Řízení serva

smekac
Příspěvky: 25
Registrován: 13 úno 2016, 15:48

Řízení serva

Příspěvek od smekac »

Zdravím,
řídím picaxe 08M2 servo, ovšem po naprogramování a připojení serva se stále otáčí dokola jako kontinuální servo přitom kontinuální by být nemělo.
http://www.peckamodel.cz/produkt/rc-mod ... max-es08ma
Není to první pokus, předchozí elektronika kde řídím servo mi funguje v pořádku.
Program funguje správně střídavě po 5sec se rozsvítí a zase po 5sec zhasne LED. a do toho by mělo najet servo do jedné polohy a potom do druhé. LEDka svítí / zhasíná jak má ale servo se stále točí dokola. Určitě je někde chyba v zapojení (na starých obvodech servo funguje)ale nevím kde. Kondíky jak na picaxe tak na napájení i u serva mám.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Řízení serva

Příspěvek od jrt »

Dnes mám věšteckou kouli nějak zakalenou, takže sem budeš muset poslat schéma toho zapojení.
A výpis obslužného programu by taky pomohl.
A to, že by se servo za 250 Kč mohlo protáčet bez poškození stále dokola se mi moc nezdá. Spíš to vypadá, že se utrhl potenciometr.
jrt
smekac
Příspěvky: 25
Registrován: 13 úno 2016, 15:48

Re: Řízení serva

Příspěvek od smekac »

AAAA.jpg
setfreq m4

init:
servo C.2,150 ; inicializace serva + středová poloha
main:
servopos C.2,130 ; přesun do jedné pozice

pause 5000 ; čekej 2 s
servopos C.2,250 ; přesun do druhé pozice

pause 5000 ; čekej 2 s
goto main ; zpět na „main“
Naposledy upravil(a) smekac dne 05 črc 2016, 19:33, celkem upraveno 1 x.
smekac
Příspěvky: 25
Registrován: 13 úno 2016, 15:48

Re: Řízení serva

Příspěvek od smekac »

Ono když tohle servo připojím k nějaké elektronice co jsem dělal dříve tak se chová jak má. Takže si nemyslím že by bylo servo vadné.
smekac
Příspěvky: 25
Registrován: 13 úno 2016, 15:48

Re: Řízení serva

Příspěvek od smekac »

No nic, nepájivý pole letělo z okna, napájel jsem to na univerzální DPS, a je po problému. :lol:
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Řízení serva

Příspěvek od jrt »

Gratuluju! :)
servopos C.2,250 ; přesun do druhé pozice
Pro běžný rozsah pohybu serva by neměl parametr příkazu servopos být větší, než 225. Nenajíždí to servo při parametru 250 někam za roh?
jrt
smekac
Příspěvky: 25
Registrován: 13 úno 2016, 15:48

Re: Řízení serva

Příspěvek od smekac »

Ano, té chyby jsem si vědom, potřeboval jsem trochu vetší rozsah než je běžné a servo to taky zvládlo :lol: nezajíždí a chová se korektně.
smekac
Příspěvky: 25
Registrován: 13 úno 2016, 15:48

Re: Řízení serva

Příspěvek od smekac »

...ještě k tomu řízení, umí jedno PICAXE např. 08M2 řídit 2 serva najednou ? Zatím mi vždy fungovalo jen jedno a po připojení druhého se běh programu uplně rozhodil.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Řízení serva

Příspěvek od jrt »

Picaxe a více serv.
Občas si kladu otázku, zda není http://www.robodoupe.cz úplně zbytečné provozovat... :|
jrt
smekac
Příspěvky: 25
Registrován: 13 úno 2016, 15:48

Re: Řízení serva

Příspěvek od smekac »

No dobře, ale stejně mi funguje jen jedno servo a to které je v programu definované první.
Odpovědět