Jaký motor pro balancujícího robota?

JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Jaký motor pro balancujícího robota?

Příspěvek od JuraS. »

ještě doplním. Po vojně je každý generál. Když jsem se ptal z jaké tiskáry vykuchat krokové motory, když jsem se ptal jestli DC nebo krokové motory a vysvětloval jsem na co to chci tak jsi měl napsat : krokové, NEMA17, tento typ a k němu tenhle driver a krmit nejlépe tímto. A nenabízet předražené díly z snailshopu. Víš, někde mi někdo napsal moudro, že nikdy neříkej, že to nejde nebo někdo se najde co příjde a udělá to a ty budeš za blbce. Já před 2 mi roky začínal s chilli paprikami. Vzal jsem to co v roce 2012 byla nejpálivější paprika na světě. Tvrdili mi, z odborné české firmy, že ji budu muset mít celou dobu ve skeníku, v 40 lt kýblu hlíny s přídavkem namleté sopečné půdy, že bude muset zrát v teplotě 40C a světlo kilem sodíku 12hodin denně. Když jsem napsal, že je chci dělat v hydroponii na balkoně panelákovýho bytu tak jsem bal za voa, že to nejde. Když jsem pak na konci sezony napsal že mám plody, že dám komukoliv ochutnat kolik SHU má a ukázal fotky že tom na balkoně v hydroponii tak se už nikdo neozval, vůbec žádná reakce. Letos jsem dal kytky ven na začátku dubna a dnes už mám plody chilli "trinidad scorpion butch taylor". a to celé v hydroponie zalévané bio hnojivem z vody z akvárií. Zatímco ostatní řeší že jim nerostou, že mají plýseň v hlíně a jestli je můžou dát do skleníku když je v noci ještě zima. Takže jsem těm na chilli foru dokázal, že to jde. Tvrdili mi frajeři, že doma nevypěstuji konopí, že mě hned seberou. Bydlím v přízemí a kdo jde do domu jde okolo našich bytových dvěřích. Vzal jsem semínka konopí ze směsi pro krmení okrasných ptáků a zasadil je a dal ty kytky naproti dveřím do bytu. Čakal jsem, že se objeví policie na udání, že bude zábava jak jim dokážu že ty kytky nemají žádné THC. a víš co se stalo ? Nic !!! A nikdo mi nevěřil, že 5 kytek co smrdělo na celej barák nikoho nepřilákaly. Schválně jsem ten smrad větral na chodbu domu. Co sjem s tím pak dělal ? Celá jsem je usušil a semlela použuju je do boilies na ryby. Na to jsem je i pěstoval.
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Jaký motor pro balancujícího robota?

Příspěvek od pgerla »

Všeumělství zaniklo se zrušením Základní vojenské služby. Voják se stará, voják má. Poslední hřebík do rakve zatloukl Google. To místo odpovědi dostaneš vynadané, že neumíš hledat. Pokud ty projekty doděláš dřív jak já UGV Tatru 815, tak tě zvu na pivo.
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Jaký motor pro balancujícího robota?

Příspěvek od JuraS. »

