Jak funguje krokový motor?

Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od Dex »

Ufff můj světonázor tedy nebyl nijak postižen, Země je stále placatá a tak to má být :lol:
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od MartinL »

Sypu si popel na hlavu. Toho sloupečku s počtem vývodů jsem si nějak nevšiml.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od fulda »

jova píše:Tvá logika je bezchybná, bohužel platí pouze pro čistě ohmickou zátěž. Krokový motor je však vyroben z cívek a tak se při jeho buzení začne uplatňovat jejich induktivní reaktance. Proto se driver krokového motoru musí napájet mnohem vyšším napětím, aby do toho motoru „protlačil“ při požadovaných otáčkách (frekvenci) i dostatečný proud.

OK, pokud bychom se chtěli zabývat správnějším řešením, pak by asi bylo správné si udělat nějaký proudový omezovač, například pomocí LM317:
Obrázek

Na jeho vstup připojím větší napětí - dejme tomu těch 12V a výstup použiji pro VM napájení toho TB6612FNG.

To by řešilo problém, ale je potřeba si uvědomit několik drobností:
1) Některé motorové budiče mají dost velké minimální VM. Tento má naštěstí 2,5V a nepíše se nic o vztahu k VCC.
2) Celé to platí pro plné kroky
Obrázek

Pokud bychom začali používat "poloviční" kroky
Obrázek

tak dostaneme dvě vinutí paralelně, takže odpor bude poloviční, ale proud stejný, takže 0,6 * 4,25 = 2,55 V. To už je na hraně únosnosti toho obvodu a navíc dodáváme malé P do každé cívky (2,55 * 0,3 = 0,765 W namísto původního 3,06W (obě cívky 1,53W, takže polovina))

Správnější by asi bylo se na I pro každou cívku dívat přes goniometrii a počítat proud pro kroky jako sin(φ) * I pro jednu cívku a cos(φ) * I pro druhou cívku (úhel φ podle polohy rotoru na předchozích obrázcích). Takže bychom potřebovali dejme tomu 0,42 A na každou cívku pro mezikrok. ( napětí tedy bude: 0,42 * 8,5 = 3,6 V; výkon na cívku: 3,6 * 0,42 = 1,51 W; výkon na motor 3,024W).

To se hezky řekne, ale špatně udělá pokud používáme budič tohoto typu (Platí pro celou řadu budičů, jako L293 a podobně)
Naposledy upravil(a) fulda dne 08 říj 2020, 18:03, celkem upraveno 4 x.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od MartinL »

Právě proto existují specializované budiče pro krokové motory, které řeší různý poměr proudu do fází. Ale obvykle nefungují pro nízká napájecí napětí. Obvykle začínají kolem 9V.
butan
Příspěvky: 109
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od butan »

jova píše: 21 kvě 2020, 21:16 Ještě sem dám odkaz, jak jsem takový krokový motor zkoušel předělat na generátor:
http://www.jova1.cz/ostatni/generator/generator.html
Jovo, líbí se mi tvůj generátor, ale má velké rezervy. Rozhodně by bylo lepší použít 8-mi pólový rotor. A maximálně zmenšit vzduchové mezery. Tedy odsoustružit zoubky stávajícího statoru, a dovnitř rotoru přidat nějaký magnetický pásek kterým se uzavře magnetický tok mezi jednotlivými neodymovými magnety. Celé je to radikální přeměna, z hybridního motory na aktivní.
Lubor
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od jova »

Ty pólové zuby jsou odsoustružené, něco málo zůstalo, ale bylo to spíše nepřesností uchycení v univerzálce. Osmipólový rotor jsem nedělal z toho důvodu, že bych s tím pak prakticky nemohl otočit. Takhle díky tomu většímu počtu magnetů v rotoru se ty mag. pole částečně překrývají s těmi pólovými nástavci cívek a bez zatížení se dá rotorem lehce otáčet i při střídání S a J pólů nad čtveřicí cívek. Běžně se to tak dělá, tak jsem nevymýšlel nic nového.
Zkoušel jsem dát i dva magnety souhlasnými póly vedle sebe, takže pak byl rotor 6ti pólový, ale bylo to výkonově horší.
Uzavřít ten mag. tok prstýnkem zevnitř můžu, to zase takový problém není, ale mám obavy, že si tím moc nepomůžu. Ty magnety jsou dost silné samy o sobě. A zmenšit vzduchovou mezeru? Neměřil jsem to, ale je tam odhadem cca 1mm. Asi by to nějak šlo, ale musel bych je lepit a do toho se mi nechtělo.
On ten generátor měl být na jednu aplikaci, kde stačí pár watů, ale při těch malých otáčkách co to má, jsem tam dal raději neupravený krokáč a zvednul to na požadované napětí pro dobíjení akumulátoru transformátory:
https://www.youtube.com/watch?v=PyVkMmhV_dM
butan
Příspěvky: 109
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od butan »

Když ti o tu maximální výtěžnost nejde, ale i tak by asi lépe vycházel letecký 3-fázový motor než hybridní krokáč.
Lubor
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od jova »

Bohužel ani ten nedá při těch malých otáčkách potřebný výkon.
Krokový motor, díky těm zoubkům při každém kroku mění polaritu, to znamená 200x za otáčku. Ten můj generátor pouze 12x a ten letecký na tom nebude o moc lépe :(
butan
Příspěvky: 109
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od butan »

Jestli je ten motor přímo na ose vodního kola, tak to je asi krokáč nejlepší.
Lubor
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Jak funguje krokový motor?

Příspěvek od fulda »

Ahoj vespolek.

Včera jsem si četl něco o STEP/DIR motorových driverech (například profláknutý Allegro A4988. Snažil jsem se zjistit, jak poznám stabilní polohu, kdy mohu driver uspat a motor zůstane kde je. Myslel jsem si, že krokový motor má stabilní polohy ty, které jsou na obrázku 1 (dole) a naopak ty, které jsou na obrázku 2 nejsou stabilní.
Driver pracuje s pojmem "Home motor position", což je pozice, do které se dostane po resetu, nebo po ukončení "Enable". To je v pořádku, takže člověk ví, kde motor začíná. (v odkazovaném datasheetu obrázky 9-13 na stranách 14-16)
ALE k mému překvapení home motor position je pozice, kdy je na obou fázích 70,71% proudu. Tedy Step 1 z obrázku 2 dole. A tomu právě moc nerozumím. To podle mne v praxi znamená, že pokud budič uspím, tak v každém případě po jeho probuzení motor poskočí o polovinu svého nominálního kroku. Nebo jsem něco přehlédl?

plné kroky ?stabilní? - motor v nich zůstane i bez proudu, pokud na něj nepůsobí vnější síla
Obrázek

poloviční kroky ?nestabilní? - motor se posune do nejbližší stabilní pozice, pokud přestane být napájen a nepůsobí na něj vnější síla
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět