Pořádný převodník úrovní

Odpovědět
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Pořádný převodník úrovní

Příspěvek od Dex »

Ahoj,

potřeboval bych poradit, jak na pořádný převodník úrovní do jednoho zapojení.

Na jedné straně budou 3,3 V a na druhé 5 V úrovně. Pojede přes to I2C, takže potřebuji minimálně 400 kHz, ale raději bych více (klidně i 1 MHz). Potřeboval bych to složit z klasických součástek, co se dají rozumně sehnat. Místa není nazbyt, ale nějaké je.

Mno a teď jak na to? :)

Často se objevuje tohle schéma:
LevelShiftBSS138.png
Ten tranzistor jsem ale našel jen v SMD a taky se mi nedaří zjistit, jakou frekvenci to zvládne. Vyskytuje se i podobné schéma s 2N7000, a ten je v "klasice", ovšem tam jsem našel zmínky o tom, že funguje tak do 80 kHz a to je málo.

Potřebuji tedy radu nějakého zkušeného elektronika ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Pořádný převodník úrovní

Příspěvek od DavidO »

Podívej se přímo u zdroje: AN10441
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Pořádný převodník úrovní

Příspěvek od daton »

Tady to máš i s tištákem
https://www.aliexpress.com/item/5PCS-II ... 89b8&tpp=1

a nebo lepší variantu

https://www.aliexpress.com/item/Free-sh ... autifyAB=4

Ta první varianta je v podstatě tvoje schema. Jak to funguje je popsané zde https://cdn.sparkfun.com/tutorialimages ... n97055.pdf

Nic lepšího stejně asi nevymyslíš. Je to o stahování úrovní napětí, jednou se upatnuje FET a zpětně ochranná dioda fetu. Představ si to jako vypinač co při stažení úrovně na 3,3V propojí sběrnice a tím stáhne i 5V (to udělá ten fet) no a když se stahne 5V na low pak začne být vodivá dioda a stahne i 3,3 stranu. Jednoduché a veskrze funkční :-)
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Pořádný převodník úrovní

Příspěvek od MartinL »

Dle datasheetu BSS138 má dobu zapnutí i vypnutí 20 ns, dále tam jsou dynamické parametry při 1 MHz. Takže by to neměl být problém (samozřejmě je kolem spousta ale jako vždy). Chtělo by to kouknout osciloskopem, co to bude při těch vysokých rychlostech dělat.
Jinak právě tento převodník už tam mám také připravený, čekám jen co kam propojit Rpi - Picaxe. S smd se budeš muset smířit, jinak to tam neposkládáme. Kdysi jsem se k nim také stavěl opovržlivě, ale co jsme si na to zvykl, tak už nikdy zpět. Pokud nepoužíváš extrémní blechy, tak se s tím pracuje velmi dobře (standardně používám 1206, výjimečně 0805). Včera jsem zrovna pájel jednu potvory s 16 nožičkami, jedna na první pokus a druhá s jednou opravou (dvě nožičky spojené).
Naposledy upravil(a) MartinL dne 18 led 2018, 09:16, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Pořádný převodník úrovní

Příspěvek od Dex »

Aha, takže je to už (opět) vyřešené :lol:

Já to zvládnu přiletovat, jen jsem myslel na případné jiné robotiky, ale pokud by se to tam nevešlo, tak to není věc k řešení ;)

Btw zajímavý je i BSS138PS - prostě dva v jednom pouzdře.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Pořádný převodník úrovní

Příspěvek od MartinL »

Ostatní robotici si budou muset zvyknout. Klasické smd jsou celkem v pohodě, daleko horší jsou ty modernější pouzdra bez nožiček a bohužel spousta součástek už se vyrábí pouze v nich :(
Pirx
Příspěvky: 181
Registrován: 24 úno 2013, 16:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Pořádný převodník úrovní

Příspěvek od Pirx »

SMD je na bastleni opravdu v pohode. Normalne pouzivam 0805 na univerzalnim vrtanem laminatu 2.54 mm s kulatymi ploskami. Ta SOT23 se da pootocit a pripajet na tri sousedni plosky.
SO8 a spol pajim tak, ze nozem odriznu na desce plosky, ktere by delaly zkrat a IO uchytim za 4 rohove piny. Ostatni piny potom pajim tenkym lankem do nejblizsich plosek na desce.
QFN (beznohe) proste otocim na zada a pajim primo na vyvody. Centralni pad (vetsinou GND) pripojim kouskem dratu (ne lanko) ohnutym do oblouku, aby mi QFN nelital po desce.
Samozrejme pajim vyhradne olovem.
Soldering fumes make you stronger!
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Pořádný převodník úrovní

Příspěvek od fulda »

Myslím, že celkem dobré tutoriály má Elm Chan
Něco je také na Hackaday video text.
Nebo na gůglu
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Pořádný převodník úrovní

Příspěvek od fulda »

Dex píše: 17 led 2018, 21:45 Ahoj,

potřeboval bych poradit, jak na pořádný převodník úrovní do jednoho zapojení.

Na jedné straně budou 3,3 V a na druhé 5 V úrovně.
Pojede přes to I2C, takže potřebuji minimálně 400 kHz, ale raději bych více (klidně i 1 MHz). Potřeboval bych to složit z klasických součástek, co se dají rozumně sehnat. Místa není nazbyt, ale nějaké je.

Mno a teď jak na to? :)

Často se objevuje tohle schéma:
LevelShiftBSS138.png

Ten tranzistor jsem ale našel jen v SMD a taky se mi nedaří zjistit, jakou frekvenci to zvládne. Vyskytuje se i podobné schéma s 2N7000, a ten je v "klasice", ovšem tam jsem našel zmínky o tom, že funguje tak do 80 kHz a to je málo.

Potřebuji tedy radu nějakého zkušeného elektronika ;)
Vlastně, pokud se ti jedná pouze o I2C, tak tam nepotřebuješ převádět úrovně.
Podívej se například na TENTO post.

Obrázek
zdroj
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Pořádný převodník úrovní

Příspěvek od Dex »

Tohle jsem u některých senzorů viděl, ale mě se to moc nelíbí :)

Martin už má převodník s tranzistory nakreslený, takže je to vyřešený a já holt začnu i v hobby používat SMDčka :)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Odpovědět