Stavba kamerového slideru

Odpovědět
Vendys
Příspěvky: 4
Registrován: 25 dub 2024, 13:27

Stavba kamerového slideru

Příspěvek od Vendys »

Ahoj. začínám s Arduino respektive bych chtěl začít.
Našel jsem si projekt který jak potřebuji, tak prostě bych si to na tom chtěl vyzkoušet.
Myslím si že to nebude zrovna těžké ( berte to s nadsázkou protože to neumím, a koukám na to jako laik)
protože je tam jen jeden pohyb jedna osa. není tam xy motorů nepotřebuju aby to mělo umělou inteligenci a já nevím co vše.
ale začnu od začátku.
Slider už mam hotový,
mam ho dokonce i s elektronickým pohonem. ale je tam problém že to je takzvaně asi analogové a né digitální.
zkrátka mam na něm krokový motor, a pak dodělanou krabičku kde jsou dva potenciometry jeden určuje rychlost, a druhý nějak taky plus dělá nějaké jako záškuby to přesně nevím ani k čemu je. a pak je tam kolébkový vypínač I O II a ten určuje směr do leva nebo do prava.
a když dojede vždy na konec tak nezmění směr ani nezastaví a začne mlátit do boku než začne prokluzovat krokový motor.
A já bych to chtěl vše upgradovat udělat hezčí pro mě funkční lépe toto mi už nestačí, a nechci kupovat nový za 10 tisíce když podle mě stačí dodělat jen elektroniku, muj má výhody než ty kupované pokud to nejsou profi že když jsem zkoušel elektronický lacinější tak mírně třásli s kamerou a dělá to na makro docela bordel. ten můj ne.

Co bych chtěl chtěl bych od té elektroniky aby mi slider uměl jezdit plynule z jedné strany na druhou bez zastavení dokud ho nezastavím samozřejmě určovat plynule rychlost jak má jet. aby vždy plynule dojel na ke straně dojel nemlátil do boku a zase se plynule rozjel na druhou stranu. a samozřejmě abych tlačítkem zvolil třeba jen že pojede jednou na jednu stranu. nebo na druhou. nechtěl bych na koncích slideru mikrospínače aby vždycky je přepnul a jel zase zpět ale aby to ta elektronika věděla sama protože ty mikrospínače klikají a je to pak slyšet v záznamu. a navíc bych chtěl abych si mohl vybrat třeba začátek a konec a jako kde začne a kde zakončí a mezi těmi body bude cyklovat. protože je slider metrový a já někdy budu potřebovat aby jezdil jen prostředních 50 cm aby nejezdil celou vzdálenost. bylo by dobré abych toto mohl vždy nastavit třeba potenciometrem. že otočím na jednu stranu on mi dojede kam potřebuji pak kliknu potenciometrem otočím na druhou stranu a on mi dojede zase kam budu potřebovat a zase kliknu a mam zvolené odkud kam a třeba se mi to uloží do paměti nějaké kterou pak vyvolám tlačítkem na youtube jsem něco již viděl a nejspíše to pujde . samozřejmě bych chtěl tu elektroniku připravit jak pro dodatečný druhý motor který by hýbal s hlavou fotoaparátu ještě. a pak bych to chtěl do budoucna připravit na to že by se to dalo ovládat i nějakou applikací v mobilu. pokud to jde tak jak applem tak androidem.

specifikace a fotky vám dodám co již tam mam. popřípadě můžeme vyměnit i krokový motor kdyby někdo věděl o nějakým lepším nebo třeba mam špatnou voltáž a já nevím co a samozřejmě kdyby byl tišší tak by to bylo také super. ten můj moc tichý není.
Specifikace: Slider má rozpětí 1000mm
krokový motor: označení 1.8 stepper motor ldo-57sth56-2804A, 141109 ldo motors
pak je tam jednotka kterou jsem rozebral a je tam vstup na micro usb a dál nevidím ale je tam
nejspíše driver motoru myslím že se to tak jmenuje. označení BL-TB6560 - V2.0 a ještě tam je D305
to je vše co tam vidím . asi bych tu krabičku nechal a udělal novou protože zatím to mohu používat takto a kdyby se mi to nepovedlo mohu se vrátit napájeno to je 12V trafem do ovládací krabičky a z ní pak kabelem k motoru. Asi by bylo dobré to udělat rovnou jestli by to šlo na usb- c abych k tomu mohl připojit jak jakoukoliv nabíječku s usb-c tak třeba i powerbanku.

