat pražce"? nebo jiné obrázkové značky?

Nebo použít nějaké zábavnější senzory polohy, například lineární senzor AS5306 nebo některý další z této rodiny.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: RoboTrain: mašinka

Příspěvek od jrt »

Pražce počítat nejdou *), neboť kolejničky simulují tramvajovou trať včetně dláždění a žádné pražce nemají. To kvůli opravdu malým poloměrům oblouků.
Ale do budoucna se samozřejmě počítá s dalšími senzory včetně IR komunikace, RFID, čárového kódu a pod. Dokonce se uvažuje i o kameře a obrázcích.

Hlavní myšlenkou toho celého projektu je úplná variabilita, takže každý se může zúčastnit podle svých schopností.

---
*) počítání pražců mi nepřipomínej, pět let, 4x ročně jsem si prošel celý železniční zkušební okruh pražcovým krokem s ultrazvukovým defektoskopem KD72. O další spoustě dalších kilometrů, nachozených na širých tratích, ani nemluvím :|
jrt
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: RoboTrain: mašinka

Příspěvek od fulda »

jrt píše: 23 kvě 2019, 17:11 Pražce počítat nejdou, neboť kolejničky simulují tramvajovou trať včetně dláždění a žádné pražce nemají.
Právě to světlé tramvajové podloží mne vedlo k té myšlence, neboť na ně bude jednoduché nějaké pražce namalovat, nebo třeba nalepit izolepou. Počítat normální pražce opticky je celkem těžké, jsou malé, daleko a většinou na stole, jehož barva jako na potvoru splývá s barvou pražce.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: RoboTrain: mašinka

Příspěvek od fulda »

Jak nám postupně přibývají články (což je záslužné), tak je čím dál více zřetelný jeden nešvar současné doby.
Proč proboha ty studenty nevedete k nějakému řemeslu a cítění čisté práce?
Já vím, že cíle projektu jsou jinde, ale takhle je to na pohled strašné - vrabčí hnízdo z čínských modulů nacpané do krabičky je vhodné tak pro lidi, kteří doma mohou stavět jen v kuchyni po večeři a musí si předtím umýt nádobí, aby se jim uvolnil stůl. Od střední odborné školy bych si dovedl představit mnohem lepší zpracování.

Chápu, že návrh plošňáku pro ESP32 je náročný, takže použití modulu s předem spočítanou a odladěnou anténou je na místě, ale pořád je zde jistý prostor, je přeci možné si koupit modul v provedeni SMD a ten osadit na vlastní desku, kde budou ostatní součástky. Pak by bylo možné použít například průhledné víko a ukázat dětem, jak to vlastně funguje uvnitř.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: RoboTrain: mašinka

Příspěvek od Dex »

Mám takové tušení, že toto je prototyp respektive úplně první kus, který musel být honem honem hotový a pak mi to dává smysl ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: RoboTrain: mašinka

Příspěvek od jrt »

fulda píše: 28 kvě 2019, 08:36 Jak nám postupně přibývají články (což je záslužné), tak je čím dál více zřetelný jeden nešvar současné doby.
Proč proboha ty studenty nevedete k nějakému řemeslu a cítění čisté práce?
Tak o tomhle si popovídáme až osobně, neboť zde není možno ani naznačovat... :D
jrt
Odpovědět