Měření nízké rychlosti z enkodérů

Uživatelský avatar
cube
Příspěvky: 7
Registrován: 20 úno 2023, 16:30
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření nízké rychlosti z enkodérů

Příspěvek od cube »

Já zatím došel k tomu že zkusím Kalman filter co bude udržovat odhad rychlosti (a pozice, v podstatě přesně totéž co tenhle příklad z Wikipedie) a podle toho odhadu řídit PWM pro ten motor. Už jsem to nějak začal klohnit, snad se to podaří dotáhnout o víkendu. Dám pak vědět jak to funguje.
Uživatelský avatar
cube
Příspěvky: 7
Registrován: 20 úno 2023, 16:30
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření nízké rychlosti z enkodérů

Příspěvek od cube »

Tak se mi ten víkend nějak protáhnul :-)

Docela dost jsem s tím experimentoval, Kalman filter moc dobře nefungoval, měl pomalé reakce.
Nakonec jsem došel k tomuhle:

1. Vzorkuju na pravidelném intervalu (100Hz)
2. Z rozdílů mezi po sobě jdoucími měřeními enkodéru počítám "hrubou" rychlost.
3. Hrubé rychlosti cpu do kruhového bufferu (max 64 položek)
4. Skrz rychlosti v tom bufferu prokládám metodou nejmenších čtverců přímku
5. Dokud root mean squared chyba toho proložení je přes nějakou mez, tak zahazuju nejstarší položku v bufferu a goto 4.

Tenhle postup poskytuje odhad rychlosti a zrychlení, pokud robot jede konstantním zrychlením, tak se to vyhlazuje z posledních 64 měření a má to slušnou přesnost i v malých rychlostech.
Krok 5 způsobuje že jakmile ta historie začne být dramatičtější, tak se velice rychle zahodí a počítá se jen z pár posledních měření, takže to má i slušně rychlou reakci na změnu režimu.
Všechny kroky jsou v O(1), ale v 5. se algoritmus může zacyklit a vymazat až celou historii (O(n)). Ale protože aby něco smazal, tak to tam musel předtím přidat, tak amortizovaná složitost je pořád O(1).

Pokud by to někoho zajímalo, tak tady je kód:
- EncoderObserver.h
- EncoderObserver.cpp
- unit test

V unit testech to reaguje moc pěkně, při krátkém testování na stole to vypadalo taky ok.
Chtěl jsem to trochu důkladněji otestovat na nějakém náročnějším ježdění a se statistikami, ale bohužel mi utekl magický kouř a až mi z číny přivezou nový, tak s ním rovnou dostanu i ty vyšší převodové poměry a tenhle druh triků už nebudu tolik potřebovat.
Uživatelský avatar
JPLABS
Příspěvky: 8
Registrován: 13 čer 2023, 22:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření nízké rychlosti z enkodérů

Příspěvek od JPLABS »

Předloni jsem zkoušel použít mikrovlnný detektor pohybu pro měření vzdálenosti o kterou se pohnul robot. Původně jsem mikrovlnný detektor pohybu koupil pro zabezpečovací zařízení. Pak jsem zjistil, že to nebyl dobrý nápad, protože mikrovlnný systém detekoval třeba i pohyb listu způsobený vzduchem u kytky v místnosti. Tak jsem mikrovlnný detektor pohybu demontoval a předloni využil na měření vzdálenosti pohybu. Prostě jsem ten detektor umístil místo na na zeď na pohybující se vozík, robota, který pojížděl. Systém umí rozlišení pohybu, vzdálenosti s přesností asi +/- 1 až 2 mm. Jestli to někoho zajímá, napíši více + dám fotky. Max vzdálenost od stěn, překážek je cca 9 metrů.
butan
Příspěvky: 109
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: Měření nízké rychlosti z enkodérů

Příspěvek od butan »

Mně by to zajímalo. V cenové relaci kde to asi máte, jsem vždy viděl jen doplerovské detektory, které by uměly změřit třeba rychlost auta. Ale jak měříte vzdálenost na mm? Radary do aut se vyrábějí, ty vzdálenost měří. Ale to stojí vyšší 10^4
Představuji si že máte takovéhle čidlo https://vi.aliexpress.com/item/1005005801049094.htm ?
Odpovědět