barevné značení vodičů u motoru NEMA 17

Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: barevné značení vodičů u motoru NEMA 17

Příspěvek od jrt »

To je tím, že na CNC shieldu máš moduly s obvodem A4988, které mají řízení proudu pro jednotlivé fáze motoru, zatímco na tom Raspberry HATu je obvod TB6612, který žádné řízení proudu nemá a tak se hned po zapnutí aktivuje nadproudová pojistka.
jrt
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: barevné značení vodičů u motoru NEMA 17

Příspěvek od JuraS. »

jde mi ještě z Číny jiný HAT od waveshare. nemá takovou softwarovou podporu, není řízený i2c ale zase má přímo konektory na NEMA 17.. no posuťe sami...
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: barevné značení vodičů u motoru NEMA 17

Příspěvek od jrt »

Ten bude vhodný.

Na vysvětlenou: zkratka NEMA (National Electrical Manufacturers Association) 17 ((1,7 x 1,7 palce) nemá s mechanickými ani elektrickými vlastnostmi krokového motoru nic společného a značí jen velikost a typ jeho upevňovací příruby.
jrt
DavidO
Příspěvky: 1131
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: barevné značení vodičů u motoru NEMA 17

Příspěvek od DavidO »

fulda píše: 16 zář 2021, 08:33
DavidO píše: 15 zář 2021, 22:20
JuraS. píše: 15 zář 2021, 17:25Takže ohmmetr je pro mě sprosté slovo.
Pak se obávám, že ti nemáme kromě sprostých slov už co nabídnout.
Vegetariáni by si neměli volit za povolání řezníka. Ale ve světě elektrických vláčků je čím dál běžnější, že se jim věnují lidé, co se bojí elektriky.

Davide, tak nebuď škrt a něco mu poraď ne? :mrgreen:
Tak já bych skoro řek, že jsem mu poradil, ale prej to je sprostý.

Jinak mě tedy napadl ještě další návod, jak zjistit, které dráty jsou ke které cívce:
Připojím libovolné dva dráty k jednomu výstupu řadiče pro krokový motor, zbylé dva nechám volně. Zkusím na tento výstup generovat signál, aby se motor točil. Pak a) motor se točí => tyto dva dráty patří k sobě a druhé dva ke druhé cívce. Nebo b) motor se netočí, pak jeden z drátů zaměním za libovolný dosudvolný. Pak a) motor se točí => tyto dva dráty patří k sobě a druhé dva ke druhé cívce. Nebo b) motor se netočí, pak vyměním vyměněný drát za poslední, dosud nevyměněný. Pak a) motor se točí => tyto dva dráty patří k sobě a druhé dva ke druhé cívce. Nebo b) motor se netočí, pak jsem v loji, protože nejspíš motor pomocí tohoto driveru neumím ovládat, nebo je vadný/nevhodný motor, nebo je vadný/nevhodný driver, ale to je jedno, protože bez sprostého slova asi nevím, jak tyto lojovité stavy rozlišit a tudíž se rozhodnout, co dál. I když, možná by se v tom případě dala použít univerzální odpověď neúspěšných Arduino projektů, a to že "to je čínskej krám a autor příspěvku, ve kterém popisuje, jak mu to funguje, je lhář a podvodník, a vůbec, co mě to tu všichni radíte za blbosti, já nechcy věděd, jag to funkuje, ale. Aby jste mi řekly. Jak to udělat. Aby to fungovalo."
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
DavidO
Příspěvky: 1131
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: barevné značení vodičů u motoru NEMA 17

Příspěvek od DavidO »

JuraS. píše: 15 zář 2021, 17:25 jen do toho HATu se ty dráty, i když jsou tenké nedají nastrkat. tak to zítra při denním světle napájím na něco pevnějšího a tenčího a nastrkám to tam...
Hele, Juro, tohle mě zaujalo: jak jsou ty drátky tlustý, že se to nedá do těch zelených svorkovnic zapojit? Nebo jsou naopak tak tenké, že tam nedrží ani s úplně zašroubovaným šroubkem? Mohl bys mi udělat fotku konce drátku a svorkovnice vedle sebe?
A ještě druhá prosba: mohl bys nám sem poslat fotku celého toho motorku včetně těch drátů? Že bychom si doplnili sbírku o další barevné rozložení.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: barevné značení vodičů u motoru NEMA 17

Příspěvek od JuraS. »

