Obsluha tlačítka

AlesH
Příspěvky: 323
Registrován: 25 úno 2013, 09:18

Re: Obsluha tlačítka

Příspěvek od AlesH »

Ahoj. Jsem rád, že Ti program funguje.

Ohledně toho čísla na sedmisegmentovce je to zřejmě tak, že po resetu je tam nula, takže pro b0 = 0 se nesmí ani jednou vyslat pulz pro zvednutí čítače (pulz se musí posílat až od jedničky).

Takže snad by měla pomoci změna v cyklu pro čítání:

Kód: Vybrat vše

    for b1 = 1 to b0       ; nepocitame od nuly ale az od jednicky
       pulsout C.4, 10
    next b1
CZMartin_k
Příspěvky: 61
Registrován: 29 kvě 2014, 17:04

Re: Obsluha tlačítka

Příspěvek od CZMartin_k »

Děkuji moc, funguje to skvěle :-). Ale zase jsem narazil na milión problémů. To samotné programování je už dost složité a navíc jsem zjistil, že mi nebude stačit jen 20 módů, musím ještě nějaké přidat, aby to fungovalo perfektně. Navíc 3 potenciometry jsou taky málo, na každou barvu budou 2, tak jich potřebuju 6 a aby už v tom nebyl zmatek, každej bude mít svojí funkci a né jak teď, že každej dělá v jiným módu jinou funkci a pro jinou barvu. U každého potenciometru bude led dioda, která bude indikovat stav potenciometru, jestli v aktuálním programu funguje a každej potenciometr bude mít pevnej popis, co dělá. Tímhletím rozšířením mi budou chybět piny na procesoru...našel jsme registr 74XX595, kterej jde připojit k tomuto procesoru a zvyšuje počet pinů. Na něj připojím těch 6 indikačních diod. Nevím jestli to je pravda, zatím jsem to nezkoumal a ani netestoval. Zatím jsem jich pár objednat z Ebaye, jeden stál 3 Kč, což je oproti ČR super cena. Zatím si najdu na netu, jak je ovládat a případně, jestli to tak půjde udělat vůbec. Nevíš, jestli je ještě nějakej obvod na rozšíření počtu pinů? Mám doma ještě koupenej procesor PICAXE 40X2, myslel jsem si, že to je ten nejlepší a nejdokonalší, ale bohužel tomu není tak. Nejde na něm vůbec multitasking, což je velká škoda. :-(

Jinak děkuji moc za všechny Tvoje rady :-).

//EDIT: Ještě z důvodu tolika módů tam musím dát tlačítko, které vrátí proměnnou b0 na 0, aby se celé zařízení dostalo do módu 0 a nemuselo se proklikávat tolika módama zase na začátek.
Mimochodem, co znamená, že procesor PICAXE 40X2 má 4 x 1000 řádků programu? Teď sjem totiž zjistil, že mám málo volných pinu na připojení toho obvodu 74XX595 :-(. Budu muset zvolit jiný procesor nebo 2 propojit 20M2. Ještě pohledám něco na netu...
AlesH
Příspěvky: 323
Registrován: 25 úno 2013, 09:18

Re: Obsluha tlačítka

Příspěvek od AlesH »

Už Ti toho asi moc neporadím, protože nemám reálné zkušenosti s port expandery ani s PICAXE 40X2. Mohu snad dodat je to, že s určitým omezením lze port expander 74XX595 ovládat i jen dvěma piny. U toho PICAXE 40X2 vycházím jen z dokumentace, podle které lze sice do procesoru dostat program mnohem delší, než do řady M2, ale musí se to tam nahrávat na několikrát (každý blok/"slot" programu zvlášť) a programy se musí zřetězit příkazem "run" (vždy běží jen jeden blok, ale může se programově "přeskočit" do jiného bloku). U řady X2 skutečně není žádný "zabudovaný multitasking" (ten je jen u řady M2). Problémy s nedostatkem pinů budeš muset vyřešit podle svého uvážení (změnou zapojení, použitím port expanderů a multiplexerů, kombinací více procesorů, nebo použitím procesoru s více piny).
CZMartin_k
Příspěvky: 61
Registrován: 29 kvě 2014, 17:04