Je to muj první projekt tak jsem nadšen a byl bych rád kdyby jste mi radou nebo čímkoliv pomohli. dám sem i fotky všeho a samozřejmě i nákres řídícího ovládání jak bych to cca chtěl. a pak mam cca seznam věcí co jsem tak hledal a dopátral se co bych k tomu nejspíš potřeboval.
myslíte že by toto šlo udělat nebo si myslíte že to nepůjde?

jde sem dát jen 5 fotek tak zbytek nahraju ke mě na google disk a dam vám sem odkaz : https://drive.google.com/drive/folders/ ... HtGG5iLnKT

zde jsou věci které jsem si vybral co by mělo být podle mě k tomu za potřebí ale nejsem si jistý jestli mam pravdu nebo je třeba něco lepšího. je to jen z mého laického pohledu.

Klon Arduino UNO R3 precise nebo Arduino Nano V3.0 ATmega328 - Precizní klon nevím který jestli jsou vybavení stejně a nevím jak je to velké zase nechci aby tam u toho slideru byl ovládací pult metr na metr tak nevím který...
https://dratek.cz/arduino/974-eses-klon ... ecise.html

Driver pro krokové motory 4A TB6600
https://dratek.cz/arduino/7899-driver-p ... b6600.html

pak nějaký lcd display
https://dratek.cz/arduino/3181-iic-i2c- ... l8QAvD_BwE
https://dratek.cz/arduino/1569-iic-i2c- ... -bily.html
https://dratek.cz/arduino/1978-0-96-i2c ... modry.html
https://dratek.cz/arduino/1570-iic-i2c- ... modry.html
nebo samozřejmě jiný třeba hezčí nevím cca.

nevím jestli bude potřeba paměť na ukládání těch pozic tak možná tohle.
I2C EEPROM AT24C256 na ukládání dat pro Arduino

zde součástka Bluetooth na propojení s mobilem nebo pc do budoucnosti ale chtěl bych to připravit hned
Bluetooth modul HC-06 RS232
https://dratek.cz/arduino/1720-bluetoot ... rs232.html
co jsem četl tak nevím jestli je tento vhodný pro připojení k applu i windows a androidu.
https://dratek.cz/arduino/1359-i2c-eepr ... o-pic.html

pak jsem na zahraničních videí viděl že tam dávají tyto nebo podobný drivery s označením A4988 Driver a to tam dávaly podle toho kolik potřebovaly ovládat motorů. ale nevím jestli nestačí ten jeden velký co mam na začátku nebo musí být i tyto.
Originál motor driver A4988 Pro Reprap 3D Tiskárny
https://dratek.cz/arduino/1133-motor-dr ... 5kQAvD_BwE

nevím jestli to tedy pujde udělat aby se to vše napájelo jedním konektorem usb a třeba se tím usb dalo připojit na naprogramování nebo alespoň jedním usb-c pro napájení a jiný pro programování. pak dva klikací potenciometry a pár tlačítek pro paměť atd...

myslím že by to takto mělo být vše nebo myslíte že mam někde chybu a nepůjde to? a samozřejmě pokud ten můj krokový motor nebude kompatibilní tak jiný ale ten nevím jaký aby byl silný a tichý a uměl měnit směr jízdy měl plynulý dojezd a dala se plynule měnit rychlost.

budu rád za každou radu do začátku. děkuji.
Přílohy
slider1.jpg
440327973_1482375502706812_2408133829800761449_n.jpg
440313051_1246098233430520_2326083781990573849_n.jpg
440293065_1802353556938932_4700662722468533843_n.jpg
439273287_1888513144896128_6497105021654525939_n.jpg
MartinL
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba kamerového slideru

Příspěvek od MartinL »

Ahoj,
zkusím jen pár postřehů do začátku:
1. pokud ten krokový motor vyhovuje, tak bych ho určitě neměnil.
2. dle DS má proud do fáze 2,8A, takže je potřeba odpovídající driver (ten 4A TB6600 by mohl vyhovovat, samozřejmě existují lepší, ale pro takovou to aplikaci by to mělo být v pohodě). Určitě nejde použít A4988 apod., které mají obvykle maximální proud kolem 1 A.
3. pro základní nalezení polohy po zapnutí tam bude potřeba dát nějaký "koncový spínač". V provozu by se pak již nepoužíval, takže může být i mechanický, ale snadno lze použít i hallův snímač a magnet (popř. optické snímání, ale ten magnetický je robusnější).
4. pokud opravdu chceš řešit vzdálené ovládání např. z mobilu, zvážil bych, zda místo arduina raději nepoužít nějaký modul s ESP32 (např. https://www.laskakit.cz/iot-esp-32s-2-4 ... 1--cp2102/). Cenově není o mnoho dražší, ale není nutné dobastlovat BT nebo jinou komunikaci (má v sobě BT i Wifi). Z hlediska amatérského programování se k tomu dá přistupovat jako k arduinu.
5. eeprom není potřeba, jak arduino, tak EPS32 má už "uvnitř"
6. displej jakýkoliv, jen bych upozornil, že ty oled 0,96" jsou opravdu malé (úhlopříčka menší než palec)
7. to napájení z USB bych viděl vzhledem k použitému motoru skepticky - pro motor potřebuješ cca 12V.4A = 48W, bežné USB nabíječky jsou pouze 33W a to s nimi musíš řešit komunikaci, aby požadované napětí a proud daly (jsou na to specializované moduly). Raději bych doporučil nějaký běžný spínaný zdroj 12V 5A. Možná by tomu motoru stačil menší proud (netuším jaký moment musí podávat), pak by se to z toho USB "nějak" dalo.
Vendys
Příspěvky: 4
Registrován: 25 dub 2024, 13:27

Re: Stavba kamerového slideru

Příspěvek od Vendys »

Ahoj jsem rád že mi vůbec někdo odpověděl, jsem na to skeptický z jiných for takže jsem opravdu rád.

1.Krokový motor vyhovuje jen je trochu hlučný rád bych klidně nějaký potichý, ale nevadí mi tento spíš jsem to napsal že ho klidně vyměním za nějaký co má třeba lepší napájení. Ale zase musím říc že tento mi utáhne zrcadlovku s fluidní foto hlavou a klecí na kameře i když to dam svisle takže to je super.

2.ten driver já jsem tak nějak tipnul, pokud jsou nějaké lepší nechám si poradit samozřejmě. ten A4988 jsem právě nepochopil proč tam dávají když se tam dá dát jeden tento velký TB6600

3.Tomu moc nerozumím ale asi musím něčím označit nějaký základní bod odkud bude vyjíždět a kde si vždy nejspíš najde nějaký 0 bod. a pak už od toho dopočítá že má jezdit max metr. je to tak? a když budu potom chtít aby cykloval jen třeba 50 cm uprostřed? pujde to? že z každé strany vynechá 25cm? Nevím právě jak to jde. ale představuji si to tak že bych mu do paměti dal nějaký čísla a právě třeba jen že by jezdil pravou polovinu, další v paměti by měl levou polovinu atd... ale taky třeba právě že bych odjel někam s tou hlavou na ovládání bych kliknul trimerem a v té pozici by se označil začátek A a pak dojel na pozici B a tam klikl znovu a tam by se udělal konec a on by mi cykloval mezi tím. klidně bych tam dal nějaký malí spínač ale raději tedy ten optický nebo ten hallův ( i když to nevím co to je ) :) to bych tam nějak snad zabudoval.

4. právě rád bych to řešil i vzdáleně ale nevím jestli to dam upřímně. klidně si koupím i tuto jednotku klidně koupím jak uno tak miny i tuto IOT. Hlavně mi jde o to aby se to pak ovládalo stejně nebo já věděl kam co zapojit. protože arduino cca na tom dělají všichni a abych nepohořel na tom že já mam IOT o to mi jde. že je to sice lepší ale nebudu si s tím vědět rady. ale samozřejmě pokud mi s tím někdo pomůže tak nemam problém :)

5.jo EE prom je ta paměť ok, věděl jsem že má arduinu nějakou paměť základní ale nevěděl jsem jestli je buď dost velká nebo není třeba jen na nějaké základní povely a já ty svoje nahrávám na EEprom. tím lépe když to není potřeba.

