Spojení více "Serial TTL" dohromady

MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojení více "Serial TTL" dohromady

Příspěvek od MartinL »

Tak já nevím, školy na to nemám. Není opravdu jednodušší použít nějaký traceiver (buď s řízením směru RS485 - 75176, nebo bez CAN - MCP2551). Cenově to bude trošku dražší, ale spolehlivost větší a zabere to méně prostoru a méně práce. Ale pokud je cílem si s tím pohrát, tak proč ne.
jakvok
Příspěvky: 17
Registrován: 26 zář 2020, 15:07

Re: Spojení více "Serial TTL" dohromady

Příspěvek od jakvok »

fulda píše: 23 říj 2020, 09:25 Co třeba malej obrázek? (velkej je v pdf dole)

Potřebuješ jedno napájení pro sběrnici. Já používám proudový omezovač ze dvou tranzistorů, ale lze použít i jiné.

Každej modul má svojí Rx a Tx část. Trochu pozor na polaritu, v tomhle aktuálním případě je na Tx straně jiná než na Rx straně.
Na Tx je ticho jako 0, zatímco na Tx je ticho jako 1. Pokud to tvůj procesor nezvládá konfigurací, je potřeba si přidat ještě nějaký invertor.
Nó, trochu jsem googlil a asi mám představu jak to zhruba funguje:

Ten zdroj proudu vpravo drží v klidu SIGNAL na 12V a když něco stáhne SIGNAL k 0V, tak pustí skrz jemom 15mA.

Když něco na Tx zvedne úroveň na 5V, tak tím přes tranzistor přitáhne SIGNAL k 0V. PICAXE umí jak invertovaný tak neinvertovaný serial výstup, to by neměl být problém. A na tom převodníku z PC co používám jsou oba druhy Tx non-inverted i inverted.

Ten komparátor zhruba chápu. Pokud je na vstupu 2 ze SINGNALu přivedeno 12V, je to víc než je na vstupu3 (tam je při vcc 5V asi 3.4V kvůli tomu děliči 10k/22k) a tak se na výstupu7 objeví skoro 5V a rx vidí log1.
Když něco stáhne SIGNAL k nule, va vstupu3 bude míň než na vstupu2 a na výstupu7 bude to, co je na vstupu4 = 0V.
Akorát nevim k čemu slouží ten dělič 220k/150k.

No a to jednodušší zapojení z předešlého příspěvku 04 zář 2020, 09:22 s jedním tranzistorem na RX by taky fungovalo na vedení o délce v jednotkách metrů?
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Spojení více "Serial TTL" dohromady

Příspěvek od DavidO »

fulda píše: 23 říj 2020, 09:25 Na Tx je ticho jako 0, zatímco na Tx je ticho jako 1.
Tohle by se možná líbilo kvantovým počtářům nebo Schrödingerovic kočce, ale já jsem z toho trochu rozvrkočenej, prosímtě, jak to je správně?
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
jakvok
Příspěvky: 17
Registrován: 26 zář 2020, 15:07

Re: Spojení více "Serial TTL" dohromady

Příspěvek od jakvok »

MartinL píše: 23 říj 2020, 19:15 Tak já nevím, školy na to nemám. Není opravdu jednodušší použít nějaký traceiver (buď s řízením směru RS485 - 75176, nebo bez CAN - MCP2551). Cenově to bude trošku dražší, ale spolehlivost větší a zabere to méně prostoru a méně práce. Ale pokud je cílem si s tím pohrát, tak proč ne.
Koukám na ten MCP2551. Není to dražší řešení. Chápu to tak, že místo těch 5V na vstupu3 můžu přivést i třeba 12V místo těch 5V a bude to pracovat s rozdílem 12V CANH/CANL (to kvůli délce vedení) ?
MCP2551-CAN-transceiver-circuit.png
functional block diagram.png
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojení více "Serial TTL" dohromady

Příspěvek od MartinL »

jakvok píše: 23 říj 2020, 20:34 Koukám na ten MCP2551. Není to dražší řešení. Chápu to tak, že místo těch 5V na vstupu3 můžu přivést i třeba 12V místo těch 5V a bude to pracovat s rozdílem 12V CANH/CANL (to kvůli délce vedení) ?
Jen to NÉ!!! Absolutní maximum napájení dle datasheetu je 7V, provozní napájení je 5V. Odolnost je velká, musí to pracovat v autě. Pro přenosovu rychlost 1Mb/s může mít vedení cca 40m, pro 125kb/s až kolem 0,5km.
Naposledy upravil(a) MartinL dne 24 říj 2020, 10:06, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Spojení více "Serial TTL" dohromady

Příspěvek od fulda »

DavidO píše: 23 říj 2020, 20:11
fulda píše: 23 říj 2020, 09:25 Na Tx je ticho jako 0, zatímco na Tx je ticho jako 1.
Tohle by se možná líbilo kvantovým počtářům nebo Schrödingerovic kočce, ale já jsem z toho trochu rozvrkočenej, prosímtě, jak to je správně?
Správně je že pro Tx stranu je space 0V a mark 5V. To se ale obávám pochopí maximálně 10% potenciálních čtenářů.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Spojení více "Serial TTL" dohromady

Příspěvek od Dex »

fulda píše: 24 říj 2020, 08:36 Správně je že pro Tx stranu je space 0V a mark 5V. To se ale obávám pochopí maximálně 10% potenciálních čtenářů.
A divíš se když do toho motáš dálnopis? :D
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
jakvok
Příspěvky: 17
Registrován: 26 zář 2020, 15:07

Re: Spojení více "Serial TTL" dohromady

Příspěvek od jakvok »

Objednal jsem ty MCP2551. Vyzkouším, uvidim...
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Spojení více "Serial TTL" dohromady

Příspěvek od Dex »

Ty fungovat budou, to je vyzkoušené ;) Jen pozor na to co už bylo zmíněno - co se vyšle, přijde všem i tomu kdo to vyslal.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
jakvok
Příspěvky: 17
Registrován: 26 zář 2020, 15:07

Re: Spojení více "Serial TTL" dohromady

Příspěvek od jakvok »

Ještě bych se chtěl zeptat na ty 120Ohm odpory mezi CANL a CANH. Jestli jsou nutné a jestli se mají dát takhle na konce sběrnice nebo jestli se mají dávat třeba po určité vzdálenosti. Jak googlím, tak nacházím různé způsoby zapojení; někde chybí úplně...
Má s tím někdo zkušenosti?
Screenshot from 2020-10-29 19-36-23.png
A jestli tedy platí to, že když pošlu na sběrnici invertovaná nebo neinvertovaná data, tak je odtud taky invertovaná nebo neinvertovaná přečtu. Bez nějaké další konfigurace sběrnice.
Dex píše: 25 říj 2020, 21:13 co se vyšle, přijde všem i tomu kdo to vyslal.
OK

Dík.
Odpovědět