Jo to máš pravdu, dostal jsem nedávno k vyplnění jeden dotazník na to jak jsem na tom se znalostmi ohledně pc a sw. Jedna část byla otázky týkající se kolika otázkami na vyhledávače se dostanu k odpovědi na danou otázku. Například tam bylo nastavení paměti v dos3.1. Nicméně o tom to teď je. Netřeba vědět jak se pěstují brambory, jak je vařit. Žít se dá i bez těchto znalostí. A řekl bych, že lidi co si nazasírají hlavu takovýma znalostmi vydělávají tolik o čem se nám nezdá. Např. můj švára.
Takže projekt na hydroponii je hotový, jen čekám na wifi modul ať to může komunikovat se sítí (modul je doma i anténa, jen chybí jeho board). taky se toulá někde dost dlouho LCD abych viděl co se děje. Server jsem včera dovezl domů, dneska ho nainstaluju (pokud nepříjde zbytek a neseskládám to) Skládat to zatím nemůžu kvůli tomu modulu LCD protože nevím jak se to vleze na výšku dovnitř. Buď použiju ty adaptéry co sjem sehnal a nebo to půjde bez nich a tím pádem to bude víc "natvrdo" (nepůjde to odpojit "cvaknutím"). Joa taky mám doma sondu pH ale ne modul pH, na ten čekám. Všechny kody už jsou hotové, jen čekají na to co mají řídit. kabeláž je připravená, kompletní.
Robot se teď pohnul dopředu, mám arduino uno, motor shield, cnc shield i s drivery. Mám GY-80, použiju raději MPU6050 které je víc známé a vyzkoušené. Mám kostru roboty, mám raspberry pi. K tomu Když mi v prosinci ho ježura donesl tak jsem měl vytištěné pinout výstupy. Jenže nefungoval žádný návod na připojení čehokoliv kromě dílů na I2C. Na forech mi nikdo nedokázal poradit. Objednal jsem si z činy takový kousek plastu co se nasune na výstupní piny. Nějakej trouba zapomněl ty piny popsat tak, jak to má arduino. Jenže to co mi přišlo (všechno je na Raspberry Pi B+) má úplně jiné rozmístění pinů. Respektive na obrázku je například GPIO 4 a na té placce je to označeno jako GPIO15. Tak se pak divím proč mi ty připojení nešly. Že se ale někdo nezeptal podle čeho to připojuju, to nepochopím. na roboty je to de fakto kompletní, jen kola jsem ještě neobjedal ale už jsem viděl robota co místo pneumatik měl víčko ze zavařovačky...a tak to šlo...trvá to než něco příjde...na to LCD čekám už víc jak měsíc..z ebay. modul na SD karty jsem objednal raději druhý protože ani po měsíci nepřišel ten první. LCD je dražší tak ještě čekám.
A například, že prý motor shield pro arduino neumí řídit krokové motory http://www.scienceprog.com/how-to-drive ... or-shield/

Pak tedy ještě položím otázku. Který krokový motor NEMA17 je vhodný pro použití s drivery L289 n .L230 který má proudový odběr pod 1A ? Který se dá sehnat v česku a nestojí tisíce. Tohle je rady a ne "to nepůjde".
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Jaký motor pro balancujícího robota?

Příspěvek od jrt »

JuraS. píše:Pak tedy ještě položím otázku. Který krokový motor NEMA17 je vhodný pro použití s drivery L289 n .L230 který má proudový odběr pod 1A ? Který se dá sehnat v česku a nestojí tisíce. Tohle je rady a ne "to nepůjde".
Se samotnými drivery L298 (nebo L293, SN754410) nebude fungovat žádný běžný krokový motor, protože tyhle motory jsou napájeny proudově, nikoli napěťově. Budeš si muset najít krokový motor, který má vinutí dimenzované pro 12V (ve jednom z tvých odkazů na e-bay jsem ho viděl), ale takový motor zas nebude mít nijak velký točivý moment a taky ze mu nebude chtít točit moc rychle.
Pro běžné motory musíš použít drivery, kteté jsou k tomu určeny a které umí proud regulovat. Hledat na webu umíš, tak hledej, šmudlo... :)
13. a 14.6. proběhne v Praze Robotický den, tak doufám, že přijdeš ukázat svého robota a všechny nás ohromíš svým umem.
Ale dosti rad - musím jít házet hrách na zeď. :D
jrt
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Jaký motor pro balancujícího robota?

Příspěvek od JuraS. »

Díky, použiji ty drivery co mám k CNC shieldu a nebo rovnou použiji i ten shield. nemyslím si, že robota do půlky června sestavím robota. a taky si nemyslím, že bych se s ním chtěl chlubit když kód pro něj složím z již existujících. a taky si nemyslím, že mi do toho termínu příjdou všechny díly. A v neposlední řadě nejsem soutěživý typ. Až ho sestavím tak ho nafotím, nafilmuju, dám kompletní kódy na web ale tím to hasne.
Nicméně jsem se díval na složení toho robota co se mi tak líbí. Použil motory co mají odběr 1,68A a řídí je drivery L289
http://roboticssamy.blogspot.pt/
http://ldomotors.en.alibaba.com/product ... byist.html