6. Určitě bych chtěl nějaký větší display to určitě já jsem tam jen hodil nějaký ale rád bych něco většího přehlednějšího.

7. ok To napájení je prakticky nejmenší problém klidně se smířím s 12v trafem to mam do teď. chtěl bych tedy usb-c kvůli tomu abych to mohl vzít ven ale našel jsem si powerbanku která má i automobilový cigaretový konektor takže to bych mohl potom třeba ven vzít takto. ale to je nejmenší problém. hlavně ať je to napájené jedním zdrojem. viděl jsem právě že oni to mají tak že arduino napájí zvlášť baterkou nebo něčím a pak tam vedou ještě hlavní zdroj trafo, nechápu proč ale viděl jsem to. a to bych nechtěl. rád bych jeden konektor trafo a hotovo. třeba to usb-c někdy do bastlím ale to je to nejmenší.

Spíš mi jde o to jestli to co jsem si naplánoval tak jde s touto elektronikou nebo třeba s tím IOT udělat. aby mi cykloval ten slder popřípadě aby cykloval jen kde budu chtít atd... abych to vše neudělal a pak nezjistil že mi to bude jezdit jen tak jak to mam vlastně teď. Je to vše tedy reálné? A ten IOT je sice dražší ale když se nemusí kupovat wifi a bluetooth tak je to lepší a jde tento iot potom spárovat jak s androidem tak macem a iphone a Windows? nebude tam problém? popřípadě windows iphone a android? u toho modulu k arduino tam psaly že musí být nějaký jiný pro spárování i s iphone že ten základní jde jen s androidem.

a tady jsem zhruba nakreslil jak bych to rád ovládal. jako panel jsou dva různé ale myslím že ten první bude stačit.
Přílohy
aa.jpg
MartinL
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba kamerového slideru

Příspěvek od MartinL »

3. U krokového motoru nevíme jeho polohu (otočení), ale můžeme říci o kolik se má otočit (kroků). Takže pro najetí slideru do požadované pozice musíme vědět, kde se právě nachází. Po zapnutí to neví, takže je potřeba najet na známou pozici (určenou třeba tím spínačem). Pak už jen říkáme popojeď o x kroků vpřed, y kroků vzad atd. Tím mohu popsat libovolný pohyb.
ad ovládání:
vše je jen o naprogramování a to na straně toho mikrokontroleru, tak případně na straně mobilu. Mohu mít na mobilu speciální aplikaci (tu si musím napsat), nebo použiju nějakou univerzální, nebo to vyřeším jako webovou stránku (a pak na mobilu nepotřebuju nic, kromě prohlížeče). Těch možnosttí je nekonečně.
To nejzásadnější je dát si dohromady JASNÉ ZADÁNÍ. Bohužel možná u 99% projektů, které jsem s někým řešil, se stále měnily požadavky, co to má asi tak dělat. A to je pak na zabití, když se všechno 10x předělává. Ale jako výzva pro naučení se něčeho, to naopak může být výhoda (ale všeho moc škodí - aby to neodradilo).
Takže za mě nejprve jednoduché (jasné) zadání, to vyřešit. Pak mohu přidávat další funkce.
Vendys
Příspěvky: 4
Registrován: 25 dub 2024, 13:27

Re: Stavba kamerového slideru

Příspěvek od Vendys »

Ahoj, včera jsem o tom přemýšlel ještě, a je to jasné že potřebuje nějaký bod právě čidlo. Máš úplnou pravdu. Nejen že když ho vypnu a zapnu tak si musí najít kalibrační bod (to čidlo) a kdyby to tak nebylo a on si pozici pamatoval. Tak je situace kterou si nebude pamatovat a nevěděl by kde je. A to je když slider vypnu a pak třeba ručně potáhnu za foto hlavu abych jí měl k jedné straně. nebo na tom místě kde je ta hlava budu chtít něco opravit tak jí odsunu na jinou pozici a po zapnutí by nevěděl kde je ta hlava a počítal by že je pořád tam kde zastavil před vypnutím a pak by boural do stěn...
Takže to je vyřešené je potřeba nějaké čidlo ať už optické nebo to hallové klikací nechci.

