Posílání dat na picaxe přes převodník USB - COM rada

AlesH
Příspěvky: 323
Registrován: 25 úno 2013, 09:18

Re: Posílání dat na picaxe přes převodník USB - COM rada

Příspěvek od AlesH »

Jsem trochu zmaten v tom, co kdy vlastně zkoušíš. Z obrázku je zřejmé, že jsi v tu chvíli zkoušel komunikaci přes COM1, tedy ten zabudovaný přímo v PC. OK, je třeba prověřit komunikaci z terminálu i přes ten ověřený COM port. Pokud jsi psal, že z PICAXE do PC nic nechodí, tak se nedivím, že nepřichází žádná odpověď. Nebo byl v PICAXE nahrán jiný program? Každopádně pokud máš možnost upravit program v PICAXE, tak tam doplň nějakou "telemetrii", třeba aby PICAXE jednou za sekundu odesílal systémový čas PICAXE. Tím by se dalo zjistit, jestli komunikace probíhá alespoň jedním směrem.

Pokud tedy pak někdy budeš zkoušet komunikaci i přes ten virtuální převodníkový COM port, prověř pro jistotu i ve správci zařízení, že ten port je nastaven očekávaným způsobem. Viz. například nastavení USB/COM převodníku na mém PC.
spravce_zarizeni.jpg
Howky
Příspěvky: 56
Registrován: 07 dub 2016, 15:41

Re: Posílání dat na picaxe přes převodník USB - COM rada

Příspěvek od Howky »

Předchozí příspěvěk , to sem si našel na netu na odzkoušení portu com.
Jinak to video s tím rychloměrem, tak tam je použit klasický port com zabudovaný v PC.

Jinak já stále používám ten Exrpesscard :-)
http://www.axago.cz/cz/produkty/noteboo ... CA-S1.html

Tady na ukázku posílám nastavení té karty u mě v pc :-)
č.1.jpg
Tady je pak nastavení simulátoru
č.2.jpg
A nakonec fotka zkušebního zapojení. Je teda fakt že to mám bez odporů. Ale u těch ledek by to snad tak až nevadilo nebo ano ?
Jinak to že tam nemám ty dva odpory tak máme vyzkoušeno že to jde i bez nich. A jinak zkoušel jsem to tedy i s odpory :-)
Akorát jsem neměl odpory na ledkách
13565405_10205010020169288_1184180806_n.jpg
Pak by byla možnost ještě že jsem to blbě zapojil :-)
AlesH
Příspěvky: 323
Registrován: 25 úno 2013, 09:18

Re: Posílání dat na picaxe přes převodník USB - COM rada

Příspěvek od AlesH »

Mám ještě pár poznámek a doporučení:
- zkus u toho převodníku nastavit i jiný COM port, než COM1 (podle toho, co umí ten simulátor [co vlastně nabízí za COM porty?])
- chybějící odpory si můžeš dovolit v situaci, kdy všechno ostatní funguje, takže při "troubleshootingu" bych tam ty odpory dal
- LEDky bez odporů taky nejsou zrovna "košér", takže zkus program v PICAXE upravit alespoň tak, aby s LEDkami na začátku pro kontrolu zablikal
- pořád si myslím, že vhodné by bylo zkusit i opačný směr, tedy zapojit i serout a posílat na něj "telemetrii"

P.S.: Teprve z toho posledního obrázku dokážu odhadnout, že pro serin zřejmě používáš vstup C.4 (zatím jsi to nikde nezmínil).
smekac
Příspěvky: 25
Registrován: 13 úno 2016, 15:48

Re: Posílání dat na picaxe přes převodník USB - COM rada

Příspěvek od smekac »

Zdravím,
COM porty simulátor nabízí které jsou aktivní. Jak psal Howky výše, mě vše se stejnou konfigurací funguje viz video, jediný rozdíl je v tom že mám integrovaný COM port na desce.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Posílání dat na picaxe přes převodník USB - COM rada

Příspěvek od jrt »

1. pokud nepoužiješ na sériovém vstupu omezovací rezistor, je pravděpodobné, že proudová ochrana sériového výstupu karty či převodníku to vyhodnotí jako zkrat a převodník se odpojí. COM port PC je nejspíš tvrdší a tak dokáže do PICAXE vnutit správné úrovně.
2. při posílání dat z PC přes RS232 do PICAXE musí být data invertována (N).
Akorát jsem neměl odpory na ledkách
Pokud nepoužiješ omezovací rezistory před LED, tak silně přetěžuješ výstupy a PICAXE se bude nejspíš nekontrolovatelně resetovat. Totéž platí pro omezení proudu při sériové komunikaci z RS232.

Při komunikaci směrem z RS232 do PICAXE, stačí zapojit do linky sériově rezistor 22 k, ten paralelní 10 k není nutný. Pro opačný směr není nezbytně nutné výstup ošetřovat, ale pro jistotu je vhodnější sériově zařazený rezistor 220 ohm.
jrt
Howky
Příspěvky: 56
Registrován: 07 dub 2016, 15:41

Re: Posílání dat na picaxe přes převodník USB - COM rada

Příspěvek od Howky »

Omlouvám se za kvalitu fotky, je to foceno mobilem.
13578480_10205022262355335_780740447_n.jpg

Zkusil jsem to s odporama. A bohužel nic.
Zkusil jsem pak odpojit napětí a znovu připojit a rozblikala se akorát žlutá ledka, ale to dle programu dělat nemá.