citace :
2 L298 + 2 L297 stepper motor drivers, (yes, I know they are old but they are cheap and easy to find to, in a future revision I'll use something from this century :) );
I'm using stepper motors in this robot, no special reason for that. I bought them as Nema 17 motors, the motors reference is LDO-42STH38-1684A 121121 LDO MOTORS. These type of motors have a nice robust look and are usually used in CNC and RepRap machines.
Jestli víš o jiných vhodných motorech NEMA17 co by šli použít s L289N a nebo s arduino motor shieldem v1.0 tak budu rád za tip. Hledal jsem, hledal. ptal se přece i na vytěžení tiskárny. Klidně koupím dvě nějaké staré inkoustové tiskárny a vykuchám z nich motory. Jen vědět které motory mám schánět.

a co třeba tento motor http://www.ebay.com/itm/New-CNC-Nema17- ... 4ad8cb9855 ?
Tady jsou zapojené 4 krokové motory na arduino motor shield ale verze 2

nebo tento 42HS40-1704A http://www.alibaba.com/product-detail/4 ... 04187.html
a zapojení driverů A4988 co mám taky je tady
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Jaký motor pro balancujícího robota?

Příspěvek od jrt »

Nicméně jsem se díval na složení toho robota co se mi tak líbí. Použil motory co mají odběr 1,68A a řídí je drivery L289
Nepřehlédl ses trochu? Tam se píše: "2 L298 + 2 L297". Teprve kombinace obvodů L297 + L298 vytvoří plnohodnotný řídící obvod pro krokové motory. Nicméně je to značně zastaralé a drahé řešení. A nepiš, prosím, že modul s L298 je v Číně za 2 USD. Ten pro spolupráci s L297 není vhodný, musel by se poměrně hodně upravovat.
Jestli víš o jiných vhodných motorech NEMA17 co by šly použít s L298N a nebo s arduino motor shieldem v1.0 tak budu rád za tip.
O dostupných motorech, které by byly přímo připojitelné k L298 (bez řízení proudu) nebo Motor shieldu v1.0 nevím. Ale tys jeden takový měl v odkazu na e-bay, který jsi sem před pár dny dával.
Hledal jsem, hledal. ptal se přece i na vytěžení tiskárny. Klidně koupím dvě nějaké staré inkoustové tiskárny a vykuchám z nich motory. Jen vědět které motory mám shánět.
Copak já vím, jaké motory jsou ve starých inkoustových tiskárnách? Ale tuším, že tam se používají spíš DC motory a inkrementální enkodéry. Krokové motory jsou spíš v laserových tiskárnách a v kopírkách.
jrt
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Jaký motor pro balancujícího robota?

Příspěvek od JuraS. »

Našel jsem video kde má zapojený na nepájivém poli A4899, propojené do arduina a zapojené do motoru 8kg (asi myslel sílu motoru) a krmil to z 9V aku. jestli to takto jde tak zapojím dva drivery A4899 buď přímo nebo v CNC shieldu. Jen vyřeším chlazení tím, že na ně (dohromady) nalepím velký měděný chladič z grafické karty.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Jaký motor pro balancujícího robota?

Příspěvek od jrt »

No, to už je lepší řešení, ale nezapomeň, že - ať píše kdo chce co chce - ty A4988 snesou trvale maximálně 600 mA i při sebelepším chlazení. A když ve svém programu pro Arduino použiješ knihovnu AccelStepper, tak by se ti mohlo balancování možná i podařit.
jrt
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Jaký motor pro balancujícího robota?

Příspěvek od JuraS. »

Jasan, už mám stažené knihovny přesně pro A4988. Například tady nebo tady
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Jaký motor pro balancujícího robota?

Příspěvek od JuraS. »

Ještě otázka. V čem bude lepší použít A4988 místo toho abych vzal ty moduly s L298N, přidal L297 a pokusil se sehnat ten mikrokontroler co má ten španěl ? jen netuším, zda ten mikrokontroler se musí nějak programovat a nebo zda je v podstatě už hotový, jen se zapojí.
Nebo zda třeba tento driver by na krokové motory co mi jdou poštou nebyl lepší.
Odpovědět