Jasně že vše je o naprogramování. to tedy ještě neumím, a to bude asi největší kámen úrazu.
ale počítám s tím že stáhnu nějaký kod někde na gifthubu a pak ho budu jen upravovat. za pomoci lidí kteří to umí a třeba mi to vysvětlí. sám se budu učit, a koukat na youtube co jak kde kdo dělá. Prozatímně mi právě bude stačit když to budu moct ovládat přes ovládací pult co k tomu udělám. Pak už budu mít vlastně vyhráno. Až potom právě budu přemýšlet nad tím jestli udělam applikaci nebo nějakou tu www stránku to je mimochodem dobrý nápad. a děkuji za něj.
Jen mě zatím do začátku zajímá jestli komponenty jsou takto v pořádku a když je koupím budou spolupracovat budou kompatibilní a půjde na nich udělat to co jsem psal. Chápu že když se dělá něco pro někoho tak je otravné když si vymýšlí znám to. a člověk zbytečně předělává. ale u mě už tam asi nejde nic vymyslet na víc. prostě pohyb po jedné přímce z bodu A do bodu B a obráceně... pak zvolení bodu A a B a mezi nima aby jezdil jen že vytyčím zónu kde bude jezdit. a změnu rychlost ježdění. a plynulé dojezdy. Pak až tomu budu rozumět více bych chtěl dodělat ještě samo otáčecí hlavu ale to je dokoupit nový další driver. a do kódovat tohle. možná to nakoupím vše naráz a zabuduji aby to tam bylo a já mohl potom jen to dodělat. nebo s tím alespoň budu počítat. jako místo atd. applikaci nebo tu stránku budu dělat jako poslední věc a třeba zjistím že to ani dělat nebudu, a bude mi stačit to ruční ovládání. Spíše mi jde o to jako posvětit od někoho kdo tomu rozumí jestli s těmito věcmi co dokoupím je reálné tohle udělat.. to co chci. abych až budu mít 3/4 hotové mi někdo neřekl kámo s tímhle ti to ale nepůjde takhle součástka neumí cyklovat. nebo ta není kompatibilní s touhle deskou atd... Toho se bojím nejvíce že budu dělat něco a pak z toho vznikne to co už mam. že to bude jezdit jen do stran a nebude to umět cyklovat bude to narážet do stran a já manuálně budu muset měnit kam má jet( to mam teď ) a pak protože to je metrový slider což je pro mě super ale mam chvíle kdy právě budu potřebovat aby cykloval jen určitou část řekněme 50 centimetrů u prostřed slideru. Protože na jednu mojí podstatnou část natáčení je celková délka hodně dlouhá a to by bylo hodně špatný . a kdyby to neumělo jen část tak bych ho k tomu nemohl použít. Proto mě zajímají hlavě tyto věci a pak samozřejmě na to naprogramovat ten pultík aby tlačítka dělaly co mají. To že bych si pak dodatečně vymyslel nějakou funkci na víc a někdo mi pak řekne že to nejde protože to ta jednotka nezvládne. třeba měřit teplotu. tak to chápu že je moje blbost a buď to předělám (dokoupím) abych to měl a nebo ne. proto rovnou taky chci buď to arduino s wifi a Bluetoothem, a nebo IoT ESP-WROOM co jsi mi doporučil abych to měl připravené na bezdrátový přístup. abych právě až to dodělám si neřekl super dá se to ovládat dobře ale teď to chci bezdrátově a musel bych měnit celou jednotku. proto raději připlatím pár korun teď a dam to tam rovnou než pak brečet a předělávat. Pořád ale chápu že ty vidíš rovnou jaké co má úskalí a co jde a nejde co bude potřeba a co ne. a já laicky vidím jen ty super věci ale už nevidím kolik práce je za tím. Ale pořád počítam s tím že když jde si udělat 3D tiskárnu a takové věci kde prostě musíš ovládat 3 osy + podávání filamentu a na setinky přesně. tak jedna osa by neměla být tak těžká popřípadě 2 osy. a vůbec tam nebude hrát taková přesnost na setinky protože to tam nepůjde vidět.. a nebude se muset nic žhavit a chladit a posouvat filament a xy čidel k tomu.

