Levné BLDC motory

Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Levné BLDC motory

Příspěvek od jrt »

Copak když někdo jezdí s robotem, ale když někdo rukou protočí servo, to je průs... průšvih! To je jedna z obrovských nectností robotických manipulátorů, kde stačí vzít za rameno, kterým pohybuje servo a je hotovo. V dílně mám celou krabici serv VS-18 z manipulátoru Merkur Beta, která takhle dosloužila. A ono ani není nutno za dlouhou páku na servu zabrat ručně, stačí, když - třeba po startu řídícího systému - se servo bude snažit dojet pod zátěží plnou rychlostí do nastavené polohy.
Elektronice, která řídí elektromotory, obecně nedělá protinapětí dobře, výkonové prvky jsou sice překlenuty ochrannými diodami, ale proud, který přes ně generátorovém režimu teče musí něco spotřebovat; musí tam být velký kondenzátor, který se nabije, nebo zdroj, který může zároveň být spotřebičem a pod. Oboje bohužel v amatérských konstrukcích nebývá obvyklé, v profesionálních ostatně také ne.
jrt
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Levné BLDC motory

Příspěvek od Dex »

DavidO píše: 17 kvě 2020, 11:52 Dovolím si zdůraznit, neb si myslím, že to je velmi důležité:

tj. když tím netočí motor, ale když někdo třeba jezdí s robotem ručně. Bacha na to!

(a ještě by někdo mohl přidat info o tom, co se může stát elektronice, když se takhle zvenku točí motorem a ten pak místo jako motor funguje jako dynamo / alternátor)
Nevím přesně proč, ale vybavil se mi ten vtip o teplých želvičkách :D
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Levné BLDC motory

Příspěvek od jova »

DavidO píše: 17 kvě 2020, 11:52 ...
(a ještě by někdo mohl přidat info o tom, co se může stát elektronice, když se takhle zvenku točí motorem a ten pak místo jako motor funguje jako dynamo / alternátor)
Mě krokový motor, zatočením kličkou u frézky, odpálil drivery TB6560, přestože byl "uvolněný" příkazem enable.
Myslel jsi to takhle?
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Levné BLDC motory

Příspěvek od DavidO »

Přéésně.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Levné BLDC motory

Příspěvek od Dex »

Další kousek do skládačky: DFRobot má v nabídce menší (25) motor, ale tipuju, že se to bude chovat hodně podobně, možná stejně viz. https://wiki.dfrobot.com/FIT0441_Brushl ... 12V_159RPM
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Levné BLDC motory

Příspěvek od Dex »

Dnes, po 89 dnech a cca 20 hodin před koncem "ochrany na Ali", přitáhla pošťačka ty BLDC motory. Hned jak bude chvilka, tak je vyzkouším a dám vědět. Já jen aby jste si nemysleli, že už je to "mrtvá záležitost" :lol:
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Levné BLDC motory

Příspěvek od DavidO »

Dex píše: 24 srp 2020, 11:35 Já jen aby jste si nemysleli, že už je to "mrtvá záležitost" :lol:
To bude, až se je pokusíš vyzkoušet :lol:
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Levné BLDC motory

Příspěvek od Dex »

Tak proběhlo první lehké oťukání :)

Jakmile se k motoru připojí napájení, roztočí se jedním směrem. Nezapojený modrý drát (PWM) pro něj tedy znamená 100% plnění PWMkou. Uzemnění motor zastaví. Pak je tu ještě bílý drát na změnu směru a nakonec žlutý, kde je zpětná vazba. Je tam nějaký signál s 50% plněním a frekvencí skoro 1 kHz. Když jsem rukou motor zbrzdil (moc to nejde), frekvence trochu klesne.

Motor je méně hlučný než ta nejtišší klasická GM37 co mám, což je fajn.

Až ho lépe vyzkouším, podám zase zprávu ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Odpovědět