Začátečník: 100nF v napájení, neošetřené piny, 22k u ser. IN

Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1526
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Začátečník: 100nF v napájení, neošetřené piny, 22k u ser

Příspěvek od Dex »

O různé kvalitě kondenzátorů jsem už četl vícekrát a je pro mne taky dost složité se v tom vyznat. Dá se doporučit pár konkrétních kusů z aktuálně prodávaného sortimentu? Nepotřebuji špičku stačí slušná kvalita s dobrým poměrem cena/výkon. Že bych se předzásobil :)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
semo

Re: Začátečník: 100nF v napájení, neošetřené piny, 22k u ser

Příspěvek od semo »

Tady chválí mimo jiné značku Samxon. Co kdybych tam dal tady tenhle samxon 100uF z GM? Podle toho, co píšete, by ta kapacita mohla být větší, ale letadlo bude malý (max. metr rozpětí), tak snad ani to rušení od motoru nebude moc hrozný.

EDIT: případně ještě Panasonic FM 200uF. Nemám ten správný odhad (ani osciloskop), tak se řídím jen tak pocitově a podle fyzické velikosti (ta výsledná DPS bude tak max. 2.5 x 3cm).
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Začátečník: 100nF v napájení, neošetřené piny, 22k u ser

Příspěvek od jrt »

Pokud chcete kvalitní kondenzátory, tak zapomeňte na GMe. Jsem přesvědčen, že vše, co tam v poslední době koupíte, bez ohledu na značku je jen čínská kopie.
A ty kondenzátory, zvlášť elektrolyty nijak moc neprožívejte - kombinace 470M (úplně obyčejný z GMe) a keramiky 100 n mne zatím nikdy nezklamala.
Víc péče je nutné věnovat konektorům, kabeláži, kolísání napájecího napětí a omezení rušení přímo u zdroje, tedy především u elektromotorů (i těch v servech). V pátek vyjde na Robodoupěti první díl seriálu o odrušování, tak se budete moci inspirovat.
jrt
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: Začátečník: 100nF v napájení, neošetřené piny, 22k u ser

Příspěvek od micer »

Obecně vzato jsou dobré značky třeba Samxon, Nichicon, Rubycon, Panasonic nebo Chemi-con, možná nějaké další. Kvalitní koupi to nezaručí, ale rozhodně to výrazně zvýší pravděpodobnost. Velmi kvalitní je třeba toto: http://www.pselectronic.cz/k1008-1655-c ... w-esr.html nebo toto http://cz.farnell.com/rubycon/6-3tzv100 ... dp/1281856 - ale to už je trochu dražší.

Kondy není třeba naprosto prožívat, pokud jde o robůtka s motory s odběrem třeba kolem 0,5A, nebo dokonce jen o zkoušené zapojení s mikrokontrolérem. Jednak jsou tam "trochu" jiné poměry než v modelu letadla, jednak když se něco po...., tak se to maximálně resetuje, ale nic se nezničí a nikomu to nespadne na hlavu! Vůbec nejde o rušení od pohonného motoru, ale od serv napájených z BEC! Pokud jde v tomto konkrétním případu jen o řízení motoru a jednoho malého serva, tak to opravdu není nijak dramatické, a stačí nějaký low ESR elyt + keramika. Nicméně ve standardních RC modelech je třeba 6 serv, každé z nich bere pulzně kolem 2A (průměrně ale jen třeba 0,15A) a k tomu je lineární stabilizátor BEC dimenzovaný na maximálně 2A. Jednou se ty špičky sejdou v čase. Statisticky musí. Běžně se prodávají i serva (nijak extrémní), která mají pulzní odběr (při přepínání výkonového můstku) kolem 10A a měl jsem v ruce i typy se špičkovým odběrem 30A a to 700x za sekundu (jediné servo). Krátké špičky, jdou dobře pokrýt kondy. Bez kondů ..... je problém.

Ten kond, na který je v předchozím příspěvku odkaz (http://www.gme.cz/ce-100u-35vit-sam-gf- ... 5-p123-782), má podle katalogu impedanci 220 miliohm (což ještě nutně neznamená, že ji fakt má). Ten kond, na který jsem dával odkaz já, má tabulkovou impedanci 8 miliohm (tj. 27x menší) při téměř stejné velikosti (objemu) - ověřeno. Co k tomu ještě dodávat?
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: Začátečník: 100nF v napájení, neošetřené piny, 22k u ser

Příspěvek od micer »

Opravuji se:
Je tu rozpor v údajích u GM a od výrobce (i to cosi napovídá).
Je-li to 100M/35V série GF, pak má rozměr 8*12, ne 6,3*11 a impedanci 130 miliohm (poměr impedance je jen 16x).
Má-li rozměr 6,3*11, pak má impedanci 220 miliohm ale není na 35, ale na 25V. - tak jsem to původně uvažoval.
Odpovědět