DS18B20 optické oddělení?

micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: DS18B20 optické oddělení?

Příspěvek od micer »

jova píše: 20 dub 2022, 21:56 Vzhledem k tomu, že se to resetuje například při připojení, nebo odpojení LED zářivky do společné rozdvojky, předpokládám rušení od napájení ....
Přihořívá. Schema ukazuje, že (-) napájení je průchozí od zdroje až po procesor a jakmile do něj projde dostatečně krátká špička, tak už ji nic nezastaví. Takže jaký je tam zdroj 12V? Stavěný s trafem nebo nějaký síťový spínaný adaptér bych si tipnul, asi ne průmyslový zdroj jako třeba https://www.tme.eu/cz/details/ames15-12 ... bu/aimtec/ , ty mají už slušné odrušení v sobě. Filtrace dle schematu je zaměřená na vyhlazení brumu, ne na špičky, ty přes tohle projdou ... např L1 nemá druhé symetrické vinutí a má moc velkou indukčnost.
Možností je víc, ale mělo by tam být něco jako symetrický LC filtr .. může být i malý https://www.tme.eu/cz/details/bnx016-01 ... ht/murata/ a rozhodně doporučuji doplnit feritové filtry na kabely (https://www.tme.eu/cz/details/zcat1325- ... kabel/tdk/), a tím myslím jak napájecí, tak od toho čidla - tam klidně dva. Ani se to nemusí kupovat, na starších USB kabelech i napájecích šňůrách běžně jsou a dají se vyříznout. Uvedené příklady jsou jen na ilustraci toho, co myslím, ne konkrétní výběr prvku!

Stejný problém se běžně vyskytuje třeba u čínských 3D tiskáren řízených delším USB kabelem z PC, ty se bez feritového filtru nemají šanci udržet v chodu delší dobu.

ad osciloskop - mohl by něco ukázat, ale nesmí to být "Křižík". Hledají se kliksy, takže měl by mít 100 MHz a víc, digitál s funkcí zachytit a zapamatovat průběh, který vybočí o zadané meze z předem nahraného "správného" signálu. Slušnější přístroje tuto funkci běžně mají. A odpojováním zářivky se problém dá víceméně vyvolat "na požádání", i když třeba ne každým pokusem.
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: DS18B20 optické oddělení?

Příspěvek od jova »

Napájecí zdroj je na samostatné desce, na vstupu pojistka, za ním varistor, pak je tam tuším tento filtr: https://www.tme.eu/cz/details/1fp42-2r/ ... filtercon/ a klasický transformátor. Na jeho výstupu je graétz a na zkroucených propojovacích vodičích mezi deskami je navlečený feritový prstýnek tuším se dvěma nebo třemi závity. Pravdou je, že u toho graetze jsem kondenzátory např. 47nF šetřil. Feritové prstýnky jsou i na kabelech k LCD a tomu přepínači funkcí. Mínus pól je plovoucí a není nikde spojen s PE vodičem. Zářivka je vcelku spolehlivá, cca 1 pokus z 10ti to resetuje, takže otestovat dodatečné úpravy půjde jednoduše.
Doplnit symetrický LC filtr mezi desky nebude problém, co s tím – pólem? Mám ho nechat plovoucí, spojit s PE natvrdo, nebo přes nějaký kondenzátor? Kablík od čidla teploty protáhnu tím feritem, nebo promotám prstýnkem. Stejně ošetřím i přívodní kabel od zásuvky. Na co dalšího bych se měl ještě zaměřit?
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: DS18B20 optické oddělení?

Příspěvek od micer »

Podle posledního popisu zdroje to vypadá ošetřené dost dobře a přiznejme si, tyhle závady jsou hodně často "duchařina". Asi bych se pokusil řešit problém chybného čtení čidla a resetů odděleně, třeba se pak ukáže, že to spolu souviselo.

Nejprve bych vyměnil kablík k čidlu v co největší délce za stíněný tří nebo vícežilový kabel, stínění spojit s ochranným vodičem na jedné straně. Na straně čidla i konci u procesoru přidat nacvakávací ferity, na vysoké frekvence zabírají líp než toroidy. A hodilo by se udělat si do programu hlídání a nějak indikovat (na volném pinu?), že hodnota z čidla "ulítla", aby se ty případy daly počítat. Pak se uvidí. Zatím bych nechal (-) plovoucí bez spojení s PE.

Mimochodem, je kostra síťového trafa spojená s PE? Některá trafa to bohužel ani neumožňují.
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: DS18B20 optické oddělení?

Příspěvek od jova »

Díky za rady. Já tam mám v podstatě takové „hlídání“ resetů už zabudované. Je tam funkce, kdy by mi měly cca jednou za měsíc roztočit na chvíli čerpadla a všechny kohouty přejet z jedné krajní polohy do druhé a zpět, aby nezatuhly. Naprogramované to mám v podstatě tak, že zjednodušeně řečeno, mi to v každém tom cyklu přičte do jedné word proměnné 1 a to číslo se zobrazuje na LCD. Díky tomu vidím, zda se číslo neustále zvyšuje, nebo začíná růst od 0 po resetu. Přidat tam stejným způsobem hlídání teplot mimo rozsah s ukládáním do paměti zase takový problém nebude.
To trafo nemá kostru, je to zalitý transformátor s vývody do tištěného spoje. PE má vyvedený a je na něj připojený, pouze ten vstupní filtr z tme.
Zkusím vyměnit ten kablík k čidlu, nandám ferity a dám vědět.
Odpovědět