Levné BLDC motory

Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Levné BLDC motory

Příspěvek od Dex »

Zdravím,

narazil jsem náhodou na Ali na zajímavé BLDC motory https://www.aliexpress.com/item/32869957364.html

Nezkoušel jste je někdo? ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Levné BLDC motory

Příspěvek od DavidO »

Sorry, nezkoušel, ale mám akademický dotaz: Co v té tabulce znamená kroutící moment při zátěži "Ban Locked" u těch s velkou redukcí? Nejsem technik, tak bych myslel, že startovat pod zátěží by se nemělo smět naopak ty rychlé.
A druhá otázka, jaký je rozdíl mezi "at load" a "stall"? Chápu správně, že stall je když se motor nahrubo udržuje zastavený, kontroluje se teplota, aby nepřesáhla něco a při těch podmínkách se měří síla potřebná k držení motoru v klidu (a tedy ten kroutící moment) a třeba i proud? Ale co pak znamená ten moment at load? Nebo to je jen měření kroutícího momentu při různě omezeném proudu, jak z tabulky vypadá?
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Levné BLDC motory

Příspěvek od MartinL »

At load - jsou parametry při zatížení (obvykle se uvádí v režimu maximálního výkonu)
Při návrhu by měl být motor dimenzován na provoz mezi režimem maximální účinnosti a maximálního výkonu. Z toho plyne, že při návrhu by jsi měl být pod parametry At load.
Stall - jsou parametry při stojícím motoru (v tomto režimu se běžně neprovozuje - všechna energie se přeměňuje na teplo, ale odpovídá to zhruba tomu, jak to vypadá při rozběhu - proud, krouticí moment).

Z té tabulky usuzuji, že "Ban locked" znamená, že se nesmí používat. Obvykle jsou překročeny povolené parametry převodovky, tzn. že motor je v pohodě, ale asi by to převodovka odnesla.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Levné BLDC motory

Příspěvek od Dex »

@MartinL: (popřípadě kdokoliv jiný :)) připadá ti ten motor co jsem našel, čistě podle parametrů, které možná nemají s realitou nic společného ;), zajímavý nebo ani ne? Narazil jsem na to náhodou u prodejce od kterého už mám jiné klasické DC motory a kvalita není vůbec špatná. Tady u toho se mi líbí i to, že obsahuje řízení v sobě.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Levné BLDC motory

Příspěvek od MartinL »

Dle tabulkových parametrů je to přímá náhrada těch DC motorů, jejichž tabulku jsi mi posílal. Vychází to výkonově zhruba stejně, jen proudový odběr je o trochu nižší. Převodovka dle obrázku je identická. Ovšem ta elektronika vestavěná dovnitř se tváří dost zajímavě. Pokud to bude fungovat, tak není nutné řešit můstek a ještě máš zpětnou vazbu od rychlosti. Za zkoušku by to asi stálo (jen teď nevím jak to vypadá s dopravou z Číny, už 2 měsíce čekám na dvě objednávky).
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Levné BLDC motory

Příspěvek od Dex »

On je to i stejný výrobce ;) Zkusím z nich vyrazit nějaký datasheet, jak se to má přesně ovládat.

Čína v podstatě chodí normálně, jen tak asi o týden později oproti průměru před "vírem". Ale taky mám zaseklé dvě objednávky z období těsně před jejich karanténou. Věci objednané potom už dávno mám.

EDIT: abych nezapomněl, Jirka R. mne dneska upozornil, že oproti klasické 37če má tahle hned na motorku "šikmé zuby" ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Levné BLDC motory

Příspěvek od MartinL »

Já jsem ty 37 nerozebíral, ale pokud to má šikmé zuby, tak jenom dobře (bude to tišší a i trošku více to vydrží, i když obvykle stejně odejdou spíš zuby na posledním soukolí).
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Levné BLDC motory

Příspěvek od Dex »

Našel jsem jeden obrázek k podobnému motoru - nahoře PWM pro řízení rychlosti, dole zpětná vazba z motoru
sku_383054_6.png
Fakt to asi zkusím objednat ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Levné BLDC motory

Příspěvek od jrt »

MartinL píše: 16 kvě 2020, 09:08 Já jsem ty 37 nerozebíral, ale pokud to má šikmé zuby, tak jenom dobře (bude to tišší a i trošku více to vydrží, i když obvykle stejně odejdou spíš zuby na posledním soukolí).
Kupodivu ne, odchází jim kolečko 1. stupně, které zapadá do pastorku na hřídeli motoru, protože tam je modul - odhadem - 0,3 a kolečko je plastové (pastorek mosaz), a to jen v případě, že se násilně protočí výstupní hřídel.
Šikmé zuby jsem viděl jen na čínské fotce (přes dvojitou roušku a 10 mm plexisklový štít :D) , a z toho odhaduju, že ten 3f motorek bude mít větší točivý moment.
jrt
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Levné BLDC motory

Příspěvek od DavidO »

Dovolím si zdůraznit, neb si myslím, že to je velmi důležité:
jrt píše: 16 kvě 2020, 19:29 ... odchází jim kolečko 1. stupně, které zapadá do pastorku na hřídeli motoru, protože tam je modul - odhadem - 0,3 a kolečko je plastové (pastorek mosaz), a to jen v případě, že se násilně protočí výstupní hřídel.
tj. když tím netočí motor, ale když někdo třeba jezdí s robotem ručně. Bacha na to!

(a ještě by někdo mohl přidat info o tom, co se může stát elektronice, když se takhle zvenku točí motorem a ten pak místo jako motor funguje jako dynamo / alternátor)
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Odpovědět