Konektor nebo kabel

Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Konektor nebo kabel

Příspěvek od jrt »

... například na PIC bych si to nikdy nedovolil...
Zvlástní. Podle mých zkušeností jsou PICky nejodolnější mikrokontroléry vůbec, už jen kvůli svému primárnímu použití (Peripheral Industrial Controller).
... kabeláž do délky 100 mm natvrdo bez ochran na piny běžných mikrokontrolérů. Samozřejmě takové vedení nikdy neopustí obal zařízení.
Za těchto podmínek - "100 mm" a "neopustí obal zařízení" - to samozřejmě fungovat bude spolehlivě. Ale když si představím metr dlouhý kabel, propletený mezi relátky, podvlečený pod transformátorem a smotaný se síťovým přívodem, jímá mne hrůza. :D
jrt
Pirx
Příspěvky: 181
Registrován: 24 úno 2013, 16:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Konektor nebo kabel

Příspěvek od Pirx »

jrt píše: Ale když si představím metr dlouhý kabel, propletený mezi relátky, podvlečený pod transformátorem a smotaný se síťovým přívodem, jímá mne hrůza. :D
Netušil jsem, že se jedná o až tak méně zdatného návrháře. :D
Soldering fumes make you stronger!
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Konektor nebo kabel

Příspěvek od jrt »

... chtěl jsem kabel co nemusím pájet. netajím se tím že ani pájecí stanice nevyřešila to že nedokážu spájet dva dráty k sobě...
Tohle tě snad mohlo varovat :D :D :D
jrt
koudis
Příspěvky: 73
Registrován: 12 črc 2014, 23:02

Re: Konektor nebo kabel

Příspěvek od koudis »

Ahoj,

odpovidam na mrtve tema, ale....
Pirx píše:
jrt píše:Ono taky připojovat kabel přímo na piny mikrokontroléru bez oddělení může napadnout jen ... řekněme méně zdatného návrháře :D
Přiznám se, že i s dvaceti lety praxe vesele připojuji kabeláž do délky 100 mm natvrdo bez ochran na piny běžných mikrokontrolérů. Samozřejmě takové vedení nikdy neopustí obal zařízení. Ono taky trochu záleží na výrobci čipu - například na PIC bych si to nikdy nedovolil. Tam jsem musel mít rezistory v sérii i u 5 cm kablíku. AVR, x51, Hitachi, ARMy od NXP - na krátké vzdálenosti žádný problém.
Co presne znamena "Zapojeno do serie"? (myslim v tomto kontretnim pripade ;))


Koudis
Pirx
Příspěvky: 181
Registrován: 24 úno 2013, 16:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Konektor nebo kabel

Příspěvek od Pirx »

koudis píše:Ahoj,
Co presne znamena "Zapojeno do serie"? (myslim v tomto kontretnim pripade ;))
Koudis
Ahoj,
k delsim vodicum je potreba pristupovat jako k vedeni a vedeni je nutne nejakym zpusobem impedancne prizpusobit, aby nedochazelo k odrazum signalu od koncu vedeni.
Nejjednoduseji se to dela seriovym a paralelnim prizpusobenim.
http://www.electronicproducts.com/Passi ... lines.aspx

V tomto konkretnim pripade seriovy rezistor slouzi spise jako ochrana proti nezadoucim spickam, ktere se castecne umlati (zmeni v teplo) na danem rezistoru. Nicmene i odrazeny signal bez dalsiho prizpusobeni se castecne utlumi podobnym zpusobem.

Jeste par nevyzadanych prikladu:
RS485 - terminatory 120R na obou koncich vedeni, prenos az na 1.5 km
Koaxialy - pokud chci prenest signal koaxialem s impedanci napr. 50 Ohm, dam na vystup budice (operaku) seriove 50 Ohm rezistor a na druhy konec kabelu 50 Ohm rezistor proti zemi.
Ve vysledku mam polovicni amplitudu signalu, vetsi spotrebu energie a cisty signal na vzdalenost desitek metru :-)
Soldering fumes make you stronger!
Odpovědět