Proto bych chtěl poradit jestli s těmito věci pujde to co chci nebo mam něco špatně. a samozřejmě se sem budu vracet potom i pro rady co a jak když nebudu vědět. a počítám že nebudu vědět.
MartinL
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba kamerového slideru

Příspěvek od MartinL »

Ahoj,
jak jsem už psal v prvním příspěvku, ten hw by měl bez problémů postačovat na požadovanou funkčnost.
Ovšem pokud jsi nikdy neprogramoval, tak to bude běh na dlouhou trať. Samozřejmě existuje "moderní" cesta, někde nějaký kód stahnout a metodou pokus omyl upravovat. To je z mého (konzervativního) pohledu, pokud se mám něco naučit, na nic. Chce to začít od základů a postupovat po krocích s pochopením, jak to funguje. Programování není o tom naučit se nějaké příkazy, ale o způsobu myšlení (a to vyžaduje čas a úsilí). Předpokládám, že i znalosti v oblasti elektroniky budou nízké (žádné).
Pak bych doporučil nejprve si pořídit obyčejné arduino (nano), nepájivé pole, pár ledek, tlačítek, rezistorů a začít od začátku. Návodů jak začít je mnoho (dovoluji si nabídnout i mého průvodce https://robotika.vosrk.cz/guide/arduino/cs). Důležité je si ukázky nejen vyzkoušet, ale i pochopit a udělat si svoje řešení (vyřešit navržené úlohy).
Pokud zvládneš tyto základy, pak ti bude jasné, že tvůj projekt je bez problémů řešitelný.
Vendys
Příspěvky: 4
Registrován: 25 dub 2024, 13:27

Re: Stavba kamerového slideru

Příspěvek od Vendys »

Ahoj, tak první polovinu věcí už mam doma zítra by mi měl přijít zbytek tak už začínám vše řešit a připravovat si na zapojení.
Mám ale pár otázek jsou to zase asi začátečnický tak se namě nezlobte že to nejsou žádné sofistikované věci zatím ale jako laik jsem narazil na první problémy...

můj 1. problém:
doufam že jsem ho i vyřešil jen se chci zeptat jestli je to dobré řešení, nebo by jste to řešily jinak nebo třeba jednodušeji.
již jsem se ptal. a potřebuji to napájet jen jedním zařízením. chtěl jsem přes usbc nějakou nabíječkou na mobil nebo popřípadě powerbankou. z toho jste mě vyvedly, protože to nejspíše nebude stačit. tak jsem přehodnotil a dám tam tedy 12v Trafo. To není takový problém, a pak jsem to vlastně přestal řešit.. a zapomněl jsem na základní věc že jsem chtěl vše napájet jedním zdrojem. protože jsem všude na videích viděl že arduino napájejí buď 9v baterii nebo přes micro usb. a pak přes Driver normálně 12 v trafam. a To já jsem nechtěl. Teď když tady mam Driver a arduino tak jsem si to dal k sobě začal jsem to tak nějak bastlit dohromady. Zatím jen teoreticky na papíře a dohledávám si zapojení. Tak mi došlo že tohle mam vlastně absolutně nevyřešené. Arduino se napájí max 5V bokem přes konektory (staré zapojení které se nedoporučuje.) Které jsem ještě celé nerozkódoval jak ho mam napájet na Arduino nano. a nebo potom přes konektor micro-usb ale také myslím jen 5V pokud tam pustím více tak ho odpálím. no a pak zde mam driver který se napájí 12V nebo 24V myslím v mém případě normálně 12V A teď mam problém. potřebuji udělat aby se to napájelo obojí z 1 trafa a to 12V.

