Pololu #2460

Odpovědět
Uživatelský avatar
Sam
Příspěvky: 62
Registrován: 14 lis 2013, 12:53

Pololu #2460

Příspěvek od Sam »

Pololu 38 kHz IR Proximity Sensor, Fixed Gain, High Brightness
Pořídil jsem několik těchto snímačů pro své žáky. Vypadalo to jako možnost jednoduché a levné detekce překážky pro sledovače čáry. Snímač neměří vzdálenost, lze u něj (teoreticky) nastavovat citlivost (vzdálenost od překážky). Pokud snímač překážku nevidí, vrací na výstupu log. I, pokud detekuje překážku vrací log. 0.
Po připojení snímače k Arduinu byla na výstupu trvale (a vytrvale) log. 0. Vyzkoušel jsem další snímač, výsledek byl stejný... Po chvíli "googlení" vyšlo najevo, že pánové z Pololu vytunili citlivost snímače až za hranici použitelnosti. Snímač je prakticky nesměrový (všesměrový) a neustále indikuje nějakou překážku, pravděpodobně sám sebe. Nepomáhalo ani otáčení trimrem, který má umožňovat nastavení citlivosti snímače.
Na fórech doporučují (technici z Pololu!) schovat celý snímač do smršťovací bužírky, přidat další potenciometr a podobné nesmysly. Zabalil jsem celý snímač do černé izolepy - a) ztratil jsem přístup k trimru, b) snímač neustále poskytoval log. 0.
Pokud chci použít snímač na sledovači čáry, potřebuji pevné a jednoznačné uchycení + možnost ladit snímač podle momentálních podmínek (osvětlení a pod.), nějaký "futrál" se smršťovačky není řešením.
pololu2460.jpg
Řešení bylo nakonec velice jednoduché: Na spodní straně modulu je umístěný vysílač (IR LED), na horní straně přijímač. Předpokládám tuto orientaci pro většinu aplikací (trimr je nahoře a přístupný). Horní a boční stěny vysílače jsem začernil fixem na kreslení plošných spojů (deska vpravo, vlevo původní vzhled). Snímač získal poměrně ostrou směrovost a bylo možné snadno nastavit vzdálenost na asi 15 cm. Chodí to spolehlivě jen tak na stole, okny může prát sluníčko, nebo svítit výbojky... na napájení 3,3 V i 5 V beze změny detekované vzdálenosti. Jen je dobré mít ještě pod deskou snímače málo reflexní podklad - stačí proužek černé izolepy.
pololu2460_2.jpg
Snad vám to pomůže, nebo máte lepší řešení?
Odpovědět