PWM ventilátor

Odpovědět
chashitsu
Příspěvky: 6
Registrován: 12 kvě 2018, 21:30
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

PWM ventilátor

Příspěvek od chashitsu »

Zdravím, rád bych se zeptal kde jsem udělal chybu při pokusu o zapojení PWM 12V ventilátoru k Arduinu. Použil jsem zdroj pro napájení externího disku, uříznul jsem koncovku a ověřil kde je 5V. V programu jsem měl blikání aby bylo vidět že arduino běží, ale když jsem připojil ventilátor a zdroj stalo se několik věcí:
  • Arduino power kontrolka svítila jen slabě, blikání v cyklu nezačalo
  • Ventilátor se neroztočil
  • Z ventilátoru se začalo kouřit ještě než jsem stihnul odpojit zdroj
Po odpojení kostry ventilátoru a znovu připojení zdroje arduino naběhlo a blikalo tak jak mělo. Zřejmě jsem někde udělal zásadní chybu, napadá mě snad jen to, že jsem měl použít pro napájení jen 12V větev a tu připojit na arduino na VIN. Ale nechci odpálit druhý větrák než pochopím co dělám špatně a proč to nefunguje :shock: Zapojení a pořadí pinů jsem kontroloval několikrát. Můj větrák má bohužel všechny dráty bílé, ale ten u pinu 1 je označený - což odpovídá všem popisům pořadí pinů co jsem vygooglil.

Kód: Vybrat vše

int pwm_pin = 6;
void setup() {
  // put your setup code here, to run once:
  pinMode(LED_BUILTIN, OUTPUT);
  pinMode(pwm_pin, OUTPUT);
  analogWrite(pwm_pin, 128);
}

void loop() {
  // put your main code here, to run repeatedly:
  digitalWrite(LED_BUILTIN, HIGH);   // turn the LED on (HIGH is the voltage level)
  delay(500);                       // wait for a second
  digitalWrite(LED_BUILTIN, LOW);    // turn the LED off by making the voltage LOW
  delay(500);      
}
pwmFan1.jpg
PwmFanSchema.jpg
chashitsu
Příspěvky: 6
Registrován: 12 kvě 2018, 21:30
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: PWM ventilátor

Příspěvek od chashitsu »

Odpovídám si - vyzkoušel jsem druhý ventilátor se stejným zapojením konektoru s využitím pouze 12V větve a funguje. Vyzkoušel jsem ze zvědavosti i napájení arduina zvlášť na 5V a také funguje. Závěr - špatné zapojení uvnitř prvního ventilátoru, v pondělí ho jdu reklamovat. :D
Odpovědět