Má teorie je taková že na Driver přes konektor samici budu zapínat 12V trafo. z toho odvedu nějakým způsobem do Arduina 5V napájení. a teď jde o to jak to provedu.. Nevyznám se moc v Elektrice takže nějakýma kondíkama, diodama a já nevím čím vším to já jen tak nezvládnu, abych si sám sletoval nějaké zařízení. Nebo sletovat ano ale neumím to vymyslet. Pokud bych měl nějaký plánek tak bych to ještě třeba dal ale takto z hlavy určitě ne.
Takže jsem našel něco takového já si myslím že by to šlo jsou dokonce dva způsoby, a nevím který použít. jeden je na staré zapojení z boku naletovat na desku, a druhý je s připojením přes usb. Měnič napětí z 12V na 5V, 3A, 15W.
Dám sem odkaz:
https://dratek.cz/arduino/963-menic-nap ... a-15w.html
https://dratek.cz/arduino/1628-menic-dc ... sb-5v.html
otázka jestli je jedno který použiju jestli to takto jde nebo jestli máte nějaké jiné jednodušší řešení.
Popřípadě jestli je lepší ten co napájím na desku aby mi zůstal volný usb micro konektor pro komunikaci nebo spíš naopak je lepší to dát přes to usb?

Pak nevím jak fungují ty všechny boční vstupy na bocích jestli je vše nějak dané nebo si zvolím cca kam co chci a pak to nějak na kóduju?
Nakreslil jsem si schéma jak jsem tak nějak našel jak kdo to má zapojené a tak nějak jsem odvodil logicky že by to tak mělo být možná ne možná se pletu. Mam totiž problém To co potřebuji respektive mou konfiguraci jsem nikde nenašel tak jí nemohu nikde moc obšlehnout. Protože já mam Arduino nano v3 pak mam Driwer TB6600 a sehnal jsem levně nové krokové motory Nema 17 a tuto konfiguraci jsem nikde nenašel.
buď má Arduino uno k němu má Driver Tb 6600 a k tomu má nějaký krokový motor Nemu 17 jsem nenašel
A když je to Arduinu nano tak tam májí jiný driver než TB6600 a zase nějaký motor.
A Arduinu nano a Uno je pro mě jako pro laika uplně jiný a nevím když je něco zapojené v jednom kam to dát do druhého.
Nicméně jsem se pokusil to nakreslit Mám to zatím s jedním motorem. Chtěl bych tam rovnou vše dělat aby se tam dala zapojit i druhá osa na otáčení fotoaparátu. tak jsem na to koupil druhý motor druhý driver také TB6600 ale ten nevím jak zapojit. pak mam nějaké ovládací prvky ty také nevím kam zapojit napájet. zítra mi příjde ještě ta další vylepšená deska z motory tak snad u motorů bude nějaký plánek zapojení vím jen že jsou 6 vodičové a do Driveru se zapínají 4.

Ta vylepšená deska bude - ESP-32S ESP-WROOM-32 WiFi + Bluetooth ESP32 NodeMCU
pak mam další otázku když budu kupovat ten měnič napětí z 12V na 5V Nemam koupit ještě nějaké diody kondíky a já nevím co ještě? stojí to pár korun a nevím jestli něco z toho budu potřebovat nebo je to lepší tam dát pro ochranu třeba na potenciometry k display nebo těm tlačítkům? jdeme mi o to že to stojí pár jednotek korun a raději to vezmu hned než v zápětí platit kvůli pár 10 kč zase další poštovné... Můžete mi poradit?

Tady je dosavadní schéma jak bych zapl driver co jsem si nakreslil snad to bude přehledné.
Arduino plán zapojeníA.jpg
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 265
Registrován: 29 kvě 2015, 00:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba kamerového slideru

Příspěvek od gilhad »

Arduino Uno a Arduino Nano (ale nikoli Arduino Nano Every) jsou v podstatě naprosto stejné, až na formát té destičky.

Používají stejný mikrokontroler (procesor), okolo je nějaké napájení, nějaký chip pro komunikaci s USB a nějak vyvedené piny ven.

Drobné rozdíly jsou v tom, kam jsou ty piny vyvedené - u Uno to jsou samičky daleko od sebe na široké desce, u Nano to jsou buď hřebínky, nebo pájecí dírky na malé desce. Ale to, co je označené třeba D7 je na obou připojeno ke stejnému pinu na kontroleru a ovládá se stejnými příkazy.

