Raspberry a SOS-AT

viki
Příspěvky: 42
Registrován: 14 pro 2013, 22:23

Raspberry a SOS-AT

Příspěvek od viki »

Ahoj, neví někdo jak bezpečně připojit modul SOS-AT k Raspberry pi 2 ?
Obojí mám totíž doma a Raspberry moc serva řídit neumí.
Předem díky za rady
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Raspberry a SOS-AT

Příspěvek od Dex »

Zdravím,

nejjednodušší cesta je pořídit převodník USB <-> RS232. Jen bych si ohlídal, aby měl čip buď od FTDI nebo Prolificu a nebude problém.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Raspberry a SOS-AT

Příspěvek od jrt »

Domnívám se, že Raspberry Pi má na GPIO portu vyveden serial port. Na vstupu SOS-AT je optokopler s LED, připojenou přes ochranné rezistory na vstupní konektor, takže je možno SOS-AT připojit přímo mezi odpovídající sériový pin Raspberry a GND. SOS-AT komunikuje volitelně rychlostí 2400 a 9600 Bd.
Schéma zapojení SOS-AT zde.
jrt
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Raspberry a SOS-AT

Příspěvek od Dex »

Jen pozor na to, že RPi používá 3,3 V úrovně. Nepracuje náhodou SOSák s 5 V?

Ten GPIO sériový port se jinak hodí pro konzoli (s odpovídajícím převodníkem) a ta je tam také v základu (tuším) puštěná. Musela by se vypnout což pochopitelně lze.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Raspberry a SOS-AT

Příspěvek od jrt »

Jen pozor na to, že RPi používá 3,3 V úrovně. Nepracuje náhodou SOSák s 5 V?
LED v optokopleru nemá s napájecím napětím SOSáka nic společného a i při napětí 3 V na výstupu Raspberry přes ní poteče přibližně 8 mA, což je víc než dost. Modul SOS-AT by měl být naopak napájen z jiného zdroje, aby bylo zachováno galvanické oddělení.
jrt
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Raspberry a SOS-AT

Příspěvek od JuraS. »

Na co kupovat tohle a řešit jak to spojit s RPi když jde koupit tohle z ebay za cca 120,- kaček i napájené ? A umí to jak 5V tak 3,3V I2C logiku. Už jen proto, že ten SOS-AT má přiloženo CD pro ovládání pomocí DOS a Windows 95. Kdo z vás by uměl nainstalovat a nastavit Windows 95 ?
viki
Příspěvky: 42
Registrován: 14 pro 2013, 22:23

Re: Raspberry a SOS-AT

Příspěvek od viki »

JuraS. píše:Na co kupovat tohle
viki píše: Obojí mám totíž doma
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Raspberry a SOS-AT

Příspěvek od jrt »

On má JuraS trochu potíže se čtením...
Pro zprovoznění kombinace Raspberry Pi + SOS-AT pochopitelně žádné ovládací programy potřebné nejsou, komunikační protokol je popsán v příručce a je úplně primitivní:
... komunikační rychlostí 2400 nebo 9600 Bd ... ve formátu:
<1 byte> <2 byte> <3 byte>
<1 byte> synchronizační, vždy 255 (FFh)
<2 byte> číslo ovládaného serva (0 – 63) (00h - 3Fh)
<3 byte> pozice výstupního hřídele serva (0 – 254) (00h - FEh)
Povely musí být vysílány ovládacím programem vždy v číselném formátu, nikoli ve formátu textovém. Povely je třeba vysílat pouze tehdy, požadujeme-li změnu polohy některého z ovládaných serv. Periodické opakování přijatým povelem nastavených řídících impulzů zajišťuje modul SOS-AT dále sám automaticky.
jrt
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Raspberry a SOS-AT

Příspěvek od JuraS. »

Nemám problém se čtením. Ale s pochopením s některými lidmi a věcemi. Např. proč kupovat něco co je staré a pak řešit jak to zapojit k novému. Viděl jsem člověka co do favorita montoval motor z fábie jen proto aby byl rychlejší. Nicméně byl pořád pomalý vůdčí auto co jsem měl z bazaru a vůbec se o něj nestaral. Otázkou je co ten modul umí aby byl jen on důležitý než něco co se dnes prodává. a proč zrovna to pisatel potřebuje. Možná proto, že mu to někdo doporučil kterému to SOS-AT leží deset let na skladu.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Raspberry a SOS-AT

Příspěvek od jrt »

Nemám problém se čtením. Ale s pochopením s některými lidmi a věcemi.
Ano, máš úplnou pravdu, ale nechtěl jsem být nezdvořilý a napsat natvrdo, že máš problémy s chápáním. Já zas nechápu, proč se montuješ do něčeho, co se tě ani v nejmenším netýká?
Radši napiš, jak daleko jsi s balancujícím robotem a hydroponií.
Možná proto, že mu to někdo doporučil kterému to SOS-AT leží deset let na skladu.
No to víš, prodejem jednoho zastaralého SOS-AT jsme zdvojnásobili roční obrat SnailShopu :D
jrt
Odpovědět