Re: Obsluha tlačítka

Příspěvek od CZMartin_k »

Chtěl jsem propojit 2 picaxe, ale vidím to celkem nereálně, nevím ani jak je mám programovat... Použiju posuvný registr na kontrolky a na ty potenciometry použiju analogový demultiplexor asi 4051, zítra si ho hned půjdu koupit a vyzkoušet si ovládání a odpoledne zjistím, jestli mi to nějak pomůže nebo ne. Jinak teda dík :-). A celkem je škoda, že neni i procesor 40M2 :-(
Pepa z depa
Příspěvky: 85
Registrován: 02 úno 2014, 02:12

Re: Obsluha tlačítka

Příspěvek od Pepa z depa »

Jelikož jsem "málo noh" párkrát taky řešil, tak další možnost třeba na připojení víc tlačítek je zapojit je přes diodovou matici a na pinech číst BCD kód (např. až 16 tlačítek na čtyřech pinech). U sedmisegmentovky je taky na zvážení, jestli 7 pinů na přímo, nebo 4 piny + dekodér (což i píšou v dokumentaci, ale někdy to není potřeba). Další věc - když už tam tu 7segmentovku máš, tak jde např. použít některý segmenty místo kontrolky (nebo jí třeba nechat blikat atd...)
CZMartin_k
Příspěvky: 61
Registrován: 29 kvě 2014, 17:04

Re: Obsluha tlačítka

Příspěvek od CZMartin_k »

Pepa z depa píše:Jelikož jsem "málo noh" párkrát taky řešil, tak další možnost třeba na připojení víc tlačítek je zapojit je přes diodovou matici a na pinech číst BCD kód (např. až 16 tlačítek na čtyřech pinech). U sedmisegmentovky je taky na zvážení, jestli 7 pinů na přímo, nebo 4 piny + dekodér (což i píšou v dokumentaci, ale někdy to není potřeba). Další věc - když už tam tu 7segmentovku máš, tak jde např. použít některý segmenty místo kontrolky (nebo jí třeba nechat blikat atd...)
Vím, co je BCD kód, ale nemám páru, jak bych ho četl... Jinak tlačítka tam budou jen 2, tak to nemá smysl. Sedmisegmentovku mám připojenou 2 pinama a o zbytek se stará dekodér. Jinak díky. Použiju analogový demultiplexor 4051 na potenciometry a ještě jeden nějaký digitální multiplexor s paměťovým členem (údajně by měl existovat) a když ne, tak za multiplexor musím dát něco, co mi udělá z krátkého iplulzu dlouhý signál a toto bude pro indikační diody. Bude jich 3 - 8.
Milops3
Příspěvky: 51
Registrován: 09 kvě 2013, 20:51

Re: Obsluha tlačítka

Příspěvek od Milops3 »

Cau, napis co vsechno tam budes mit (6x pot,2x 7segment,3x tlacitko..) pak to skusime vyspekulovat jak to zapojit ..
CZMartin_k
Příspěvky: 61
Registrován: 29 kvě 2014, 17:04

Re: Obsluha tlačítka

Příspěvek od CZMartin_k »

Ptal jsem se známého a ten mi říkal, že mohu tím posuvným registrem ovládat ledky nezávisle na sobě, tak je problém vyřešen. Už se teda jenom musím naučit ho ovládat. Jinak děkuji, ale takhto by to už mělo všechno jít. Až pokročím, tak sem dám vědět.
CZMartin_k
Příspěvky: 61
Registrován: 29 kvě 2014, 17:04

Re: Obsluha tlačítka

Příspěvek od CZMartin_k »

Jojo díky, tyto stránky mám už uložený. Jenom pořádně nevím, jak se ovládá ten registr, ještě jsem o něm nic neštudoval a navíc neznám ještě moc příkazů pro PICAXE. Takže ten program, kterej je na těch stránkách ani moc nechápu. Prvně si musím něco přečíst a těch posuvných registrech, abych věděl, jak fungují, co se s nima dá všechno dělat, ... Potom si musím projít všechny ty příkazy, co neznám vtom programu a pak můžu testovat jeho ovládání, vymejšlet své programy a nakonec nějakej program zařadit do mého projektu, aby vše fungovalo správně.
Odpovědět