Jinak ano připojeno to mám na pin C.4
Naposledy upravil(a) Howky dne 04 črc 2016, 22:38, celkem upraveno 1 x.
Milops3
Příspěvky: 51
Registrován: 09 kvě 2013, 20:51

Re: Posílání dat na picaxe přes převodník USB - COM rada

Příspěvek od Milops3 »

bejt tebou zacnu od zacatku,

vytrhej vsechno z toho pole , pripoj napajeni k uP + kondik,jednu led s odporem + program,zapojovat podle DS od toho picaxe at si nespletes piny, ikdyz to vis z hlavy ,tak pro jistotu

Kód: Vybrat vše

#define ledC  pin_neco

while(true){
ledC=on
delay(500ms)
ledC=off
delay(500ms)}
neblika -> multimetr merim?,program spravne nahranej?
blika -> ok , nic neprepojuju

pridam dalsi ledku s odporem pripojenou na TX , na RX dat pull up/down , podle toho jestly se to rozjede,je mozny ze pri inicializaci uartu se vycita bufer a je tam nedefinovana uroven (brum,treba,popripade eror) a nemusi se to rozbehnout pokud je ve vzduchu. + program

Kód: Vybrat vše

#define ledC  pin_neco
#define ledZ TX

inicializace uartu

while(true){
ledC=on
delay(500ms)
ledC=off
for(i=0;i<100;i++){putc(0xaa);}
}
pokud neblikaj nema cenu se poustet dal
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Posílání dat na picaxe přes převodník USB - COM rada

Příspěvek od jrt »

Zkusil jsem pak odpojit napětí a rozblikala se akorát žlutá ledka, ale to dle programu dělat nemá.
Jak se mohla rozblikat žlutá LED, když jsi odpojil napětí???

Shrňme to:
Píšeš, že přes převodník i přes kartu lze PICAXE naprogramovat, takže data do něj odesílat jdou a PICAXE je i správně odesílá.
Pokud komunikuješ ze simulátoru s PICAXE přes COM1, data do něj přicházejí a jsou v něm správně interpretována.
Pokud se pokoušíš komunikovat ze simulátoru přes jiný port, než COM1, tak to nejde.

Z toho mi vychází, že chyba je někde v tom simulátoru. Jsi opravdu, ale opravdu přesvědčen, že ten program umí pracovat s jiným portem, než COM1? To, že jde jiné číslo portu nastavit nemusí ještě nic znamenat.

Udělej pokus:
Připoj na sériovou linku LED diodu mezi datový vodič a GND. Odešli data přes COM1. Bliká ta LED? Nastav v simulátoru číslo portu převodníku USB / COM a odešli přesně tatáž data přes převodník. Bliká ta LED i teď? Udělej totéž s kartou. Bliká LED?

A ještě poznámka: Podle poslední fotky nemáš zablokované napájení ani keramickým kondenzátorem (co nejblíže u napájecích pinů PICAXE), ani kondenzátorem elektrolytickým a to nemají mikrokontroléry a obecně logické obvody vůbec rády.
jrt
Howky
Příspěvky: 56
Registrován: 07 dub 2016, 15:41

Re: Posílání dat na picaxe přes převodník USB - COM rada

Příspěvek od Howky »

Ledka se rozbliká když napětí odpojím a znovu ho připojím.


Přes převodník a přes Expresscard lze programovat Picaxe. (je jedno jaký mám nastavený COM1,COM atd .... )
Ale když Spustím simulátor, tak se nic neděje :-) Picaxe nepřijímá data a nerozsvěcuje ledky dle potřeby.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Posílání dat na picaxe přes převodník USB - COM rada

Příspěvek od jrt »

Howky píše:Ledka se rozbliká když napětí odpojím a znovu ho připojím.
Ale tos nenapsal, že?
Zjišťoval jsi, proč se LED rozbliká? Ty máš v PICAXE nahraný program, který s ní bliká?
Pokud ne, tak buď se PICAXE opakovaně resetuje (musíš najít příčinu), nebo ta LEDka odešla - blikáním se odchod LED do věčných lovišť občas projevuje (chyba), nebo periodicky spíná napájecí zdroj (opravdu velká chyba).
Howky píše:Přes převodník a přes Expresscard lze programovat Picaxe. (je jedno jaký mám nastavený COM1,COM atd .... )
Ale když Spustím simulátor, tak se nic neděje :-) Picaxe nepřijímá data a nerozsvěcuje ledky dle potřeby.
Jsem rád, žes mi svými slovy zopakoval, co jsem napsal v předchozím příspěvku, ale pokud chceš nějakou radu, tak, prosím, udělej to, co jsem ti tam poradil (připojení LED přímo na sériový port, samozřejmě přes odpovídající rezistor a nezapomeň přitom, že sériový port může dát až +- 12V).
jrt
Odpovědět