HC-05 a Microsoft klávesnice

Odpovědět
Uživatelský avatar
JPLABS
Příspěvky: 25
Registrován: 13 čer 2023, 22:45
Kontaktovat uživatele:

HC-05 a Microsoft klávesnice

Příspěvek od JPLABS »

Někde na nějakých česky psaných web stránkách jsem četl, že HC-05 má "neregistrovaný čip" a umožňuje spárování jen s wokny a ještě něčím, co jsem už zapomenul :( Nicméně, na internetu je dost příkladů k použití HC-05. Všechny se zaměřují na připojení HC-08 k PCčku a ovládání nějakého mikropočítače nebo na připojení HC-05 k Arduinu a spojení k jinému HC-05.
Včera mne napadlo, co když připojím HC-08 k mikropočítači, nastavím HC-05 jako master a budu si žádat spárování s BT klávesnicí Microsoft. BT klávesnice Microsoft má pro spojení k PC mrňavý USB BT čudlík a k tomu čudlíku je sw driver. Ten mne nezajímá, vycházím z toho, že klávesnice je slave a spojuje se na wokna. Tedy teoreticky by se mohla spárovat s HC-05, který bude v režimu master na MCU. Zkoušel toto někdo?
A dále, druhá otázka, umožňuje HC-05 v režimu master spárování a provoz se dvěmi slave BT zařízeními současně? Mám ještě BT myšku :D Nebo budu muset mít dva HC-05 moduly, pokud se spojení povede?
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1529
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: HC-05 a Microsoft klávesnice

Příspěvek od Dex »

Tohle je zbytečné i jen zkoušet, pochybuji totiž, že HC-05 podporuje profil komunikace, který je potřeba pro připojení klávesnice.

Co je vlastně cílem?
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1374
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: HC-05 a Microsoft klávesnice

Příspěvek od fulda »

Dvojitá odpověď.
Spárování se ti povede a linková vrstva se beze sporu naváže.
ALE - podobně jako USB, tak i bluetooth má nějaké datové endpointy a contexty. Moduly toho typu HC-05 většinou naplňují context komunikačního zařízení, ale nenaplňují třeba context human interaction device. Takže bude velmi těžké se s tou klávesnicí domluvit na tom, co si vlastně chcete posílat.

ALE - to je pochopitelně jen polovičatá odpověď, protože HC-05 je vlastně nějaká verze procesoru s jádrem 51, která má na sobě rádio. A ten context řeší softwarově na úrovni toho procesoru. Takže teoreticky je možné napsat takový host protokol, který bude chopen naplnit ten HID a bude schopen obsloužit tu klávesnici. Jen to asi bude trochu mimo rámec arduino programování.

Na druhou stranu - s nějakou ESP to už realizovatelné bude mnohem snáze.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
JPLABS
Příspěvky: 25
Registrován: 13 čer 2023, 22:45
Kontaktovat uživatele:

Re: HC-05 a Microsoft klávesnice

Příspěvek od JPLABS »

fulda, dík za odpověď. arduino jsem dal jen jako příklad, protože málokdo zná něco jiného než arduino :D V úmyslu mám připojit HC-05 na jiný MCU. Podstatné je, aby se HC-05 spároval s klávesnicí a "něco" přijímal. To co přijme už rozšifruju. HC-05 je už na cestě, takže se brzy uvidí. Dám pak zprávu, jak pokus dopadnul.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1529
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: HC-05 a Microsoft klávesnice

Příspěvek od Dex »

Jsem zvědavý, jak dopadneš, to se určitě pochlub.

Jinak obvykle se tam vrazí třeba ESP32, kde je HID vyřešený a prostě funguje. Nebo něco jako https://www.adafruit.com/product/2633

Ovšem je-li cesta cíl... ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
JPLABS
Příspěvky: 25
Registrován: 13 čer 2023, 22:45
Kontaktovat uživatele:

Re: HC-05 a Microsoft klávesnice

Příspěvek od JPLABS »

V tomto článku https://learn.adafruit.com/introducing- ... idkeyboard jsem pochopil, že mají v PCčku nějaké vývojové prostředí pro arduino, ke kterému je zřejmě připojen BT modul a ten se spojuje s nějakou BT klávesnicí. Je tam popis o inicilazaci BT modulu. Ne mnoho informací. O té BT klávesnici tam v podstatě není nic.
Ale napadla mne cesta, nejprve zaměnit na straně PCčka BT USB čudlík od MS BT klávesnice za modul HC-05. Když se PC s připojeným modulem HC-05 spáruje s MS BT klávesnicí, může se špionovat co klávesnice posílá při stisku různých kláves :D No, uvidíme.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1529
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: HC-05 a Microsoft klávesnice

