Jak zprovoznit plotr?

Sid
Příspěvky: 17
Registrován: 07 čer 2022, 23:09

Re: Jak zprovoznit plotr?

Příspěvek od Sid »

Zapojení, stejně jako na https://youtu.be/WgsTyhX311E, Arduino UNO, cnc shield, napájení 12V, NEMA 17 Stepper Motor, servo mg90, akorát tam nemám ty koncáky, jako na obrázku.
Zkoušel jsem to na programu LaserGRBL, tam to aspoň kreslilo, ale pisátko to nezvedlo, protože to je přednostně pro laser. Mám po hodně guglování pocit, že jakýsi program s vektory (který se dá upravit v texťáku pro servo) jde volat pomocí „seriový monitor“ v editoru Arduino, ale nevím jak. Ovládání motorů a serva je asi v programu, co nabízí autor videa - grblWrite_BuildInfo.ino
Tolik co vím.
shild.JPG
edit.JPG
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Jak zprovoznit plotr?

Příspěvek od jrt »

Tak půjdeme krok po kroku:

Stáhni si soubor MIGRBL.zip z téhle adresy.
Stažený soubor (nerozbaluj!) přesuň do složky, kde máš knihovny (libraries) pro Arduino. Standardně je to Dokumenty/Arduino/libraries.
Spusť si IDE (programovací prostředí pro Arduino) a připoj si k počítači samotné Arduino. CNC shield zatím nepoužívej.
Ve složce "Projekt" klikni na "Přidat knihovnu" a z rozbalovacího menu vyber volbu "Přidat .ZIP knihovnu...". Najdi umístění, kam jsi tu knihovnu MIGRBL.zip uložil, klikni na něj a zvol "Open" (nebo "otevřít"). Knihovna se sama rozbalí a nainstaluje a ve spodní řádce IDE se objeví hláška, že knihovna byla správně instalována.
Klikni na záložku "Příklady", vyber složku MIGRBL a z ní grblUpload. Když si odmyslíš všechny komentáře (začínají //), tak má tento program jen jedinou řádku: #include <grbl.h>.
Nahraj ho do Arduina.
Teď bys měl mít ve svém Arduinu nahraný program GRBL, který spolupracuje s plotrem.
V IDE klikni v pravém horním rohu na symbol lupy -> sériový monitor. Otevře se ti nové okno; v jeho spodní řádce jsou možnosti konfigurace. Z leva do prava:
- automatické scrolování zaškrtni
- časové razítko nech být
- v prvním rozbalovacím menu vyber volbu "obojí NL & CR"
- v druhém rozbalovacím menu vyber volbu "115200 baudů"
Zavři okno Sériového monitoru, resetuj Arduino (nebo ho odpoj a znovu připoj k USB). Znovu Sériový monitor otevři; v jeho okně by se ti měla objevit hláška "Grbl Eh Servo 0.9j ['$' for help]", která ti potvrdí, že program GRBL je správně nainstalován, komunikuje a je připraven k použití.

< --- > Až potud vyzkoušeno

< --- > Tohle je prozatím jen teorie, protože si musím zapojit demo a vyzkoušet na ostro. A to nebude úplně hned.

Teď Arduino odpoj, nasaď na něj CNC shield, připoj motory a servo, Arduino připoj kabelem k počítači, zapoj externí napájení.
Možná budeš muset ukončit a znovy spustit Sériový monitor. Opět se musí objevit hláška "Grbl Eh Servo 0.9j ['$' for help]".
Úplně nahoře má Sériový monitor řádek (měl by v něm blikat kurzor), určený pro odesílání příkazů.
Napiš do něj G0 X100 a klikni na odešli (nebo stiskni Enter). Pokud je vše v pořádku, pak se ti na chvíli rozběhne jeden z motorů a v komunikačním poli se objeví hláška "ok". Napiš G0 Y100, odešli a měl by se na chvíli rozběhnout druhý motor.
Napiš M03 S50 a mělo by se pohnout servo.
Napiš M03 S200 a servo by se mělo pohnout jinam.
Rozsah S parametrů povelu M03 je 0 až 255.

Pokud se tohle vše hýbe, je hardware v pořádku.

<---> Stahuj a instaluj

Mezitím, než budeme pokračovat si stáhni a nainstaluj program Inkscape , který budeš potřebovat pro:
- tvorbu vlastních obrázků
- úpravu cizích obrázků
- převod obrázků do g-kódů

a k tomu Inkscape rozšíření pro tvorbu g.kódů.

