Enkodér absolutní polohy s jednou dráhou a grayovo kódem

Odpovědět
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Enkodér absolutní polohy s jednou dráhou a grayovo kódem

Příspěvek od fulda »

Teda asi budu potřebovat víc rumu než to pochopím, ale na pohled je to bezvadné.
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
butan
Příspěvky: 109
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: Enkodér absolutní polohy s jednou dráhou a grayovo kódem

Příspěvek od butan »

Jo, dobrý nápad, doposud jsem vždy viděl jen gray snímače s paraelně uspořádanými senzory.
Podrobněji jsem to prohlédl, a ten snímač nemá 64 poloh, ale kulatých 60 takže měří v celých šesticích stupňů. Pak se to nedá srovnávat s tím klasickým grayovým snímačem!
Lubor
Naposledy upravil(a) butan dne 05 led 2022, 17:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Enkodér absolutní polohy s jednou dráhou a grayovo kódem

Příspěvek od fulda »

mno on to tam popisuje, že ho upravoval pro hodiny (proto 60 kroků). Ale uvádí tam zdroj, kterej používá těch 64. A popisujou tam matematiku, kterou se to dá napočítat pro jiné počty, Ale zároveň poukazují na to, že je to metoda spíš pro pány Bruta a Forceho.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
butan
Příspěvky: 109
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: Enkodér absolutní polohy s jednou dráhou a grayovo kódem

Příspěvek od butan »

No té matematice moc nerozumím.
Absolutní snímač pro 7 nebo 8 bitů, který bych si sám vyrobil z CD by se mi ovšem líbil. V závěru toho odborného pojednání jsmem našel vypočtenou sekvenci pro snímač na 128 kroků.
Zkusil jsem si ho tedy nasimulovat, to ještě zvládám, a při tom se ukázalo že to funguje pouze pokud nad rotor umístím 8 fotodiod, a při tom je 128 kombinací nepoužitých. Když některou z diod vypustím tak snímač občas kroky přeskakuje :-(
Takže je to grayův snímač, ale pro vyhodnocení 128 kroků je třeba 256B převodní tabulky a 8 fotodiod. Za těchto okolností už se mi to nelíbí.
Lubor
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Enkodér absolutní polohy s jednou dráhou a grayovo kódem

Příspěvek od pgerla »

Co je nepochopitelného na nahrazení paralelního uspořádání senzorů (6-7-8...) samostatných drah. Jednou drahou (kombinací černých/bílých ploch) a umístit snímače sériově? Grayovo pravidlo o změně bitů mezi stavy je zachováno. Kdo mi koupí flašku, abych to ožralý nechápal?
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Enkodér absolutní polohy s jednou dráhou a grayovo kódem

Příspěvek od pgerla »

butan píše: 14 led 2022, 15:17 Takže je to grayův snímač, ale pro vyhodnocení 128 kroků je třeba 256B převodní tabulky a 8 fotodiod. Za těchto okolností už se mi to nelíbí.
Lubor
Však je to logické. Tím, že máš jen jednu dráhu musíš přidat bit navíc, aby jsi detekoval "Nulu". U paralelního uspořádání máš vždy vlevo či v pravo aspoň jeden černý bit. Tak není problém s tím na které pozici stojíš a jestli jdeš do plusu nebo mínusu.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Enkodér absolutní polohy s jednou dráhou a grayovo kódem

Příspěvek od fulda »

pgerla píše: 04 dub 2022, 17:50 Co je nepochopitelného na nahrazení paralelního uspořádání senzorů (6-7-8...) samostatných drah. Jednou drahou (kombinací černých/bílých ploch) a umístit snímače sériově? Grayovo pravidlo o změně bitů mezi stavy je zachováno. Kdo mi koupí flašku, abych to ožralý nechápal?
Tak po pravdě, myslím si, že jsem to celkem pochopil a že to nepovažuji za jednoduché.
Ale zrovna by se mi hodil takovej jednoduchej snímač pro korouhvičku na směr větru. Mohl by jsi mi prosím namalovat kolečko a rozložení fotočidel pro 16 poloh? :)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Enkodér absolutní polohy s jednou dráhou a grayovo kódem

Příspěvek od Dex »

S tou korouhvičkou se to dělá jinak ;) Hezky magnet na hřídelku a magnetický enkodér. Bývá to tak i u celkem levných meteostanic.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Enkodér absolutní polohy s jednou dráhou a grayovo kódem

Příspěvek od fulda »

Dex píše: 04 dub 2022, 20:34 S tou korouhvičkou se to dělá jinak ;) Hezky magnet na hřídelku a magnetický enkodér. Bývá to tak i u celkem levných meteostanic.
Spíš mi šlo o to, že když je to tak jednoduché...
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Enkodér absolutní polohy s jednou dráhou a grayovo kódem

Příspěvek od Dex »

Však kdo to někdy zkoušel... ;) Btw jak to mají udělané točny v modelové železnici?
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Odpovědět