Jak funguje krokový motor?

Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od jrt »



jrt
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od Dex »

A já myslel, že uvnitř jsou takový malý pumprlíci co tím otáčejí podle toho, jak dostávají šlehy elektrikou z těch drátů co do toho vedou :lol:
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od jova »

Přidám sem fotku, jak vypadá takový magnet krokového magnetu, který už nemá ty správné Nm.
aaa.jpg
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od jova »

Ještě sem dám odkaz, jak jsem takový krokový motor zkoušel předělat na generátor:
http://www.jova1.cz/ostatni/generator/generator.html
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od fulda »

Když už se o tom tak bavíme, mám tu takovou jednoduchou početní úlohu. Mám krokový motor, o kterém dodavatel (pan Fuk-Ju) tvrdí, že:
HANPOSE 17HS2408
Type: 42BYGH28P060
Phases: 2
Rated Rurrent: 0.6A
Resistance per phase: 8ohm
Inductance per phase 10mH

Pak tu mám budič Toshiba TB6612FNG (output resistence 0,5ohm).

Pokud se na to podívám prostou logikou, tak mám napěťový budič, čili potřebuji U=R*I = 8.5 * 0.6 = 5.1V napájecího napětí pro provoz.
Je má úvaha správná a spokojím se s 5V napájením pro všechno?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od jova »

Tvá logika je bezchybná, bohužel platí pouze pro čistě ohmickou zátěž. Krokový motor je však vyroben z cívek a tak se při jeho buzení začne uplatňovat jejich induktivní reaktance. Proto se driver krokového motoru musí napájet mnohem vyšším napětím, aby do toho motoru „protlačil“ při požadovaných otáčkách (frekvenci) i dostatečný proud.
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od MartinL »

Pokud se spokojíš s napěťovým buzením tak ok. Jen bych si nebyl jistý těmi 8 ohmy. V "datasheetu" je 8 ohm na fázi. Pokud to budeš mít zapojené bipolárně (což s tímto budičem - H-můstkem předpokládám), tak jsou ty vinutí sériově. Tudíž tam je 16 ohmů (samozřejmě ruku do ohně za to nedám, ale víc z toho datasheetu nevyčtu).
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od fulda »

jova píše: 24 kvě 2020, 08:15 Tvá logika je bezchybná, bohužel platí pouze pro čistě ohmickou zátěž. Krokový motor je však vyroben z cívek a tak se při jeho buzení začne uplatňovat jejich induktivní reaktance. Proto se driver krokového motoru musí napájet mnohem vyšším napětím, aby do toho motoru „protlačil“ při požadovaných otáčkách (frekvenci) i dostatečný proud.
A-ha, na tom bude něco pravdy. Na druhou stranu já mám ten moto ve velmi pomalém systému, takže ten ustálený stav s ohmickou zátěží bude mnohem delší než ten přechodový s indukční. Vím, že se tím připravuji o kroutící moment, ale moto je mnohem větší, než je potřeba, takže to nebude moc velká ztráta.
MartinL píše: 24 kvě 2020, 08:32 Pokud se spokojíš s napěťovým buzením tak ok. Jen bych si nebyl jistý těmi 8 ohmy. V "datasheetu" je 8 ohm na fázi. Pokud to budeš mít zapojené bipolárně (což s tímto budičem - H-můstkem předpokládám), tak jsou ty vinutí sériově. Tudíž tam je 16 ohmů (samozřejmě ruku do ohně za to nedám, ale víc z toho datasheetu nevyčtu).
Těch 8 ohm je něco, čím jsem si jistý opravdu dost. Je velmi jednoduché vzít multimetr a dát jej mezi dva dráty. on ten "datasheet" je spíš popis celého výrobního portfolia, proto jsem my vyjádřil částečnou nedůvěru.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od jrt »

MartinL píše: 24 kvě 2020, 08:32 Jen bych si nebyl jistý těmi 8 ohmy. V "datasheetu" je 8 ohm na fázi. Pokud to budeš mít zapojené bipolárně (což s tímto budičem - H-můstkem předpokládám), tak jsou ty vinutí sériově. Tudíž tam je 16 ohmů (samozřejmě ruku do ohně za to nedám, ale víc z toho datasheetu nevyčtu).
Já jo.
17HS2408, Lead Wire (No.): 4, z čehož usuzuji, že jsou tam ta vinutí pouze dvě.
Podle mne bude ten motorek mít při napájecím napětí 5V pro Fuldův orloj točivý moment dostatečný. Ale experiment je experiment...
jrt
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od jrt »

Dex píše: 21 kvě 2020, 09:50 A já myslel, že uvnitř jsou takový malý pumprlíci co tím otáčejí podle toho, jak dostávají šlehy elektrikou z těch drátů co do toho vedou :lol:
Samozřejmě, že to tak je.
Uvnitř motoru jsou dvě družstva, označená Phase A a Phase B; do každého patří obvykle padesát pumprdlíků, pojmenovaných Pole 1 až Pole 50. Šlehy elektrikou jim ve správný čas posílá jejich pán, jeho veličenstvo Driver, velikost šlehy určuje jeho náměstek Pulsně Šířkový Modulátor. Většinou to přežene a pak se pumprdlíci kroutí (viz parametr Kroutící moment / Torque) a svým nářkem ohřívají celou konstrukci motoru.
V těch videích je to podané zjednodušeně s ohledem na možné námitky ze strany Ligy na ochranu skřítků a jiné havěti a taky kvůli utajení skutečného běhu světa.
jrt
Odpovědět