Automatické vypínání RPi

daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Automatické vypínání RPi

Příspěvek od daton »

Jak ctu tuto diskusi tak mi to prijde vse docela slozite. Za prve nedefinoval jsi jasne zda se to bude vypinat kvuli tomu ze v aku dosla energie nebo zda je to jen obycejne vypnuti. Pokud se jedna o to druhe pak staci pridat k tranzistoru, predpokladam ze fetu, ktery spina napajeni jen pripojit obycejny rc clen, ktery zpozdi vypnuti prave o tech 10s. Pokud je to prvni pripad pak musis na primitivnim delici z rezistoru, pripojenem za zminenym tranzistorem, hlidat napeti a v pripde poklesu v tvem pripade na 9,6v by mel rpi vydat povel k vypnuti a opet se casova konstanta rc clenu postara o zpozdeni.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Automatické vypínání RPi

Příspěvek od fulda »

To se moc nezmění.
Jen ten dělič už asi nebude děličem, ale v sekci napěťový watchdog si najde nějaký, který má vhodné prahové hodnoty pro jeho baterky.
Prostě buď se pod 10V dostane proto, že vyflákáš baterky a nebo proto, že ty baterky utrhneš.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Automatické vypínání RPi

Příspěvek od daton »

Ted ti nerozumim proc tam cpat dalsi watchdog s resetem kdyz si napeti muze vyhodnotit na delici a navic tak monitirovat prubeh poklesu a v pripade ze baterky budou mit napriklad vyssi vnitrni odpor muze konecne napeti nastavit i na jine hodnoty, wtchdogem to bude jen jedna pevna.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Automatické vypínání RPi

Příspěvek od fulda »

Tam jde jen o to, že hotový integrovaný watchdok se snadno koupí a nasadí (ačkoli nedělá reset, ale čte se na GPIO). Pokud není předmětem řešení sledovat kvalitu baterek, tak to je na RaPI dost jednoduché. Pokud by se nasazovalo komplexní měření, budeš na RaPI potřebovat dost zásadnější podporu třeba v podobě vhodných A/D převodníků.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Automatické vypínání RPi

Příspěvek od daton »

S rpi nedelam ale domnival jsem se ze to nejaky ad prevodnik vyvedeny ma, pokud ne pak je ovsem watchdog vhodne reseni. 😀
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Automatické vypínání RPi

Příspěvek od Dex »

Se nám ta diskuze pěkně rozjela a přitom je to taková blbost ;)

O hlídání baterek nejde. Opravdu jde jen o pohodlnost, vypnout jedním velkým čudlíkem napájení a přitom nechat RPi čas se korektně vypnout.

Zatím se mi nejvíce líbí 2. nápad od Fuldy, dělič by zařídil signál pro RPi. V čem ale nemám jasno je, jak a co tam zapojit jako ten dočasný zdroj. Tam, přiznám se, zatím trochu tápu...
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Automatické vypínání RPi

Příspěvek od fulda »

a proč ne ten superkondík?
Nesmíš se bát strašení od JRT :)

Najdeš kondík, kterej je značenej jako 5,5V a je to
A pokud se ti to nepodaří, tak najdeš dva co jsou značené jako 2,7V a dáš je do série a je to. Pak potřebuješ dvojnásobnou kapacitu.
Celé si to napočítej tak, aby napětí pokleslo z 5V na 4V za ten čas co potřebuješ.

Kód: Vybrat vše

       o +5.7V
       |
       |
   +---+---+
  _|_     _|_
  \ /     \ /
  ___     ___
   |       |
<--+       +----> +5V pro RaPI
5V |       |
  | |      |
  |_|     _|_+
   |      ___  xF/5,5V
   +-->    |
   | sens  |
  | |      |
  |_|      |
   |       |
  _|_     _|_
Jo a když dávám dva kondíky, tak k nim dávám "vyvažovací" odpory. Prej se to nemusí, ale já to dělám.

Kód: Vybrat vše

       o +5.7V
       |
       |
   +---+---+
  _|_     _|_
  \ /     \ /
  ___     ___
   |       |
<--+       +------+---> +5V pro RaPI
5V |       |      |
  | |     _|_+   | |
  |_|     ___    |_| 100k
   |       |2.7V  |
   +-->    +------+
   | sens _|_+    |
  | |     ___    | |
  |_|      |2,7V |_| 100k
   |       |      |
  _|_     _|_    _|_
(k čemu eagle, když máme notepad že?)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Automatické vypínání RPi

Příspěvek od Dex »

Notepad je fajn :D

No vida, jak se to rýsuje. Mohl bych tam dát třeba tohle https://www.tme.eu/cz/details/eecs5r5v1 ... panasonic/

Dělič je jasnej, ale ještě přemýšlím jaké ty diody? Potřebuju to srazit o trošku, takže by to mohla řešit nějaká Schottka, ale Petr Kubáč před nimi zase varuje - cituji "...Používat Schottkyho diody pro přesné aplikace na malá napětí je blbost..." ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Automatické vypínání RPi

Příspěvek od fulda »

Na diodách nezáleží, ty potřebuješ poladit ten DC-DC měnič tak, aby ZA diodama bylo 5,1V
Takže potřebuješ tak akorát 2 stejné diody a to je vše.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Automatické vypínání RPi

Příspěvek od daton »

No nesmíš brát Kubáčova doporučení jako dogma, někdy to použít jde jindy ne záleží na okolnostech a zapojení :D
Odpovědět