Jaký motor pro balancujícího robota?

Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Jaký motor pro balancujícího robota?

Příspěvek od jrt »

Juro, s tebou je těžká řeč. Ty prostě hledáš někoho, kdo by ti na stříbrné míse přinesl úplně komplexní řešení tvého nápadu, aby ty sis nemusel namáhat hlavu. Takhle to ale nefunguje, jestli to chceš bez námahy, a se zajištěným úspěchem, kup si nějakou stavebnici a postav robota přesně podle návodu.

K dotazům:
1. Pokud myslíš tento modul s L298, tak ten nejde s obvodem L 297 spojit, protože nemá osazeny snímací rezistory pro řízení proudu a nemá ani vyvedeny patřičné piny.
Kombinace obvodů L298 + L297 byla vyvinuta pro řízení krokových motorů v 8" disketových jednotkách někdy v polovině 70. let minulého století, takže jsou to už opravdu zastaralé obvody a pro řízení moderních krokových motorů už svými parametry nevyhovují. L298 se sice stále používá, ale jen pro řízení stejnosměrných motorů v amatérských podmínkách.
2. A4988 je naopak moderní obvod, který umožňuje mikrokrokování a tím hladší běh motoru. Je ale určen jen pro malé krokové motorky (typicky do proudu fáze 600 mA), takže tvé oblíbené a stále dokola odkazované NEMA17 s proudem fáze 1,5 A nebudou tyhle drivery schopny "utáhnout". Použij tenhle modul, i když - po pravdě řečeno - pár mi jich prošlo rukama a kvalita návrhu i zpracování je příšerná.

Pokud něčemu z toho co jsem napsal nerozumíš, projdi si příručky, které jsem ti v předchozí konverzaci nalinkoval. Tam najdeš odpovědi na všechny své otázky o krokových motorech.
... sehnat ten mikrokontroler co má ten Španěl? Jen netuším, zda ten mikrokontroler se musí nějak programovat a nebo zda je v podstatě už hotový, jen se zapojí.
To si snad děláš srandu :?: Mikrokontroléry se musí vždy programovat. Abych předešel dalším dotazům: k naprogramování potřebuješ data, která máš do toho mikrokontroléru naprogramovat, programátor (asi by stačil PicKit), a taky znalosti, jak na to.
jrt
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Jaký motor pro balancujícího robota?

Příspěvek od JuraS. »

Ok, díky. nicméně i kdybych si přečetl ten návod co jsi mi poslal tak to bude pro mě španělská vesnice a de fakto je mi to šumák. Stačí když vezmu motory a připojím a budou fungovat. Když se motáme pořád okolo toho "motory které máš jsou moc silné" a "driver je neutáhne". Tak ty motory prostě někomu dám komu budou vyhovovat a seženu jiné. Když to budou nema17 motory na 12V co mají odběr 400mA tak to stačí ? takové jsem viděl prodávat. ne v česku. tady něco sehnat je pakárna. nECHI ABY MI NĚKDO NA STŘÍBRNÝM PODNOSE DONESL HOTOVÉ ŘEŠENÍ. zA TY PANÍZE CO JSEM DO TOHO UŽ VRAZIL BYCH DOHROMADY MOHL MÍT HOTOVÉHO BALANCUJÍCÍHO ROBOTA TŘEBA Z DX.COM. Pardon a capslock ale nechce se mi to přepisovat. jen se nechci zabývat věcmi po kterých chci aby se jen sešroubovaly a fungovaly. problém je že se nikde nedopátrám odpovědi. Když se zpetám v cizině tak mi řekne z čeho to má ale tady to neseženu. Konkrétně ty motory.
Chci se zabývat funkční komunikací mezi rpi a arduinem a kamerou. a hlavně hromady času strávím s opencv...
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Jaký motor pro balancujícího robota?

Příspěvek od jrt »

... problém je že se nikde nedopátrám odpovědi.
Nemůžeš se dopátrat odpovědi, protože na tvé dotazy neexistuje jednoduchá a jednoznačná odpověď. A pokud ti chci pomoci pochopit, kde je problém, tak to odmítáš.
Na otázky o řízení krokových motorů ti dám definitivní odpověď: Je to jinak, než si představuješ.
Tos už ale asi zjistil i na jiném fóru, že? Dokud alespoň minimálně nepronikneš do problematiky a nedokážeš položit otázky, na které lze odpovědět, tak ti už nemohu nijak pomoci.
jrt
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Jaký motor pro balancujícího robota?

Příspěvek od JuraS. »

Stačí mi odpověď kde sehnat tento nebo podobný motor se stejnými parametry jako je tento. Píšou o něm že funguje s arduino motor shieldem z olověného aku. Přesně to co hledám. Sehnat u nás okolo 300 za kus. Hledám se stejnými parametry na ebay. někde jsem tam viděl, najdu, určitě. Ta odpověď mi stačila před 20 diskuzemi. Napsat, motory jsou na howno, nech si je na něco jinýho a kup raději tyhle, ty připojíš na ten shield co máš a budou ti fungovat i s L298.
Co bys řekl na tento?
nebo tento ten má ale na chuja "hřídel" !
Na ebay jsem našel i ten od adafruitu ale jak to někdo prodává v evropě tak za to chce majlant
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Jaký motor pro balancujícího robota?

