Čím detekovat kov?

Odpovědět
fwd
Příspěvky: 24
Registrován: 18 kvě 2019, 21:51

Čím detekovat kov?

Příspěvek od fwd »

Ahoj přátelé,
už několik dní přemýšlím, jak detekovat kovové předměty (matice M14) na dráze robota a rozlišit je od víček od Aquily.
Neřešil jste někdo podobný problém? Kdysi se vyráběl obvod A301D, který byl k takovýmto účelům určen, někde ho do ma ještě mám, ale nemohu najít :? Přemýšlím o něčem jako zde http://dzlsevilgeniuslair.blogspot.com/ ... ector.html (oscilátor se rozlaďuje kovem), ale nevím, jestli to nebude slepá ulička.
Vím o indučních snímačích, ale podotýkám, že konstrukci mají kluci takovou a dráha atd., že potřebujeme indikovat kov ještě před robotem a může být +-cca 5-7 cm od středu robota, aby mohli přepnout včas zásobník.
Podobně by to bylo s RGB detektorem.
Nezkoušel jste někdo úspěšne podobné řešení? Díky za věcné nápady.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Čím detekovat kov?

Příspěvek od jrt »

1. A301D mají tady.
2. Jsem si celkem jist, že bych tu A301D ve starých zásobách nějakou našel.
3. Existuje obvod TDA0161, ale dá se koupit jen v Číně nebo na ebayi. Ale mám takový pocit, že bych jeden nebo dva kousky mít mohl.

S A301D jsem před třiceti lety dělal detekci obsazení kolejí pro modelovou železnici, cívka byla asi 2 cm široká a půl metru dlouhá, měla (tuším) 70 závitů. Vyladit se obvod dal tak, že i když byla cívka pod kovovými kolejničkami, dokázala spolehlivě detekovat závaží ve vagónku o velikosti 1,5 x 1,5 cm po celé své délce. Takže matici M14 by zvládla určitě.
jrt
fwd
Příspěvky: 24
Registrován: 18 kvě 2019, 21:51

Re: Čím detekovat kov?

Příspěvek od fwd »

Jirko, děkuji za přínosnou odpověď. O tom TDA jsem nevěděl. Ale z Ebay je to nadlouho. Trochu nás tlačí čas.
Jak toho haraburdí má člověk nahromaděno hodně, nejsem schopen ten io najít. Ještě mě napadlo jedno místo, kde by mohl být doma A301D zkusím dneska pohledat.
Pak asi objednám...
Dám vědět, jak to dopadlo. Případně jestli nemáte ještě někdo jiný tip (ne typ) na detektor.

Ještě k té cívce typu solenoid. Já jsem spíše uvažoval o ploché cívce "nastojato" s velkým průměrem (plochou) a malou výškou, ale to musím vyzkoušet.
Datasheet k A301 mám.
Odpovědět