Nastavení GRBL pro domácí CNC

Larvicka
Příspěvky: 13
Registrován: 19 bře 2016, 11:48

Nastavení GRBL pro domácí CNC

Příspěvek od Larvicka »

Zdravím,
našel by se někdo kdo by pomohl s nastavením domácího CNCéčka řízeného přes Arduino a program mám napojenej GRBL controler ale rád si nechám poradit co se týká programu. Hlavně bych potřeboval poradit s hodnotami (viz. obrázek), jak je vypočítat nebo jak na ně prostě přijdu :) motory používám Nema SX17-1005VLQEF se standardní závitovou tyčí. Přikládám pro představu obrázek CNC. Nebráním se ani osobnímu nastavení za úplatu. Díky za rady
Přílohy
IMG_20160304_170835 - Copy.jpg
Capture.JPG
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Nastavení GRBL pro domácí CNC

Příspěvek od pgerla »

Standarně jsou NEMA17 slabá s jakoukoliv závitovou tyčí, když to chcete na frézku. Tahle velikost je vhodná na 3D tiskárny.

Jinak, jaký průměr tedy má ta závitová tyč a jaký tip závitu?
Ta fotka je Vaše konstrukce?
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Nastavení GRBL pro domácí CNC

Příspěvek od jrt »

Zde je ke stažení příručka GRBL v.09 v češtině a tam se to všechno dozvíš.
jrt
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Nastavení GRBL pro domácí CNC

Příspěvek od jrt »

Standarně jsou NEMA17 slabá s jakoukoliv závitovou tyčí, když to chcete na frézku
Zvláštní. Já mám na frézce použity NEMA 17 s pohonem ozubenými řemeny (tedy s mnohem menším převodovým poměrem, než při pohonu šroubem) a nějaké problémy s výkonem jsem nezaznamenal.
jrt
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Nastavení GRBL pro domácí CNC

Příspěvek od pgerla »

jrt nechybí Vám ve větě jaký materiál frézujete ... a jaké máte motory ... NEMA17 je jen rozměr příruby (pro TY co se diví cenám od 300kč do 2500kč)
na diskuzi si koupit křišťálovou kouli, když tu nikdo nepíše CO, JAK a ČÍM dělá.
Viz ta standartní závitová tyč ... má stoupání od 0,5mm po 3mm a u trapézové od 2mm do 12mm
Larvicka
Příspěvky: 13
Registrován: 19 bře 2016, 11:48

Re: Nastavení GRBL pro domácí CNC

Příspěvek od Larvicka »

Zdravím,
snad zodpovím všechny vaše otázky. Co se týká motorů Nema tak je to přesně označení SX17-1005VLQEF a výkonově jsou dostatečné. Testoval jsem frézování dřeva, plastu a gravírování do skla vše proběhlo v pořádku. Konstrukci jsem navrhl vlastní a všechny díly jsou tištěné na 3D tiskárně (vše je dostatečně tuhé). Závitová tyč je standardní M8 běžně koupená v železářství (ano CNC je pomalé ale já nikam nespěchám). Ukázka pojezdu https://www.instagram.com/p/BDB0P6cjdU3 ... ebandit.cz ... a ano video je zrychlené :)
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Nastavení GRBL pro domácí CNC

Příspěvek od jrt »

a diskuzi si koupit křišťálovou kouli, když tu nikdo nepíše CO, JAK a ČÍM dělá.
Je milé tuhle výtku číst od člověka, který o kousek výše napsal: "Standarně jsou NEMA17 slabá s jakoukoliv závitovou tyčí, když to chcete na frézku."
:D
jrt
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Nastavení GRBL pro domácí CNC

Příspěvek od pgerla »

pgerla píše:jrt nechybí Vám ve větě jaký materiál frézujete ... a jaké máte motory ...
JRThoníte si jen EGO nebo i u klávesnice. Možná máte jen nižší IQ než larvička s malým L.

Pan Larvička s velkým L slušně odpověděl aniž byl písemně vyzván.
Závitová tyč 8mm má stoupání 1.25mm, tedy na ujetí jednoho milimetru potřebujete 160 kroků. Osa Z je také 8mm?
Podle katalogového listu, by měl motor SX17-1005 zvládnout 1000(2000) kroků za vteřinu, dráha 375(750)mm/min.
Zrychlení 1.25mm/s.

Výrobce doporučuje driver Pololu 8825 napětí 8.2 - 45V (motor je do 48V).
Na videu to vypadá hezky, tak ať se dílo podaří.
Larvicka
Příspěvky: 13
Registrován: 19 bře 2016, 11:48

Re: Nastavení GRBL pro domácí CNC

Příspěvek od Larvicka »

Zdravím,
děkuji za hodnotné informace. Ano pojezd Z je též na 8mm tyči :) Nejsem si jist jestli nemám někde něco špatně ale když nastavím do prvních tří kolonek 160 step/mm tak stroj jezdí téměř neviditelně ale když tam nastavím jen tak pro test hodnotu 1500 tak stroj to docela valí :) Přikladám náhled kompletního nastavení. Dííííky
Přílohy
1.JPG
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Nastavení GRBL pro domácí CNC

Příspěvek od pgerla »

Číslo 160 je počet celých kroků, Váš driver je nastaven na mikrokroky (jeden krok rozdělí na 2,4,8, 16, 32 ... atd). Motor SX zvládá dle dokumentace 32 mikrokroků.
Odpověď tedy zní do kolonek napsat 160*mikrokrok :)
Pokud to nastavíte správně bude jedna otočka hřídele rovna 1mm.
Zkuste 2560 nebo 5120. Pak G1 F500 X10 mělo vřeteno popojet o 10mm.

Ještě se zeptám jaké drivery používáta a kolik je odběr jednoho motoru.
Podle tabulky si z proudu odvodíte jakou sílu bude mít motor při plném kroku.
Mikrokroky není potřeba mít na 32, stačí jen 4. Jde o to jaké desetiné čísla generuje Váš CAM program do NC kódu.
Nekřesťansky předražená CATIA-5 generuje bordel souřadnice na 8 desetiných míst. Vaš driver by se na to pokoušel držet na 5 desetiných míst a to je utopie, bude se vám do obrysu načítat jak chyba z CAM > NC tak fyzické vlastnosti a nepřesnost průměru frézy.
Odpovědět