A4988 minimální odpor cívky

Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

A4988 minimální odpor cívky

Příspěvek od fulda »

Ahoj,

nikdy jsem moc nepřemejšlel nad tím, jestli je pro driver A4988 potřeba nějaký minimální odpor cívky. A asi je. Mám motor, který má odpor každé cívky jen 1Ω. Driver mi na něm padá do přetížení (ačkoli má nastaven maximální proud 1,5A). A to jsem nečekal. V datasheetu jsem o tom nic nenašel. Nemá někdo nějaké informace?
Díky
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: A4988 minimální odpor cívky

Příspěvek od fulda »

Tak pokud by někoho zajímalo, tak minimální odpor cívky je někde mezi 4Ω až 5Ω. Ale s takto malýma hodnotama se nechová vůbec dobře.
Pro příznivce blešího cirkusu, tady je video mého dvoufázového krokového motoru, který má stator namalovaný na desce plošných spojů a rotor volně pohozený (magnet ∅2mm ⨉ 1,5mm).


Plošňák jsem namaloval v jazyce perl. :mrgreen: Tady je malej výstřižek:
2phase_brd.png
A takhle to vypadá "zespoda"
2phase_bottom.jpg
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: A4988 minimální odpor cívky

Příspěvek od Dex »

No to vypadá jako exponát na příští RoboDoupě :D
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: A4988 minimální odpor cívky

Příspěvek od fulda »

Dex píše: 26 bře 2023, 20:48No to vypadá jako exponát na příští RoboDoupě :D
Už na předminulém byla první beta, tahle verze se dnes dostala do režimu, kdy si není jistá, jestli je to dětský vláček, nebo autodráha. (stejně jako vláček to může jezdit dopředu i dozadu, stejně jako autodráha to dokáže vyletět z dráhy při nevhodné rychlosti.
(má to potenciometr na nastavení rychlosti a tlačítko na změnu směru)
Teď bych potřeboval zjistit, jak z koberce vysbírat poztrácené magnety.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: A4988 minimální odpor cívky

Příspěvek od Dex »

fulda píše: 26 bře 2023, 21:30 Teď bych potřeboval zjistit, jak z koberce vysbírat poztrácené magnety.
No na to by byl nejlepší nějaký robot, to je jasný :lol:
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
butan
Příspěvky: 109
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: A4988 minimální odpor cívky

Příspěvek od butan »

Jindro,
zajímalo by mně, jak se sníží citlivost, (zvýší minimální pracovní proud) když tu desku položíš na záda.
Lubor
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: A4988 minimální odpor cívky

Příspěvek od fulda »

butan píše: 28 bře 2023, 11:21 Jindro,
zajímalo by mně, jak se sníží citlivost, (zvýší minimální pracovní proud) když tu desku položíš na záda.
Asi nerozumím otázce. Mluvíš o tom, že jestli záleží, jestli magnet běhá po straně kde jsou spoje a nebo po obrácené? To jsem moc neporovnával. Ale mám desku 0,8mm, tak moc změnu nečekám.
Spíš jsem překvapenej, že jsem vlastně došel k proudu v řádu stovek (spíš jedné stovky) miliampér a ono to funguje, já jsem si myslel, že to bude mnohem žravější. Také jsem tím pádem těm driverům vzal možnost malovat tu jejich sinusovku, protože reálnej proud je menší, než nastavenej.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
butan
Příspěvky: 109
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: A4988 minimální odpor cívky

Příspěvek od butan »

Takže jsi přepnul driver du full-step? Při něm se i krokáčům zvedne moment. A ano zajímá mně ta strana kde je méně spojů. Uvažoval jsem i o tom jak kompenzovat odstředivou sílu, já bych kolem tvých meandrů natáhl několik kruhových závitů těsně při sobě a pustil do nich DC proud obdobné velikosti jako pouštíš do fází. To by mohlo vytvořit zábradlí pro magnety.
A okolik máš magnet větší než 1 kličku toho meandru? Myslím že pro maximální účinnost by měly být stejné...
Lubor
PS kdybych měl tvou desku, taky bych si hrál :-)
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: A4988 minimální odpor cívky

Příspěvek od fulda »

butan píše: 28 bře 2023, 15:12 Takže jsi přepnul driver du full-step?
Ne tak docela, na desce je natvrdo zadrětověno 1/16 step, ale vzhledem ke spotřebě to je v praxi 1/2 step, protože driver není schopen dělat PWM.
butan píše: 28 bře 2023, 15:12 PS kdybych měl tvou desku, taky bych si hrál :-)
Mohu ti poslat mailem program v perlu, kterým jsem jí vygeneroval, nebo ti jednu vezmu zítra do práce (metro Oparov -> Litochlebské nám.), pokud jsem pochopil, nemáš to daleko.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
butan
Příspěvky: 109
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: A4988 minimální odpor cívky

Příspěvek od butan »

Teď jsem vymyslel jak na stávající desku implementovat elektrické zábradlí, aby magnetky nevylétávaly z kruhu. Do fáze pustíš proud ze zdroje proudu, a přes odpory co už máš za budičem budeš do fáze superponovat ten obdélník, patřičně navýšený. Ten DC proud by měl magnetky držet uvnitř kruhu.
Lubor
Odpovědět