Pak si nainstaluj GRBL controller (odkaz jsem posílal včera). Tím se ten plotr "krmí" a je v něm možno snadno nastavovat konfigurační parametry GRBL (to si taky ještě užijeme legrace). Navíc se z tohoto programu ploter ovládá mnohem snadněji, než ze Sériového monitoru.
Podle všeho jsi přesvědčen, že se obrázek vejde do Arduina celý, ale není tomu tak. Arduino musí dostávat instrukce pro pohyby pera pěkně jeden po druhém a programu, který ho těmi instrukcemi krmí sděluje, že povel přijalo a vykonalo. Pak teprve může řídící program poslat další data.
(Pro šťouraly: Ano, vím, co je to buffer a k čemu slouží).

<--->

Potvrď, že se ti vše výše uvedené povedlo a pak budeme pokračovat, případně připoj podrobný popis toho, kde ses zasekl.

Na Zdar!
jrt
Sid
Příspěvky: 17
Registrován: 07 čer 2022, 23:09

Re: Jak zprovoznit plotr?

Příspěvek od Sid »

... vytáhnul jsem a znovu zastrčil a v Sériový monitor nic, žádná hláška, zatím bez CNC shield.
Mám připoji CNC shield a zkusit znova?
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Jak zprovoznit plotr?

Příspěvek od jrt »

Ne, CNC shield s tím nemá (zatím) nic společného.
Zásadní otázka: nemáš ve složce Arduino/libraries po všech těch předchozích pokusech víc knihoven GRBL? Třeba tu LaserGRBL? Pokud ano, přesuň je do nějakého jiného adresáře a v libraries nech jen MIGRBL.
Pak do Arduina nahraj:

Kód: Vybrat vše

#include <grbl.h>
a pokud nahrávání skončí úspěchem, tak zkus znovu Serial monitor.
Jsem u počítače, tak to můžem oživovat krok po kroku.
jrt
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Jak zprovoznit plotr?

Příspěvek od fulda »

Sid píše: 24 čer 2022, 16:44 ... vytáhnul jsem a znovu zastrčil a v Sériový monitor nic, žádná hláška, zatím bez CNC shield.
Mám připoji CNC shield a zkusit znova?
To je velmi nečekané.
Jen pro jistotu, rychlost máš správně (115200)?
Ještě můžeš stisknout tlačítko reset na arduinu (a při tom máš stále otevřený ten seriál monitor)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Sid
Příspěvky: 17
Registrován: 07 čer 2022, 23:09

Re: Jak zprovoznit plotr?

Příspěvek od Sid »

Vážený příteli,
na čas se asi odmlčím, kleknul mi noťas, na kterém sjíždím všechny výše jmenované akce. Velice se omlouvám. Až ho zprovozním, nebo pořídím jiný, ozvu se. Zatím děkuji moc za podanou ruku.
Sid
Příspěvky: 17
Registrován: 07 čer 2022, 23:09

Re: Jak zprovoznit plotr?

Příspěvek od Sid »

JSEM OPĚT ON LINE.
Odpověď na radu z 24 čer 2022, tak, jak bylo napsáno, vše funguje.
Akorát, Inkscape rozšíření pro tvorbu g.kódů? Nahrál jsem si to, ale v programu jsem nikde nenašel, jak ten program rozšířit o možnost výstupu g.kódů. Inkscape jsem už používal i dříve, umím utvořit vektor z obrázku, ale ten g.kód by byl dobrý.
Až si uděláte zase někdy pro mně chvilku, budu rád. Těším se na další ...
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Jak zprovoznit plotr?

Příspěvek od jrt »

Zde přítomný Fulda vylepšil ten MI GRBL Z-Axi servo controller a zároveň k němu napsal podrobný manuál. Tak se zařiď podle něj a Fulda ti (doufám) poskytne případnou technickou podporu.
Vznikne ti soubor s koncovkou .gcode a ten otevřeš v GRBL controlleru a můžeš kreslit. Samozřejmě si budeš muset pohrát s parametry rychlosti pohybu jednotlivých os a s rozsahem zdvihu pera servem.
jrt
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Jak zprovoznit plotr?

Příspěvek od fulda »

Pokud se jedná o mojí verzi, je podstatné to, že funguje pouze v inkscape <1. Ale poslední rok se chystám ho upgradnout.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Jak zprovoznit plotr?

Příspěvek od fulda »

dnes na mne vyskočilo hezké instructable se zajímavým plotrem:
https://www.instructables.com/CNC-Plotter-1/
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět