Jak funguje krokový motor?

Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od jrt »

Nic jsi nepřehlédl, je to prostě "vlastnost".
jrt
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od fulda »

jrt píše: 08 říj 2020, 15:54 Nic jsi nepřehlédl, je to prostě "vlastnost".
OK, a trochu hloupá otázka - jak se s touto vlastností pracuje? Tedy mohu se smířit s tím, že mi motor bude cestovat při odpojení a znovupřipojení driveru, nebo přestat používat ekologické usínání? Nebo je nějaká další známá metoda řešení?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od jrt »

To se táhne už od dob L297, tam je home position taky 0101. A, pokud mne paměť neklame, tak i u mnoha jiných.
jrt
butan
Příspěvky: 109
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od butan »

Pokud se má krokový motor provozovat podle doporučení výrobce, aby platil jím slibovaný moment, tek nesmíš nechat žádný pól statoru nezmagnetovaný, tedy ty půlkroky jsou jediné správné. Ale právě v nich je rotor nestabilní, a po odpojení napájení rotor přeskočí vedle, do stabilní polohy...
https://www.omc-stepperonline.com/downl ... 2004S1.pdf
Lubor
3DSOU
Příspěvky: 11
Registrován: 31 bře 2020, 23:34

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od 3DSOU »

Pročítám tu mnohé články o krokových motorech a tak už trochu chápu jak fungují.
Ale nenašel jsem v nich jak vlastně fungují Drivery které je ovládají.
Z pohledu naprostého laika mě zajímá. Jak se vlastně děje, že příkazem g- kodu se motor pohne jak má?
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od jrt »

3DSOU píše: 08 bře 2021, 23:42 Z pohledu naprostého laika mě zajímá. Jak se vlastně děje, že příkazem g- kodu se motor pohne jak má?
To není záležitost driveru, ale mnoha různých programů, které se obecně jmenují interpret G-kódů. Mohou běžet v mikrokontroléru (GRBL) nebo na plnohodnotném počítači (Mach3, Linux CNC).
G-kód popisuje, kam a jakou rychlostí se má pohybovat nástroj, program k tomu dopočítá ještě zrychlení při startu a zpoždění při doběhu motoru a to vše převede do série impulzů (= signál STEP), které přes připojený driver řídí krokový motor. Pokud se nástroj nepohybuje rovnoběžně s osami X, Y, nebo Z, program ještě dopočítá rychlosti otáčení a potřebné délky drah jednotlivých krokových motorů tak, aby se nástroj dostal do koncového bodu buď po přímce, nebo po libovolné, g-kódem určené křivce. To je kruhová nebo kulová interpolace.
jrt
3DSOU
Příspěvky: 11
Registrován: 31 bře 2020, 23:34

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od 3DSOU »

To nebude tak jednoduché jak by se na první pohled zdálo. Docela rád by jsem trochu více nahlédl do toho to tajemství.
Tak jak jsem nasel spoustu videi a materialu o krokových motorech a ruzných cad/cam programech. Tak nic o tom co se děje mezi tím.
Vyvstávají u mě otázky
-jak se v interpretru G-kodu stane z textu impulz
-co se s impulzem děje v driveru

To asi není na vysvětlování tady. Ale nevíte o nějakých materiálech kde by to bylo srozumitelně popsané?
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od jrt »

3DSOU píše: 09 bře 2021, 13:07 To nebude tak jednoduché jak by se na první pohled zdálo. Docela rád by jsem trochu více nahlédl do toho to tajemství.
Tak jak jsem nasel spoustu videi a materialu o krokových motorech a ruzných cad/cam programech. Tak nic o tom co se děje mezi tím.
Vyvstávají u mě otázky
-jak se v interpretru G-kodu stane z textu impulz
-co se s impulzem děje v driveru

To asi není na vysvětlování tady. Ale nevíte o nějakých materiálech kde by to bylo srozumitelně popsané?
1. G-kód na impulz převádí počítačový program a studuje se to čtyři nebo víc let na vysoké škole a pak následně celý život. Materiály k tomu se jmenují "Referenční příručka programovacího jazyka".
Ale například k linuxCNC jsou k dispozici veškeré zdrojové kódy programu, ze kterých se dá vyčíst jak to funguje, ale bez opravdu hluboké znalosti konkrétního programovacího jazyka ti nejspíš nebudou k užitku.
2. Co se děje v driveru krokového motoru je rámcově popsáno zde a zde.
jrt
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od Dex »

A co si prostě vzít nějaké Arduino, driver ke krokáči, krokáč a zkusit si nějaké příklady, kterých je plný internet? :)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od jrt »

No, já nevím, školy nemám, ale že by byl internet plný příkladů překladačů g-kódu pro Arduino se mi moc nezdá...
jrt
Odpovědět