Sinclair je zpět

Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Sinclair je zpět

Příspěvek od jrt »

Barvičky, ptákovinky, na to vás užije!
...
baron.jpg
...
Ale abyste si nechali narůst pořádný plnovous, to ne!
jrt
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Sinclair je zpět

Příspěvek od daton »

Zrovna o tomto jsme diskutovali s kamarádem, je to super na hraní, ale nějak postrádám užitnou hodnotu, třeba oproti ESP32 nebo arduinu nebo oproti normálnímu rasberku. Nebo máte někdo jiný názor?
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Sinclair je zpět

Příspěvek od Dex »

Mno já mám třeba na jednom RPi aplikace k SDR, které jsou jen pro linux. Sloučit krabičku s RPi a tu klávesnici dohromady by se mi docela líbilo, ale ta malinová barva se mi moc nelíbí :)

Podobně by to nemusela být špatná volba pro nějakou formu vzdělávání. Dodnes si pamatuji, jak jsem se kdysi bál, když jsem k LPT připojil svůj výtvor, zda to XTčko přežije (přežilo :D). Jasně na to stačí klasické RPi, ale tohle je hezky kompaktní.

Btw tahle verze RPi4 má uvnitř trochu lepší procesor a hlavně velký kus plechu, takže by se to nemělo přehřívat a přitom to bude naprosto tiché.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Sinclair je zpět

Příspěvek od daton »

Taky používám na stremy jedno RP4 se 2Gb ram. Je fakt že se to neseká na procesoru mám chladič z 3x3x3 cm z nějaké vadné desky PC a nepřehřívá se vůbec. Ale jinak mne nic moc nenapadá jako využití.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Sinclair je zpět

Příspěvek od Dex »

Tak RPi je malý počítač (narozdíl od Arduina či ESPček) a k tomu je klávesnice často nutná, tak proč to nemít pohromadě? ;) Dokážu si to představit třeba pro někoho kdo chce počítač s klávesnicí na občasné používání a monitor nebo televizi třeba má. Zaplatí dva respektive tři litry a má použitelné Ubuntu. Však ono si to svoje zákazníky určitě najde. Co čtu zahraniční weby, tak se to líbí a třeba se ještě budeme divit k čemu to vlastně může být užitečné :)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Sinclair je zpět

Příspěvek od fulda »

daton píše: 06 lis 2020, 20:19 Zrovna o tomto jsme diskutovali s kamarádem, je to super na hraní, ale nějak postrádám užitnou hodnotu, třeba oproti ESP32 nebo arduinu nebo oproti normálnímu rasberku. Nebo máte někdo jiný názor?
Například pro vývoj to také není marné. Začneš na tom tvořit aplikaci, dokud si vystačíš s drátkama z konektoru, tak jedeš na tomhle, protože to na stole je tak nějak kulturní a pro finální apku, pro kterou pak použiješ nějakou modulovou verzi, kdy už tu klobásnici připojuješ jen výjimečně.

Také čekám, až začnou v této verzi dělat banana pi, které má sata, baterky, rtc hodiny a hlavně - žlutá je přijatelnější než růžová.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 262
Registrován: 29 kvě 2015, 00:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Sinclair je zpět

Příspěvek od gilhad »

daton píše: 06 lis 2020, 20:19 Zrovna o tomto jsme diskutovali s kamarádem, je to super na hraní, ale nějak postrádám užitnou hodnotu, třeba oproti ESP32 nebo arduinu nebo oproti normálnímu rasberku. Nebo máte někdo jiný názor?
Mam doma nejake to miniPC, kde je v male kostce nahnacnuty zdroj, zakladovka s priletovanym CPU, RAM a disk a nic dalsiho se tam nevejde. Je to tak "vykonne", ze je to chlazeno pasivne a nema to uvnitr zadny airflow. Uzitna hodnota je v tom, ze se ta krabicka vejde kamkoliv a muze na ni bezet rada malo pouzivanych serveru naraz (www,git,mysql,....)

Mam taky netbook co si s tim vykonove asi moc nezada, ma navic klavesnici a monitor a baterku ve slusnem krytu. Jeho uzitna hodnota je, ze se da snadno tahat ssebou kamkoli a pouzivat tam bez cehokoli dalsiho.

---

RPI je proti tomuhle jeste o neco slabsi, ale taky mensi a levnejsi a ano, da se i na nem spustit stejna rada serveru, pokud po nich clovek toho nechce moc naraz a rychle. Par desitek RPI co jsem nastavil a naprogramoval takhle jede po cele republice a okoli v rezimu 24/7/365.