Napájení je tam řešené podobně, akorát Uno má navíc ten černý koax připojený přez diodu k VIN.

Komunikace s USB je přez piny D0 a D1 a ten chip, co to dělá, tě zatím nezajímá (nechceš ho přeprogramovávat, nemáš proč).

---

Když to napájíš z vnějšího zdroje, tak je asi nejlepší to u Uno připojit na ten černý koax, pokud na to máš konektor, jinak to napájet 7V na VIN (a GND).

Když tam máš ten motor a trafo na 12V stejnosměrných, tak ideální je mezi to trafo a Arduino dát nějaký DC-DC 12V->7V konvertor (a připojit ho na VIN-GND), který ti to i trochu odruší.

---

Ty boční vstupy (piny, D2-D13, A0-A5) fungují na obou stejně. Každý z nich má řadu dalších funkcí, ale pokud potřebuješ jen digitalRead() a digitalWrite(), tak je celkem jedno, které použiješ na co (jen to musí sedět stejně i v programu).

Problém je, že spousta knihoven, zvláště pro různé shieldy, mívá některé ty piny v sobě zakódované natvrdo, takže se jim musíš vyhnout, abyste se o ně s knihovnou nepřetahovali. A taky knihovny používají některé piny kvůli jejich speciálním funkcím. A ty taky můžeš některé piny potřebovat pro speciální funkce.

Například piny A0-A7 umí analogRead(). Naopak analogWrite umí (u Uno a Nano) jen digitální piny D3, D5, D6, D9, D10, D11 (protože je dělaný přez PWM).

---

Protože je Uno a Nano stejné, tak na obou můžeš používat stejné knihovny a návod pro jedno bude fungovat i pro druhé. (teda pokud to zapojíš podle těch D7 a podobně, nikoli podle "třetí pin zleva", pochopitelně)

---

Na VIN potřebuješ minimálně asi 6.5V (protože je uvnitř nějaký LM1117, který to převádí na 5V dolů a má nějaký minimální spád napětí) a nechceš tam dávat zbytečně moc, protože rozdíl výkonu ten chip prostě protopí v teple a chlazení nemá žádné.

Taky se to teda dá napájet skutečně stabilizovanýma 5V přez piny 5V a GND, ale to se moc nedoporučuje, protože tam tu stabilizaci musíš zaručit a udělat ty.

A ATMEGA328 (ten kontroler) toho sice přežije celkem dost, ale pokud nebude napájení v pořádku, tak se ani výstupy nemusí chovat správně a pak se to blbě ladí.

---

Když si hraješ s Arduinem, tak skoro jistě potřebuješ spoustu LEDek a odpory k nim (nejčastěji 1k, nebo 330 nebo 220 Ohm - doporučuju spíš ty 1k, pak to neoslňuje a nežere tolik a nepřetížíš tak snadno ty Arduino piny - sice ty piny mají povolené maximum něco jako 20mA každý, ale pak tam jsou ještě další omezení, kolik může být maximálně na port (konkrétní skupiny pinů) a kolik na celé Arduino a není dobře to hnát do krajností)

Já si dělám takovéhle LED indikátory https://robodoupe.cz/2024/drobnicky-011 ... or-napeti/, většinou po 8 LED a mám jich spoustu (a průběžně přidávám další). Při experimentování je dobré tak, kde to jde (na I2C to například nejde, aspoň ne pak snadno https://robodoupe.cz/2024/drobnicky-009 ... -sledovac/ https://robodoupe.cz/2018/drobnicky-003 ... -sledovac/), protože je dobré vidět co se děje a pokud někde vypadne drátek, nebo se spálí modul, tak je dobré vidět jestli se program snačí a o co.

A mít hrst odporů navíc se u breadboardů (nejen) hodí. Asi 220 a 1k pro začátek, s tím už se dá dost dobře improvizovat.
Já to teda kupuju na Aliexpresu po stovkách, protože je to tam levné, ale ty budeš asi do začátku chtít aspoň 8 LED, 8 odporů k nim a 4+4 odpory do zásoby (ale klidně i víc, čím víc světýlek, tím víc Adidas :lol: )
Odpovědět