Příspěvek od Dex »

No jo, jenomže pokud vím, tak ta HC-05 podporuje jen SPP (Serial Port Profile), HID tam není. Takže jak psal fulda, bude to tam muset někdo nejdřív napsat a do toho by se mi teda fakt nechtělo :D
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
JPLABS
Příspěvky: 25
Registrován: 13 čer 2023, 22:45
Kontaktovat uživatele:

Re: HC-05 a Microsoft klávesnice

Příspěvek od JPLABS »

hmm, našel jsem toto https://www.zdnet.com/home-and-office/n ... 50-metres/
Jsem tedy zvědav, co se mi zobrazí na PCčku až stisknu na MS BT jednu klávesu. Může to být celý string kdovíkolika znaků. Pokud bude pokaždé stejný pro konkrétní klávesu, tak je mi to jedno. Horší by bylo, kdyby byl string po každém stisku stejné klávesy jiný. Ačkoliv to vlastně můžu zkusit již nyní s USB BT čudlíkem :D
Ještě jsem objevil tuto zajímavou zprávu
https://www.exploit-db.com/docs/english ... boards.pdf
Možná bude lepší vyrobit si vlastní klávesnici a použít jiný bezdrátový systém nebo jiný BT modul. Tak otestujeme a uvidíme :D
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1529
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: HC-05 a Microsoft klávesnice

Příspěvek od Dex »

Kdyby jsi prozradil o co vlastně jde, tak bychom možná věděli jak na to. No ale tu otázku jsem položil hned na začátku :)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
JPLABS
Příspěvky: 25
Registrován: 13 čer 2023, 22:45
Kontaktovat uživatele:

Re: HC-05 a Microsoft klávesnice

Příspěvek od JPLABS »

JPLABS píše: 14 čer 2023, 20:10 V tomto článku https://learn.adafruit.com/introducing- ... idkeyboard jsem pochopil, že mají v PCčku nějaké vývojové prostředí pro arduino, ke kterému je zřejmě připojen BT modul a ten se spojuje s nějakou BT klávesnicí. Je tam popis o inicilazaci BT modulu. Ne mnoho informací. O té BT klávesnici tam v podstatě není nic.
Ale napadla mne cesta, nejprve zaměnit na straně PCčka BT USB čudlík od MS BT klávesnice za modul HC-05. Když se PC s připojeným modulem HC-05 spáruje s MS BT klávesnicí, může se špionovat co klávesnice posílá při stisku různých kláves :D No, uvidíme.
Tak jsem špionoval, vzal jsem BT klávesnici s BT čudlíkem, software v PC mi vypsal řetězec znaků po stisku klávesy A (odeslalo se malé písmeno "a"). Totéž s druhou BT klávesnicí s BT čudlíkem, stejný typ, stejný výrobce, ale řetězec znaků je jiný. Po restartu počítače jsou řetězce stejné, tedy PCčko na obsah řetězců vliv nemá. Prostě každá sestava BT USB čudlíku a BT klávesnice posílá pro stejnou klávesu jiný řetězec znaků. :D

Resumé: vykašlal jsem se na BT klávesnici s BT čudlíkem a sestrojil jsem si vlastní klávesnici:
http://www.jplabs.co.uk/projects/bh205b1.html
Na fotce v odkazu je ještě bez plastových hmatníků na tlačítkách. Mám hmatníky, ale musím vyřešit jejich popisky.
Moje klávesnice je univerzální, má 64+1 tlačítko. Těch 64 tlačítek je v rastru 8x8, 65.tlačítko je vyvedeno extra. Matice 8x8 má vyvedeny sloupce a řádky. To umožňuje připojení na historické CPU jako je 8051, Z80A atd. Na spodní straně desky klávesnice je MPU , který tlačítka monitoruje a má vyvedené I2C signály pro připojení na nadřízený mikropočítač.
Na desce klávesnice je 8 LED diod + I2C expander 8bit od Microchip s vyvedenými I/O vstupy. LED diody jen ukazují stav I/O vstupů.
Na desce je také 16 LED číslovek, sestavených do 2 bloků po 8 LED v multiplexu. Dají se ovládat z MCU nebo přes MAX7219.
Mám v úmyslu udělat druhou desku, která se přicvakne (nasune na kolíkovou lištu 69 pin zespoda). Na druhé desce bude řídící MCU, vysílač přijímač v pásmu 860 MHz, slot pro paměťovou kartu a interface (USB, CANbus, Ethernet, USB, RS232C) + připojení na grafický LCD.
Odpovědět