Seriova komunikace

Odpovědět
Persink163054
Příspěvky: 1
Registrován: 07 lis 2022, 17:06

Seriova komunikace

Příspěvek od Persink163054 »

Dobry den,

Mam dva dotazy:

Chystam si DPS, kde budu mit konektor Cannon 9PIN(seriovy port) a z jeho pinu 3 odchazi data do Picaxe. V jeho ceste se nachazi 22kOhm rezistor a prednim proti zemi je 10kOhm, coz jsou soucastky pro programovaci kabel. Jenze ja tuto cestu budu delit na dve. Jedna cast bude vedena na Serial IN Picaxe a druha cast bude privedena na libovolny pin. Smer cesty se bude urcovat svorkovnickou a polohou jumperu. Pri programovani tak bude stacit jen zmenit polohu jumperu, bude se tedy chovat jako prepinac.

Prvni dotaz tedy zni co je lepsi varianta. Zda pouzit 1x22kOhm mezi TxD a PICAXE s 1x10kOhm proti zemi a za nimi pak rozdelit cestu uz primo na urcene piny, nebo na kazdou vetev dat 1x22kOhm s 10kOhm proti zemi a cestu rozdelit pred temito rezistory(to je na vlozenem obrazku, ktereho vsak nejsem autorem).

Druhy dotaz se pak tyka komunikace na seriove lince.

Zarizeni ktere stavim pouziva analogovou klavesnici, kterou ctu prikazem READDAC a zmacknute tlacitko pak odesilam prikazem SEROUT do pocitace, kde mi jej program zpracuje. Ovsem ja potrebuju i prijimat data z pocitace, tedy klavesnici zpracuje program v pocitaci a odesle po seriove lince zpet do PICAXE a prislusne piny mi pak zapne/vypne a podle toho se rozsviti LED(zapojeni tranzistor NPN SE).

Na nekolika mistech jsem se ovsem docetl ze prikaz SERIN ceka na prijem zprav, coz si nedovedu predstavit nazorne.

Dotaz tedy zni, zda se nebudou nejak hadat prikazy SERIN a SEROUT, ktere se budou nachazet spolecne s dalsimi prikazy v nekonecne smycce DO LOOP?
PICAXE_RS232.png
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Seriova komunikace

Příspěvek od fulda »

Persink163054 píše: 07 lis 2022, 17:35 Prvni dotaz tedy zni co je lepsi varianta. Zda pouzit 1x22kOhm mezi TxD a PICAXE s 1x10kOhm proti zemi a za nimi pak rozdelit cestu uz primo na urcene piny, nebo na kazdou vetev dat 1x22kOhm s 10kOhm proti zemi a cestu rozdelit pred temito rezistory(to je na vlozenem obrazku, ktereho vsak nejsem autorem).
Na tohle umím odpovědět. Vlastně jsem to mimochodem napsal v paralelním tématu.
Potřebuješ zachovat logickou nulu na programovacím vstupu. Proto z tebou nabízených variant platí ta s dvěma sadami rezistorů.

Na druhou otázku neumím odpovědět dost jednoznačně. Odpověď bude zahrnovat příkaz serin s nějakou variantou timeoutu a tak podobně. Ale nic z toho nemám ověřené, takže ti nemohu poradit.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Seriova komunikace

Příspěvek od Dex »

Co si matně vzpomínám, tak PICAXE mají i něco jako "hwserin" a na ten bych se v takovémto případě určitě podíval.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Odpovědět