Příspěvek od jrt »

Problém je, žes vybral dobré motory, ale drivery jsou na howno :D A to je právě to absolutní nepochopení problému.
Nejsměšnější ze všeho toho tvého prskání ale je, že odkaz na motor, který tak zoufale hledáš, sis sám vložil hned do svého druhého příspěvku tohoto vlákna :D :D :D.
Nemáš ten život právě lehký...
jrt
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Jaký motor pro balancujícího robota?

Příspěvek od JuraS. »

Ještě jednou díky. ozval se mi někdo z jiného fóra, že vykuchal několik motorů z tiskáren kiocera a podívá se jaké jsou. všechny vyzkoušel jsou ok. Když tam nenajde ty co jsou vhodné tak vezmu ještě ty z odkazu. A ty co příjdou někde nabídnu a nebo mi zůstanou doma na "něco"..zatím nevím k čemu by se mohly hodit.
a víš co je největší prdel ? Že jsem tyhle vhodné měl seřazeny k výběru a vybral jsem ty levnější ty které měly psáno 6V tak jsem si z neznalosti řekl, že budou lepší..no nejsou...hlavně že už vím jak na to...kod pro řízení krokových motorů s arduino shieldem je brutálně jednoduché. prostě se popíše co je pravé kolo a co levé. nastaví se kolik kroků má na otáčku po kolika stupních. a pak se jen řeší jednoduchým příkazem kolo pravé vpřed o 4 otáčky, levé kolo vzad plnou rychlostí 2 otáčky. nebo o 3 kroky vpřed pomalu levé kolo. a nebo o úhel, levé kolo vpřed o 15 stupňů. přesně to co leze z kódu mpu6050 + kalmanův filtr.
za deset minut později.

a Ho..vno ! na co čekat? vzal jsem dva motory z odkazu, parametry přesně jako ty co adafruit má ozkoušené s jejich motor shieldem co mám.
Naposledy upravil(a) JuraS. dne 12 kvě 2015, 14:01, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Jaký motor pro balancujícího robota?

Příspěvek od jrt »

Jsi prostě pevně rozhodnut, že nejprve vyzkoušíš, zda slepá ulička náhodou přece jen nemá druhý konec...
...kod pro řízení krokových motorů s arduino shieldem je brutálně jednoduché. prostě se popíše co je pravé kolo a co levé. nastaví se kolik kroků má na otáčku po kolika stupních. a pak se jen řeší jednoduchým příkazem kolo pravé vpřed o 4 otáčky, levé kolo vzad plnou rychlostí 2 otáčky. nebo o 3 kroky vpřed pomalu levé kolo. a nebo o úhel, levé kolo vpřed o 15 stupňů. přesně to co leze z kódu mpu6050 + kalmanův filtr.
No, tak ti přeju, aby to takhle jednoduché zůstalo i v reálu. Protože s krokovými motory pracuju už nějakých 30 let, tak o tom vím své...
jrt
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Jaký motor pro balancujícího robota?

Příspěvek od JuraS. »

tak mám velké štěstí, že jsem na tebe narazil a že jsi mi poradil. jinak bych potřeboval kýbl na nervy "proč to kurwa nejde ?!?"
parádní robot https://www.youtube.com/watch?v=VWi9GUzY1fY
to řízení je díky knihovně které je tak napsaná....
jen doufám, že správně chápu zapojení když jsou kabely označené A,B,C,D tak jak to zapojit do tohohle ? asi takhle
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Jaký motor pro balancujícího robota?

Příspěvek od jrt »

jen doufám, že správně chápu zapojení když jsou kabely označené A,B,C,D tak jak to zapojit do tohohle ? asi takhle
Červený (A) a zelený (C) kabel do svorek M1 (nebo M2, to je jedno), žlutý (B) a modrý (D) do svorek M2 (nebo M1). Ale skutečně se nejprve ujisti, že ten krokový motor má vinutí určené doopravdy pro napětí 12 V, protože jinak v mžiku zničíš ty obvody L293 a z oboustranné desky se špatně vyndavají.
jrt
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Jaký motor pro balancujícího robota?

Příspěvek od JuraS. »

Ok, dám si pozor, příjdou za měsíc...
teď jsem se znovu díval na ten obrázek co jsem našel a na to co ty jsi napsal a máš to popsané jinak. je možné, že ten na fotce má motory s jinou barvou kabelů ? Na 80% jsem viděl na fotkách dráty stejných barev. Je pravda že doma mám vykuchanou disketovou mechaniku a tam je krokový motor co má jiné barvy.
Tady se splnilo "nikdy moc na hlas netvrď že něco nejde nebo se najde nějaký blbec co to neslyšel, přijde a udělá to a za blbce budeš ty". Je tam kompletní kód na parádního balancujícího robota včetně upravených knihoven, odkaz na jeho stránky kde ho popisuje a z nich to vede na web kde jednotlivé díly té své stavebnice prodává. Škoda, že něco takovýho neumí nějaký čech. No aspoň nám jakš, takš jde hrát hokej.
Odpovědět