mSATA SSD čina

Odpovědět
Kiko
Příspěvky: 22
Registrován: 19 říj 2016, 12:05

mSATA SSD čina

Příspěvek od Kiko »

Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: mSATA SSD čina

Příspěvek od Dex »

Vzhledem k tomu, že RPi na to nemá slot, tak vydrží opravdu dlouho ;)

Možná je to ale myšleno nějak jinak?
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: mSATA SSD čina

Příspěvek od Dex »

Hezké, ale co jako?

Obecně: slušná SD karta vydrží v RPi při rozumném používání několik let. Zatím nevím kolik přesně, protože v prvním RPi, které jsem pořídil hned jak to kdysi šlo z UK, mám nějakého Kingstona v provozu 24x7x365 do teď a žádný problém. Sbírá to data z čidel meteostanice.

Nedaří se mi vymyslet, proč do RPi cpát redukci z USB na mSATA a tam mít systém, takže znovu - k čemu by to mělo být dobré?
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 262
Registrován: 29 kvě 2015, 00:36
Kontaktovat uživatele:

Re: mSATA SSD čina

Příspěvek od gilhad »

No nevim, ale prijde mi, ze porad jsou vetsi pevne disky (120GB+) vyrazne levnejsi nez stejne velke SD** karty a patrne i spolehlivejsi pri castem zapisu (Prece jen se SD karty obecne jeste nepovazuji za plnohodnotnou nahradu pevnych disku, spis za ekvivalent disket na steroidech).

(Byl bych rekl, ze i rychlejsi, ale ta konverze prez USB muze vykon totalne zabit - nicmene sveho casu jsem zkousel provozovat system na notebooku z SD karty a kazdou chvili se to sekalo i pri minimalni aktivite, dokud se nedokoncil nejaky zapis - s diskem se to tak nesekalo ani pri loadu 10+)

Me tohle tesi, nebot je to zase o krok bliz k dobe, kdy si clovek bude moct postavit vlastni netbook s rozumnymi parametry za rozumne penize (Jo, nejaky trochu silnejsi braska RPi by uz byl pro spoustu veci normalne pouzitelny - pokud by disponoval dostatecnym diskem).
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: mSATA SSD čina

Příspěvek od Dex »

Mno částečně souhlasím ;) jen tedy pokud jde o SD karty, tak je potřeba se dívat i na jejich parametry. Dobré jsou např. SDSQUAR-032G-GN6MA

Rychlost přes to USB bude myslím těžce degradována. Větší kapacita by se možná mohla hodit, ale proto jsem se hned na začátku ptal, k čemu to má být vlastně dobré :)

EDIT: a ještě obrázek, snad to bude jasnější ;)
pi3-block-diagram-rev4.png
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
petr-kubac
Příspěvky: 96
Registrován: 24 úno 2013, 15:43
Bydliště: Frydek - Mistek
Kontaktovat uživatele:

Re: mSATA SSD čina

Příspěvek od petr-kubac »

Někde jsem četl, že "wear leveling" algoritmy, které zajišťují rovnoměrné opotřebení všech FLASH bloků jsou dnes už tak dobré, že krom nějakých čínských padělků má prakticky každá SD karta životnost z hlediska zápisu blízkou teoretickému maximu - tedy množství zapsatelných dat = velikost * počet zápisů jednoho bloku - což bývá 1000 - 10000. SSD disky v této položce nemají SD karty jak předehnat ( patrně jsou v parametru životnosti stejně dobré/špatné )

Rychlost bude jiný problém - jestli je rychlejší zápis rovnou na SD nebo překlad přes nějaký převodník USB/mSATA se asi těžko dá odhadnout bez praktické zkoušky.
"The best computer language is a solder" - "Nejlepší programovací jazyk je pájka" - Bob Pease
http://petr-kubac.blog.cz/
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: mSATA SSD čina

Příspěvek od Dex »

Já mám takové tušení, že kolega chce z RPi postavit malý levný NAS na což se RPi prostě nehodí. Pokud bude to SSD přes USB a zároveň se bude používat ethernet, tak se to bude tlačit jedním USB spojem do procesoru a pak zase ven. Fungovat to bude, ale výkon bude naprosto žalostný.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: mSATA SSD čina

Příspěvek od fulda »

Proč myslíš? Já mám spíš pocit, že se mu zdá cena za mSATA dobrá a pokud se nepletu, tak ty "wear leveling" algoritmy mají na mSATA mnohem více prostředků k dobrému fungování než na SD kartě. (například příkaz pro označování nepoužívaných bloků).

Ale také nechápu, proč si nekoupí třeba Banána PÍ, kterej má SATA rovnou na zádech. Tedy vlastně trochu to chápu, je to o něco méně trendy.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: mSATA SSD čina

Příspěvek od Dex »

Bez toho aby nám prozradil co zamýšlí se těžko radí a tazatel už se tu neobjevil, takže bych to dál neřešil ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Odpovědět