DavidO píše: 16 zář 2021, 17:00 Hele, Juro, tohle mě zaujalo: jak jsou ty drátky tlustý, že se to nedá do těch zelených svorkovnic zapojit? Nebo jsou naopak tak tenké, že tam nedrží ani s úplně zašroubovaným šroubkem? Mohl bys mi udělat fotku konce drátku a svorkovnice vedle sebe?
A ještě druhá prosba: mohl bys nám sem poslat fotku celého toho motorku včetně těch drátů? Že bychom si doplnili sbírku o další barevné rozložení.
Ty dráty nejsou nijak tlusté ale ty svorkovnice mají tak malou dírku, že se to tam prostě nevlezlo. I manželka se mi včera snažila dokázat jaký že jsem to poleno (když šije tak vidí jehlovou dírku, to já i se silnějšíma brejlama tak 5 let už ne, to je 20 let čumění do počítače) a taky se jí to nepodařilo. Prostě jsem rozstřihl piny do nepájivého pole a napájel je na konec těch drátků. No a ta "tyčka/samec" se tam vlezl jako nic.
Naposledy upravil(a) JuraS. dne 16 zář 2021, 18:01, celkem upraveno 1 x.
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: barevné značení vodičů u motoru NEMA 17

Příspěvek od JuraS. »

jak jsem psal. Počkám na ten HAT od waveshare. Tenhle od g-eek mám už v druhé variantě. Ta první byla, no hrozná. Ty výstupní/průchozí piny byly z tak měkkého drátu, že se sami ohýbaly snad vlivem gravitace. Prostě tragédie. Tak jsem po létech pořídil novou, upgradovanou variantu. Výhodou je pro mě průchozí I2C, 3x servo a plnej 40 výstup. Oproti tomu ten od waweshare má klasickou JST zásuvku na 4 pinovýho samce a pak 5 ti kolíky na konektor od 28BYJ-48 motorů na 12V. Nemá nic dalšího. Proto bych ale raději rozchodil ten HAT od g-eek. Mají produktový video 5 let starý na youtube tak jsem se zeptal co za motor tam zapojovali a jak byl zapojený. Je mi putna jakou NEMU 17 tam připojím, hlavně že bude fungovat obdobně jako na CNC shieldu s arduinem. Abych nemusel řešit opencv na rpi a komunikaci třeba po i2c s arduinem kde bude řízení otáčení kamery. I2C potřebuji pro MPU6050 a kalmana aby byla předpověď trajektorie pohybu objektu. Jestli se začne dovážet do česka (nedostatek čipů) zase Coral USB tak připojím i to aby výpočet byl téměř online a pak potřebuji otáčení plynulé bez odezvy.
Doplnění: ještě jsem koupil dva menší/lehčí motory NEMA 17 které mají jasné typové označení, jsou o nich dohledatelné kompletní informace a barvy drátů odpovídají standardu. A pro ten plastový pan/tild plně postačují.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: barevné značení vodičů u motoru NEMA 17

Příspěvek od jrt »

Aby ti motor fungoval s HATem od g-eek, kde jsou osazeny drivery TB6612, musíš použít takový, který má vinutí určené pro napájecí napětí 12V (https://www.omc-stepperonline.com/nema- ... wires.html). Ale jestli dáš na mou radu nebo budeš připojovat namátkou různé motory dokud HAT nezničíš je mi celkem putna.
jrt
DavidO
Příspěvky: 1131
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: barevné značení vodičů u motoru NEMA 17

Příspěvek od DavidO »

JuraS. píše: 16 zář 2021, 17:23
DavidO píše: 16 zář 2021, 17:00 Hele, Juro, tohle mě zaujalo: jak jsou ty drátky tlustý, že se to nedá do těch zelených svorkovnic zapojit? Nebo jsou naopak tak tenké, že tam nedrží ani s úplně zašroubovaným šroubkem? Mohl bys mi udělat fotku konce drátku a svorkovnice vedle sebe?
A ještě druhá prosba: mohl bys nám sem poslat fotku celého toho motorku včetně těch drátů? Že bychom si doplnili sbírku o další barevné rozložení.
Ty dráty nejsou nijak tlusté ale ty svorkovnice mají tak malou dírku, že se to tam prostě nevlezlo. I manželka se mi včera snažila dokázat jaký že jsem to poleno (když šije tak vidí jehlovou dírku, to já i se silnějšíma brejlama tak 5 let už ne, to je 20 let čumění do počítače) a taky se jí to nepodařilo. Prostě jsem rozstřihl piny do nepájivého pole a napájel je na konec těch drátků. No a ta "tyčka/samec" se tam vlezl jako nic.
Mohl bys mi udělat fotku konce drátku a svorkovnice vedle sebe?
Mohl bys nám sem poslat fotku celého toho motorku včetně těch drátů?
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: barevné značení vodičů u motoru NEMA 17

Příspěvek od JuraS. »

fotka
napojení
napojení
Odpovědět