RPI vybavene klavesnici, baterkou a monitorem ve slusnem krytu by mohlo slouzit na podobne pozici, jako ten netbook - vec, co ssebou clovet taha a muze pouzit kdekoli.

RPI jen s klavesnici ve slusnem krytu je tak napul cesty - clovek si muze tahat ssebou pocitac, jen potrebuje najit volny monitor. Coz doma problem neni a u spousty kamaradu, firem a podobne se ten monitor da na chvili pujcit taky. Cely pocitac uz spis ne, alespon ne v tom smyslu, ze by sis tam nainstaloval a spoustel cokoli a prostredi upravil ve svem osobitem stylu. Cili tohle vidim jako jednu zajimavou uzitnou hodnotu.

Druha uzitna hodnota je v podstate v tom, v cem byla u Spektra - proste levny pocitac v rozumnem obalu a vlastni klavesnici, nenarocny na prostor.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Sinclair je zpět

Příspěvek od daton »

No je to asi věc názoru a použití. Já doma zatím žádný takový větší server neprovozuji. Jediné co mi jede nepřetržitě jsou tři arduina, tři desky s picaxem a dvě ESP 8266. Vše je napájeno se solárních panelů a akumulátorů v garáži celoročně. Je to systém o který se není třeba starat protože vše se děje automaticky. Vlastně mohu říci že naše domácnost už je zavislá na 7 mikrokontrolérech běžících nepřetržitě (tedy to jsou ty co jsem programoval a zprovozňoval). Zatím jsem žádný takto výkonný server s RPi nepotřeboval. Jedno RP provozuji jak jsem psal na streamy ale to je zapnuté jen když to sledujeme tak že to není nepřetržitý automatizovaný provoz proto ho nepočítám. Přemýšlím na co by mi to RPi s klávesnicí bylo.
No mám doma ještě starý ZX800 sharp to je pravý 8bit zakoupený v roce 1990. Ale popravdě už jsem ho asi 10 let nezapnul protože kazetopásková pamět s basicem co se tam nahrával mi už moc nefunguje a taky už je problém s televizí, která by to ještě zobrazovala. Můj stroj běžel na III pásmu který dnešní LCD už moc nepodporují.
Jaké servery na tom RPi provozujete? Abych třeba dostal nějakou inspiraci.
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 262
Registrován: 29 kvě 2015, 00:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Sinclair je zpět

Příspěvek od gilhad »

daton píše: 07 lis 2020, 17:54 Jaké servery na tom RPi provozujete? Abych třeba dostal nějakou inspiraci.
Mysql+Django+Apache = jednoduche webove rozhrani na ovladani a nastavovani a planovani, co to RPI ma delat, vcetne uploadu a koverze ruznych hudebnich souboru
Git + ssh - no tam je to spis pro lokalni sledovani a zalohovani zmen konfigurace, ale uz jsem to nekolikrat s vyhodou pouzil i jako takovy maly lokalni server, na kterem jsem slucoval zmeny provedene casem na rade dalsich RPI (pravda, tady to "server" je veci dohody, kdo je zrovna dnes autorita a kdo se synchronizuje)
NTP - synchronizace casu pokud mam to RPI pripojene k netu a mensi veci potrebujou zdroj casu, ktery by mohli obtezovat a nebyt zbytecne nezdvorile
fileserver - jo, ono to teda vykon nic moc, ale obcas se mi takovehle centralni uloziste hodi ciste kvuli tomu, ze je centralni nebo kvuli tomu, ze cela ta oblast je pripojena totalne pitomou linkou, ale vnitrni sit je rychla, tak proste jedno RPI veci pomalu postahuje a overi a ostatni si to vezmou od nej
DNS a DHCP - v male lokalni siti netreba nic velkeho
mailserver - to zatim jen planuju, ale pro osobni potrebu a desitky (hranicne nizke stovky) mailu denne to musi stacit taky - vyhoda je moznost mit mraky adres a tridit maily podle adresata (s tim, ze pro urcite adresaty je jako spam white-filtr pouzit seznam povolenych odesilatelu - a logy ze zarizeni se pak necpou do bezne korespondence).

No a klidne by mi tam mohla bezet treba i bugzilla a wikina pro osobni pouziti.

