shield arduino a picaxe

luger
Příspěvky: 20
Registrován: 19 úno 2023, 18:25

shield arduino a picaxe

Příspěvek od luger »

Zdravím,
jsem naprostý začátečník tak prosím nekamenovat.
Začínám se učit programovat Picaxe. Blikání diod, jednoduché ovládání přes IR a fotorezistor jsem celkem zvládl. Teď se chci vrhnout na motory. Chtěl bych začít na DC motorku a servu. Jako správný amatér jsem unáhleně zakoupil shield modul pro arduino s obvody L293D a SN74HC595N. Otázka zní - jde použít i pro Picaxe ? Děkuji za dobrou zprávu
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: shield arduino a picaxe

Příspěvek od fulda »

Ano. Pokud to jsou shieldy toho formátu pro arduino uno, tak budou trochu blbě vypadat na nepíjivém poli, ale to tak moc neva.
Navíc to můžeš vylepšit použitím "protoboard shieldu" a udělat si z picaxe takové jako arduino :)

Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
luger
Příspěvky: 20
Registrován: 19 úno 2023, 18:25

Re: shield arduino a picaxe

Příspěvek od luger »

Díky za rychlou reakci. Jedná se o tento driver : https://lastminuteengineers.com/l293d-m ... -tutorial/
V popisu je uvedené, že musím mít ovladače (nebo ovládací program z knihovny). Prozatím jsem to jen připojil na dig. vstup a společnou zem. Impuls z PIC tam jde, ale na výstupu k motoru nic není. Asi v tom bude nějaký zádrhel. Zkoušel jsem připojit i ext. zdroj.
Nějaká rada ?
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: shield arduino a picaxe

Příspěvek od DavidO »

Podle mě Picaxe je jako platforma už dost passé a stejně jako kdysi, ani dnes vůbec není dobré na naučení se programovat (viz např. zde). No ale jestli na tom trváš, tak nakonec je to tvoje svobodné rozhodnutí, akorát doufám, že nás pak někdo nebude obviňovat z napomáhání, když ti budem radit ;)

Ten shield bys sice mohl využít technicky dost stejně, jako s Arduinem, akorát by sis to musel popropojovat sám a nemůžeš využít Arduino knihovny, takže by sis to musel i vhodně naprogramovat sám. Jestli ten shield je něco jako tenhle, tak z Arduina se řídí piny D3-D8,D11,D12, takže se to dá udělat tak, že holt na ně připojíš piny z Picaxe, na které budeš generovat patřičné signály. Ale byl by to dost opruz a jestli jsi začátečník, tak bys asi bojoval jak se zapojením, tak s programováním. Ono se to totiž ovládá přes posuvný registr (ten SN74HC595N), kam se sype nastavení všech čtyř motorů a ještě navíc se generuje na dalších 4 pinech PWM pro jejich točení. A když to tam nebudeš sypat úplně správně, tak to prostě nebude fungovat.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: shield arduino a picaxe

Příspěvek od DavidO »

Jo to je on.
Musíš přes ten posuvný registr nastavit správnou kombinaci vstupů pro ten H-můstek L293 a pak tím PWM ovládat rychlost. (Tohle by s Arduinem za tebe udělala ta knihovna).
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
luger
Příspěvky: 20
Registrován: 19 úno 2023, 18:25

Re: shield arduino a picaxe

Příspěvek od luger »

Ten postup ovládání je opravdu trochu složitý. Shield zase nestál tak moc a třeba ho později využiji. Zatím bych chtěl zůstat u Basicu (ten docela ovládám - stará škola ).
Můžete doporučit nějaký driver vhodný pro jednoduché ovládání ? Abych neudělal další kopanec.
Prozatím by mohl umět řídit 2 motorky a jedno servo, nebo zvlášť.

Díky moc
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: shield arduino a picaxe

Příspěvek od DavidO »

Fajn, varoval jsem tě, takže snad zatracen nebudu :D
Servo můžeš ovládat rovnou z Picaxe a na první pokusy se dvěma malými DC motorky by ti mohl stačit jeden modul s L298. Buď si modul vygůgluj, nebo ti prozradím, že je v eshopu taky mám, ale jedním dechem dodávám, že ho má kdekdo a i levněji. (kdyžtak piš soukromě, ať to tady nezaplevelíme)
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: shield arduino a picaxe

Příspěvek od DavidO »

fulda píše: 01 bře 2023, 20:53 Ano. Pokud to jsou shieldy toho formátu pro arduino uno, tak budou trochu blbě vypadat na nepíjivém poli, ale to tak moc neva.
Jen pro úplnost, myslím, že tenhle shield je primárně pro Due, Mega atd., který mají vyvedených víc pinů než Uno, který je potřeba k tomuhle shieldu připojit ještě přes ICSP.
A pak taky kvůli těm ujetým konektorům snad ani Arduiono shieldy do nepájivého pole posadit rozumně nejde, ne? (velkou sílu a ohejbání pinů neberu jako rozumně)
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: shield arduino a picaxe

Příspěvek od fulda »

myslím, že Davidovo "ne-rozumně" a moje "blbě" jsou velmi blízko u sebe. Návod jak to udělat bez ohejbání si nechám na nějaké robodoupě, nebo jiné vlákno.
K tématu podotknu jen tolik, že pro picaxe mají "shieldy" většinou takový neuspořádanější tvar:
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: shield arduino a picaxe

Příspěvek od Dex »

Učit se dnes PICAXE, navíc jako první platformu, je ztráta času. Jakkoliv to zní drsně, je to prostě tak.

Arduino toho umí mnohem víc, snadněji, ale hlavně je k němu mnohem více informací i lidí, kteří dokážou poradit.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Odpovědět