USB -> serialTTL

DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: USB -> serialTTL

Příspěvek od DavidO »

jakvok píše: 27 zář 2020, 20:43 Tak jsem si pohrál s tou ledkou.

Nejdřív jsem si ověřil jak to vypadá, když to funguje. Vzal jsem převodník RS-232 na TTL a mezi Tx a GND jsem zapojil LEDku s odporem paralelně k servokontroléru. Ihned po otevření portu v programu se rozsvítila a při přenosu dat poblikávala. To by odpovídalo non-inverted výstupu z převodníku, kdy je idle stav a log1 +5V. To kontrolér na TTL vstupu vyžaduje a pak funguje.

Stejně jsem to zapojil u USB->serialTTL převodníku. Dioda se po ustavení spojení rozsvítila a při komunikaci poblikávala. Odezva od servokontroléru však byla stejná: škubnutí servy a rozblikání červené diody.
Z toho usuzuju, že převodník data posílá a nejsou invertovaná.
Jo, to vypadá OK. Za provozu to bude blikat v obou případech, ale kdyby to bylo invertované, tak by za ticha, bez komunikace, byla zhaslá.
Škubnutí servy je reakce na první přišlá data, ale další už ten řadič serv nějak zblbly, takže vypnul serva a přešel do závady.
jakvok píše: 27 zář 2020, 20:43 Každopádně parametry spojení jako Baudrate, parita, stopbity jsou dané definicí v programu, ten převodník by je nijak neměl měnit, ne?
Jestli v tom skriptu v Pythonu nastavuješ všechno a správně, tak "by" to mělo být OK. Umím si ještě představit, že driver toho převodníku nepodporuje libovoulnou Baudrate, takže místo tebou požadované nastaví nějakou jinou (nejbližší? náhodnou? nejnižší? defaultní? no prostě jinou).
jakvok píše: 27 zář 2020, 20:43 Snad tedy ten ovladač? Až se dostanu k win10, tak to zkusím tam.
Ideální by bylo podívat se na to osciloskopem a logickým analyzátorem, píchnutým až na ten Pololu modul. Třeba je ten signál nějak pomršenej, ať už časově nebo průběhem (třeba blbej kabel, tak trochu zkrat nebo přetrženej ale skoro se dotýkající a tak ...).

A ještě taková blbost, ale co kdyby... jak to máš s napájením?
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: USB -> serialTTL

Příspěvek od MartinL »

Vzhledem k tomu, že jakvok » 26 zář 2020, 21:19 píše, že nechodí ani echo při přímém propojení RX - TX (hlavně, když je v klidu na TX 0V - standardně FTDI invertování neumí, a to napětí 1,8V při připojení servocontroleru to už je vůbec zrůdnost) tak bude asi něco špatně s převodníkem USB - serial (a nemá cenu řešit, proč nechodí ten servocontroler).
Teď jen tipuju: podle toho chování to vypadá, že u FTDI není zapojeno referenční napětí pro určení TTL úrovní pin VCCIO (běžně se tím volí 5V x 3,3V).
jakvok
Příspěvky: 17
Registrován: 26 zář 2020, 15:07

Re: USB -> serialTTL

Příspěvek od jakvok »

DavidO píše: 27 zář 2020, 21:39 Jestli v tom skriptu v Pythonu nastavuješ všechno a správně, tak "by" to mělo být OK.
Mám to stejně jako při používání přes RS-232, kde to funguje, jen jiné jméno portu.
DavidO píše: 27 zář 2020, 21:39 A ještě taková blbost, ale co kdyby... jak to máš s napájením?
Napájení servokontroléru mám zvlášť pro logiku a zvlášť pro serva dvěma 4články NiMH. Zapojené podle návodu.

K převodníku žádnou dokumentaci nemám a měl jsem za to, že pin označený +5V na desce je výstup pro eventuální napájení něčeho dalšího, vyvedený dál z USB portu. Mezi ním a GND jde změřit +5V hned po připojení do portu pc. Čili převodník jinak napájený nemám.
jakvok
Příspěvky: 17
Registrován: 26 zář 2020, 15:07

Re: USB -> serialTTL

Příspěvek od jakvok »

MartinL píše: 27 zář 2020, 21:46 Teď jen tipuju: podle toho chování to vypadá, že u FTDI není zapojeno referenční napětí pro určení TTL úrovní pin VCCIO (běžně se tím volí 5V x 3,3V).
To by ale mělo být zapojené od dodavatele převodníku, předpokládám. Jediné, co já jako uživatel můžu udělat, je připájení vstupů a výstupů...
Nic konfigurovat nejde.

Ještě bych snad mohl vyzkoušet změřit napětí mezi zemí a tím pinem VCCIO, nějaké schéma jsem si vygooglil.
FTDI SERIAL.png
Ale mám strach, ze spíš hrotem něco zkratuju při té velikosti.
jakvok
Příspěvky: 17
Registrován: 26 zář 2020, 15:07

Re: USB -> serialTTL

Příspěvek od jakvok »

No tak to bylo něčim v tom převodníku. Jiný usb převodník funguje ok.
Omlouvám se za plevelení fóra.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: USB -> serialTTL

Příspěvek od jrt »

Žádné plevelení, pro mnoho začátečníků bude tahle informace jistě velmi důležitá. Díky!
jrt
Odpovědět