Jak funguje krokový motor?

DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od DavidO »

3DSOU píše: 09 bře 2021, 13:07 -jak se v interpretru G-kodu stane z textu impulz
Jestli dobře chápu dotaz, tak tohle je docela jednoduchý:
Úplně na začátku si interpretr ujasní pozici, aby věděl, kde je (homing). Ze znalosti parametrů stroje (to mu zadá člověk), zejména kolik kroků motoru je potřeba na jednotku pohybu (centimetr, milimetr, palec...), se pak při každém G-příkazu k pohybu spočítá, kolik kroků motoru je potřeba na přesun z aktuální pozice do té požadované. A ty kroky se pak natikají do driveru.
3DSOU píše: 09 bře 2021, 13:07 -co se s impulzem děje v driveru
To si můžeš představit takhle: Driver ví, jaká je potřeba sekvence pro napájení jednotlivých cívek motoru, aby se motor točil správným směrem. Když přijde impuls, přesune se v téhle sekvenci do další pozice (podle požadovaného směru tam nebo zpátky).

No a pak už jen ten ďáblík v detailech...
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od Dex »

jrt píše: 09 bře 2021, 22:01 No, já nevím, školy nemám, ale že by byl internet plný příkladů překladačů g-kódu pro Arduino se mi moc nezdá...
Jako pilný školák by jsi věděl, že je potřeba začít základy ;)
Moje rada pro kolegu tedy zní nechť si zkusí jen tak bez knihoven roztočit krokový motor pomocí Arduina. Až mu to bude jasné, může postoupit dále. G-kód je vlastně jen pouhý soupis operací ala "posuň se o tolik mm tímto směrem", "zapni nástroj" atd.

Pochopitelně odladit vlastní překladač G-kódu už je něco trochu jiného (a dáběl se skrývá v detailu respektive detailech ;)).

A ono je také dost podstatné, jak vznikne ten G-kód, ale to už je zase na jiné povídání.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
3DSOU
Příspěvky: 11
Registrován: 31 bře 2020, 23:34

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od 3DSOU »

Děkuju, za odpovědi.
Těším se až tohle skončí a bude možné se setkat při nějakém Arduino dnu. A prakticky si to vyzkoušet.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od jrt »

3DSOU píše: 17 bře 2021, 11:16 Těším se až tohle skončí a bude možné se setkat při nějakém Arduino dnu. A prakticky si to vyzkoušet.
Arduino den i Robodoupata jsou hodně vzdálená budoucnost a kdo ví, zda se vůbec obnoví. A o g-kódech bychom si tam stejně mohli tak maximálně pokecat, jak to prakticky vyzkoušet mne nenapadá. Leda předvést, jak funguje GRBL na Arduinu...
jrt
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od fulda »

jrt píše: 17 bře 2021, 18:17 jak to prakticky vyzkoušet mne nenapadá. Leda předvést, jak funguje GRBL na Arduinu...
Prosím, moje pokroková zařízení jedou na G-kódu. Jak eggbot, tak minilaserovátko.
Takže pokud stihneš robodoupě do velikonoc, tak vezmu eggbota - to bude tematické :)
Tak nic no :mrgreen:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět