Propojení Picaxe s Raspberry

Odpovědět
viki
Příspěvky: 42
Registrován: 14 pro 2013, 22:23

Propojení Picaxe s Raspberry

Příspěvek od viki »

Dobrý den,
potřebuju propojit Raspberry s Picaxe. Raspberry má na na GPIO portech 3,3V , Picaxe 5V. Mám proto udělaný převodník logických úrovní ze dvou FET tranzistorů dle tohodle návodu: http://www.astromik.org/malymenu/menuraspi.htm. Raspberry má na GPIO prtu vyvedené napětí 5V pro napájení přídavných periférií.
Chci se zeptat zda můžu z GPIO portu Raspberry napájet Picaxe nebo je potřeba aby každej měl svůj zdroj ( síťový nebo baterie? ) .
Nechci si Raspberry odpálit.
Děkuji
Pirx
Příspěvky: 181
Registrován: 24 úno 2013, 16:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Propojení Picaxe s Raspberry

Příspěvek od Pirx »

Ahoj,
podívej se do datasheetu od RasPi, kolik proudu můžeš z toho pinu vzít. Důrazně bych ale doporučil zvláštní napájení. Nemusíš potom tolik přemýšlet na spotřebou přidané elektroniky a máš klid. Ten 5V stabilizátor navíc už není taková investice.
Soldering fumes make you stronger!
uhnila_malina
Příspěvky: 18
Registrován: 02 kvě 2014, 08:42

Re: Propojení Picaxe s Raspberry

Příspěvek od uhnila_malina »

S napájením elektroniky pomocí Rpi není žádný problém. 5V napětí na GPIO portu je oproti vstupnímu napájecímu konektoru jištěno pomocí polyfuse 1,1A u modelu A a B a 2A u modelu B+. Pokud odběr celé elektorniky včetně Rpi překročí tyto hodnoty pouze se to celé vypne a ničemu by se nemělo nic stát po odpojení napájení a vychladnutí pojstky by Rpi mělo běžet vpohodě dál.
Pirx
Příspěvky: 181
Registrován: 24 úno 2013, 16:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Propojení Picaxe s Raspberry

Příspěvek od Pirx »

Tak to jo, to by opravdu neměl být problém. Používám Odroid U3 a ten takhle výkonné zdroje nemá, což mu ovšem na kráse neubírá ;-)
Soldering fumes make you stronger!
viki
Příspěvky: 42
Registrován: 14 pro 2013, 22:23

Re: Propojení Picaxe s Raspberry

Příspěvek od viki »

Mám to prozatím jen na vyzkoušení komunikace, max. jedno malinké servo zapojím, tak to si tu zátěž ohlídám.
Napadlo mě ale jestli tam nemůže dojít k nějaké smyčce, zkratování nebo rušení, když budou společně propojené na dvou místech.
Pirx
Příspěvky: 181
Registrován: 24 úno 2013, 16:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Propojení Picaxe s Raspberry

Příspěvek od Pirx »

Servo raději vždy s externím napájením - proudové špičky mohou dosahovat jednotek ampérů a navíc ti do napájení proleze rušení od motoru. Poznámce o propojení na dvou místech nerozumím. V případě napájení z RPi je společné napájení i zem a v případě napájení z externích +5V bude společná zem. Pokud nebudeš vymýšlet nějaké extra dlouhé spoje (> 20cm) nebo zemnění na různých místech, nic špatného by se stát nemělo.
Soldering fumes make you stronger!
uhnila_malina
Příspěvky: 18
Registrován: 02 kvě 2014, 08:42

Re: Propojení Picaxe s Raspberry

Příspěvek od uhnila_malina »

Pokud bys chtěl napájet malinké servo tak na svoji elektroniku přidej pořádný eketrolyt do cesty napájení serva a neměl by být problém. Při větších servech už raději použít externí napájení.
viki
Příspěvky: 42
Registrován: 14 pro 2013, 22:23

Re: Propojení Picaxe s Raspberry

Příspěvek od viki »

Dík za rady ohledně připojení.
Potřeboval bych ještě poradit s programem pro Picaxe 20X2. Když ho připojím k Raspberry pi 2 tak ho v Raspberry nevidím. Mám současně připojené i jiné I2C zařízení a to vidím. Do Picaxe jsem zkoušel nahrát tento program:

Kód: Vybrat vše

HI2CSETUP I2CSLAVE, %00100000

smycka:
	HIGH B.2
	PAUSE 200
	LOW B.2
	PAUSE 200
	
	hi2cin (w0) 
	
goto smycka
Picaxe má být jako slave Raspberry mastr. Adresy se mi nepřekrývají, zařízení která vidím jsou: 11110, 1010011, 1101001, 1110111. do Picaxe jsem napsal 00100000.
Odpovědět