Driver pro mini motor

Odpovědět
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Driver pro mini motor

Příspěvek od Dex »

Zdravím,

nemáte někdo nějaký tip na nějaký malý modul pro řízení mini motoru?

Napájecí napětí motůrku bude 12 V, poteče tam tak 150 mA (špičkově 300 mA). Motůrek bude jen jeden. Řídící úrovně z MCU budou 0 respektive 5 V a stačilo by i jen přepínání směru a zastavení (PWM není nezbytná).

Tak co mi poradíte? :)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Driver pro mini motor

Příspěvek od jrt »

jrt
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Driver pro mini motor

Příspěvek od Dex »

Jo, to je ono ;) Díky!
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Driver pro mini motor

Příspěvek od fulda »

Schválně dej vědět, moje čínské padělky se děsně hřejí.
Nakonec jsem přešel na TC4427
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Driver pro mini motor

Příspěvek od DavidO »

A co by se dalo použít pro mini krokáč (tak kolem 20 mA)? Dva L9110 už jsou velkej overkill, ale zase honit to rovnou z MPU asi taky není OK.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Driver pro mini motor

Příspěvek od Dex »

fulda píše: 13 pro 2018, 22:47 Schválně dej vědět, moje čínské padělky se děsně hřejí.
Nakonec jsem přešel na TC4427
Jako vědět ti klidně dám, ale koupím si jeden kousek v Raselu (ne v China :)) a budu s ním točit vždy jen chvilku, tak nevím, jestli ti to něco napoví...
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Driver pro mini motor

Příspěvek od jrt »

DavidO píše: 14 pro 2018, 01:52 A co by se dalo použít pro mini krokáč (tak kolem 20 mA)?
Unipolar nebo bipolar?
Pro unipolar ideálně ULN2003, pro bipolár by stačily dva L272 a možná i dva běžné dvojité OZ.
jrt
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Driver pro mini motor

Příspěvek od DavidO »

Prťavej, bipolar. Něco jako tyhle:
pidisteppermotor.jpg
pidisteppermotor.jpg (10.95 KiB) Zobrazeno 11400 x
Teď koukám, že to asi moc prožívám: Arduino Driving a Micro Stepper Motor :-) Rozumím tomu dobře tak, že když AVR má max 40mA/pin a 200mA celkově, tak autor tamtoho sketche to chápe tak, že si může dovolit to hnát rovnou z digitálního výstupu ATmegy? Nemůžou mu tam lítat nějaké špičky, co já vím při vypnutí, zastavení, nebo když by to bylo moc zatížené? U normálního H můstku jsou přes tranzistor vždycky ochranné diody, ale to on tam nemá. Uvnitř MCU je, jestli mě paměť neklame, na výstup použitý klopák (D řekl bych), ale že bych ho nechal připojený rovnou k cívkám motoru, to se mi nějak nezdá. Spolehnout se na ochranné diody proti ESD co jsou uvnitř kontroleru mi přijde docela odvážné. Mám dojem, že to chvíli fungovat může, ale že se nedá spolehnout, že to bude dlouho (což u Arduino projektů obvykle nikoho netrápí - tak se to rozbilo a půjde to do šuplíku...).
Anebo si to jen tak moc beru, protože jsem neelektrikář?
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Driver pro mini motor

Příspěvek od fulda »

Jsem si myslel, že už jsi někdy viděl arduino projekt. tohle je exemplární případ "mě to funguje".
Jako minimum bych dal nějaký 74..244 a tím, že bych dal vždy dva budiče paralelně.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět