barevné značení vodičů u motoru NEMA 17

JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

barevné značení vodičů u motoru NEMA 17

Příspěvek od JuraS. »

Zdravím. Chystá se nový projekt. Motorizovaný pan tilt. Dnes mi pošta doručila díly pro motorizovaný pan tilt. U mě bude změna, že to bude kamera pro raspberry s nočním viděním a laserový dálkoměr. Kamera nemá automatické ostření 🙁. Pak přibude i laserové ukazovátko. nejprve ale sestavení a oživení. A tady potřebuji pomoci. Mám dva motory NEMA 17, bez označení. Nedohledal jsem jejich typové označení. asi jsme je kupoval před 5ti roky na ebay ale ty záznamy tam už nejsou. Jde mi o zapojení. Mají modrý, zelený, červený a žlutý kabel napevno bez konektoru. Bude použito RPI4 4gb s tímto HATem a nebo . Výhoda! Čip TB6612 a IR, a I2C a serva. Potřebuji poradit jak mám motory zapojit. Kterou barvu kam. Pak se budeme učit: krok vlevo/vpravo, otáčka vpravo/vlevo. vpravo úhel x/vlevo úhel x. Poradíte?
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: barevné značení vodičů u motoru NEMA 17

Příspěvek od fulda »

JuraS. píše: 15 zář 2021, 15:01 Potřebuji poradit jak mám motory zapojit. Kterou barvu kam.
Prostě ohmmetrem rozpoznáš dvě cívky a připojíš. Pokud se netrefíš a prohodíš cívky, tak se motor bude točit doleva místo doprava. Tak buď jednu cívku otočíš, nebo je prohodíš mezi sebou.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
DavidO
Příspěvky: 1131
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: barevné značení vodičů u motoru NEMA 17

Příspěvek od DavidO »

Tipoval bych ty dvě cívky na modrý+červený a zelený+žlutý. Ale jak píše Fulda, proměř si je - ohmmetr na jeden kabel, a který z těch tří ostatních nemá proti tomuhle nekonečný odpor, tak ten k němu patří. Druhá cívka jsou ty zbylé dva. Prohozením drátů od jedné cívky způsobíš opačný směr otáčení.

Jinak dobré vodítko na barvy vývodů je tady: http://robodoupe.cz/2017/barevne-znacen ... ch-motoru/ (i když tam není to konkrétně tvoje)
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: barevné značení vodičů u motoru NEMA 17

Příspěvek od JuraS. »

"opačný směr otáčení" jak ho poznám když není na motoru žádná šipka kterým směrem "je to správně". Na motorech není ani písmenko aby poznal co jsou zač.
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: barevné značení vodičů u motoru NEMA 17

Příspěvek od JuraS. »

fulda píše: 15 zář 2021, 16:13 Prostě ohmmetrem rozpoznáš dvě cívky a připojíš. Pokud se netrefíš a prohodíš cívky, tak se motor bude točit doleva místo doprava. Tak buď jednu cívku otočíš, nebo je prohodíš mezi sebou.
Moje znalost elektriky je ze 7 té třídy ZŠ kdy mi říkali, že mám chytit holou rukou kabel pod napětím a palec ukazuje cosi a prsty cosi a pak dodal, učitel, že na kabel pod napětím se nesahá. Tzn. že pokud vyměňuji jedinou žárovku tak vyhodím na jističích celou fázi. Takže ohmmetr je pro mě sprosté slovo.

V návodu je napsáno, že krokový motor 1 se zapojuje do svorek M1a M2 a krokový motor 2 do svorek M3aM4...

btw...mohu tím chybným zapojení odpálit motor a nebo raspberry? pokud ne tak to budu zkoušet.

doplnění, zeptal jsem se anglicky na google a ejhle , tuna řešení..jen do toho HATu se ty dráty, i když jsou tenké nedají nastrkat. tak to zítra při denním světle napájím na něco pevnějšího a tenčího a nastrkám to tam...
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: barevné značení vodičů u motoru NEMA 17

Příspěvek od MartinL »

Pokud dáš jedno vinutí krokového motoru na M1 a druhé na M2, tak by to mělo být v pořádku. ALE pozor, většina krokových motorů je určena pro proudové buzení = má velmi malý odpor vinutí. Ten tvůj HAT má H-můstky, které jsou však primárně určeny pro stejnosměrné motory, tj. neomezují proud. Takže abys je nezničil, musíš zvolit takové napájecí napětí, aby proud vinutím motoru nepřekročil povolený proud můstkem, tj. těch 1,2A (ale raději bych nešel doraz). Takže když naměříš odpor vinutí toho krokového motoru např. 5 ohmů, tak pro proud 1A bude napájecí napětí 5V.
Samozřejmě lepší je použít přímo drivery pro krokové motory, které se o vše postarají.
DavidO
Příspěvky: 1131
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: barevné značení vodičů u motoru NEMA 17

Příspěvek od DavidO »

JuraS. píše: 15 zář 2021, 17:25 Takže ohmmetr je pro mě sprosté slovo.
Pak se obávám, že ti nemáme kromě sprostých slov už co nabídnout.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: barevné značení vodičů u motoru NEMA 17

Příspěvek od fulda »

DavidO píše: 15 zář 2021, 22:20
JuraS. píše: 15 zář 2021, 17:25Takže ohmmetr je pro mě sprosté slovo.
Pak se obávám, že ti nemáme kromě sprostých slov už co nabídnout.
Vegetariáni by si neměli volit za povolání řezníka. Ale ve světě elektrických vláčků je čím dál běžnější, že se jim věnují lidé, co se bojí elektriky.

Davide, tak nebuď škrt a něco mu poraď ne? :mrgreen:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: barevné značení vodičů u motoru NEMA 17

Příspěvek od JuraS. »

Zkusil jsem zapojit dva motory. Ty které jsem poptával jak zapojit a pak i jiný se správným značením kabelů. Zatím se nekoná co potřebuji. V motorech to vrčí, škubou s sebou a neochotně se točí. Vyzkouším motory s CNC shildem na arduinu.
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: barevné značení vodičů u motoru NEMA 17

Příspěvek od JuraS. »

Tak na arduino uno s cnc shieldem, grbl 1.1, ugs 2.0.8, stejný zdroj 12V a motory šlapou jak hodinky...potichu a v klidu
Odpovědět