A ssh umoznuje i mit tam radu "uzivatelu", kteri nemaji normalni shell, ale uplne blby programek, ktery zvlada jen par prikazu a ten uzivatel ma brutalne osekana prava, takze proste dela jen to, co smi - prijme zpravu a pokud je spravne zformatovana, tak zapise neco do sveho souboru, ktery nasledne z cronu kontroluje jiny uzivatel s trochu vetsimi pravy, ktery na zaklade toho muze neco udelat.

Ono takovehle demonky muzou sedet i na nejakem portu (kam firewall pusti veci jen z lokalni site, ci par vyjmenovanych adres) a naslouchat tam naprosto nesifrovane komunikaci - bezpeci je zajisteno tim, ze to fakt neumi skoro nic, jen prave rozeznat par slov a na jejich zaklade udelat nejakou velice limitovanou akci.

(Priklad z praxe, nikoli vsak RPI (i kdyz i tam by to slo uplne stejne) - potreboval jsem oddelit dva procesy, co bezi s ruznymi pravy - jeden "mene duveryhodny" mel svuj adresar ve kterem umel vytvorit soubor "prenosy" a soubor "extra_prenosy" a nebo nevytvorit nic. v cronu se pak kazdych par minut kontrolovalo, zda jeden z tech souboru existuje a pokud ano, tak se pod uzivatelem s pravy dostacujicimi pro prenosy spustil program pro prenosy s prislusnym parametrem (pokud teda uz nebezel, pak se to ignorovalo) a soubor se smazal. Ten program pro prenosy mel databazi, kam a co se ma prenaset a co je a co neni preneseno. A kdyz byl spusten, tak si sam zkontroloval, zda je co noveho prenaset a komu a pak si to osefoval a v te databazi oznacil. Takze nejhorsi, co mohl ten prvni "neduveryhodny" uzivatel udelat bylo, ze by co par minut primel server ke zkontrolovani databaze, ze neni co noveho delat.)

A urcite by to zvladalo i nejake to MQTT pro domacnost

Na RPI proste bezi linux a tak tam jde zprovoznit skoro cokoli, co normalne bezi na velkych serverech, firemnich serverech, NAS ...

Jako RPI klidne zvladne i Gentoo (s velkou vyhodou, ze se tam da jen co je potreba - cili se da udelat hodne light-weigth) a i v hodne siroke konfiguraci si zvladne prelozit komplet cely system se vsim vsudy od zacatku do konce. Jen to holt potrva nekolik dni. Coz ovsem nemusi byt principialni problem. Ostatne kdyz jsem na sve, tehdy nabusene, 486 to Gentoo kompiloval kompletne, tak to taky par dni zabralo.

Jako jasne ze ma sve vykonove a kapacitni limity, ale pokud jde o pouziti pro osobni potrebu, nebo minifirmu o jednom ci par lidech, tak klidne muze byt vyhodnejsi mit extra levny server, ktery je trochu liny, nez supersvizne reseni, ktere firmu potopi svou porizovaci cenou.
A taky se to da snadno skalovat (do urcite hranice) tim, ze se tech RPI nasadi vic a na kazdem jede jen par tech serveru.
A da se to v nekterych pripadech pouzit jako buffer pro mala nezavisla zarizeni, co maji svoji malou nezavislou sit a na jeji hranici to RPI sedi a obstarava styk s vnejskem.

Takze pokud chci treba chytrou domacnost, ale neverim cizim firmam (nebo pookud mam chatu v miste s mizernym/zadnym pokrytim, nebo se mi tam proste nechce platit pripojeni), tak si muzu udelat cloud pro nejaka ta arduina a ESPcka, ktery budu mit plne pod kontrolou, ze moje data nepouziva pro cizi ucely a ze mi do toho nikdo cizi nepoleze. A pokud to vykonove utahne RPI, proc tam davat neco drazsiho, vetsiho a zravejsiho?
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Sinclair je zpět

Příspěvek od daton »

Diky za zajímavé nápady. Možná bych to mohl taky zkusit. Prozatím ale moje zkušenosti v tomto nejsou moc velké. Znáte někdo ověřený a spolehlivý návod jak takový třeba hudební domácí server (cloud) z RPi vytvořit? Klasickým způsobem bych to asi nějak dobastlil ale jde mi o to zda jste někdo neviděl nějaký už trochu promakaný systém a hlavně také ne kterém linuxu je nejlepší to mít ? Na RPI je možno jich nainstalovat několik a nejsem si jist která distribuce bude stabilní, nebo která by se pro ten hudební server nejvíce hodila.
Jo a spíš bych bral oknové distra v příkazovém řádku pořád ještě dost plavu ;)
Odpovědět