Proces hlídání teploty piva...

bestlegale
Příspěvky: 7
Registrován: 21 led 2021, 20:32

Proces hlídání teploty piva...

Příspěvek od bestlegale »

Ahoj, přemýšlel jsem o tom, jak pomocí arduina udělat program na kvašení piva. Chci aby tam byl minimálně jeden analogový vstup, dva digitální vstupy a dva digitální výstupy. Potřeboval bych poradit, jak napsat program, že by se u ohřevu hlídala teplota např. 37⁰C, pokud by bylo méně, sepnul by ohřev (LED dioda by se rozsvítila) pokud by byla teplota na požadované hodnotě, tak by zhasla. Výstupy by bylo promíchávání(led dioda by svítila nebo byla zhaslá), vstup mě napadlo tlačítko, které by vypínalo a zapínalo míchání + ty teplotní senzory.
Kdyby vás něco napadlo a nebo jste věděli o nějaké inspiraci, tak budu rád :)
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Proces hlídání teploty piva...

Příspěvek od aladin »

Teplotní čidlo onewire ds18d20, potenciometr na úpravu teploty a výstupy na relátka a ledky.
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Proces hlídání teploty piva...

Příspěvek od fulda »

pochopil jsem to správně, že děláš nějakou "jako" školní pomůcku?
Že tedy místo teplotního čidla dáš potenciometr, ke kterému napíšeš jako teplotu fixou?

Jak moc to má být interaktivní? Abychom si rozuměli - dovedu si představit třeba použít TAKOVÝTO potenciometr. Pokud se zapne ohřev, tak se mimo jiné připojí napětí k motoru a ten bude pomalu posouvat potenciometr. Pokud se vypne ohřev, tak se například motor přepóluje a teplota bude klesat. Nebo to třeba zařídí nějaká gumička na potenciometru, nebo tak něco.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
bestlegale
Příspěvky: 7
Registrován: 21 led 2021, 20:32

Re: Proces hlídání teploty piva...

Příspěvek od bestlegale »

Děkuji za odpovědi. potřebuji napsat program (kód) v arduinu. Teplotní čidlo hlídá teplotu piva která má mít stabilních 37 ⁰C( LED dioda zhasnutá), pokud se teplota sníží, (LED dioda se rozsvítí), zapne se ohřev, potenciometr se začne pomalu posouvat do doby, dokud se nedosáhne požadované teploty. A poté by tam bylo tlačítko, které by zapínalo míchání a i vypínalo. Jde mi o to jak to napsat do arduina.
Jinak váš nápad, když se vypne ohřev, tak se motor přepóluje a teplota bude klesat, se mi taky líbí.
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Proces hlídání teploty piva...

Příspěvek od aladin »

Napiš, co potřebuješ přesně, jaký máš hardware - nejlépe schéma.
Stáhni si knihovnu pro teplotní čidlo (to co jsem zmiňoval je jednodušší než řešit analogový termistor) a v cyklu budeš číst a řešit hysterezi spínání ohřevu.
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Proces hlídání teploty piva...

Příspěvek od fulda »

a-ha, takže se zadávaly semestrálky? nebo jiné praktické úlohy?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
bestlegale
Příspěvky: 7
Registrován: 21 led 2021, 20:32

Re: Proces hlídání teploty piva...

Příspěvek od bestlegale »

Ano, jsem student střední školy v 1. ročníku, je to dobrovolná praktická úloha.
Teoreticky to je snad srozumitelný, ale jako začátečník, nevím jak to mám napsat přímo do arduina.
Schéma nemám, mám tu jenom na papíře napsaný princip výroby. viz příloha
Přílohy
toto (1).jpg
toto (2).jpg
bestlegale
Příspěvky: 7
Registrován: 21 led 2021, 20:32

Re: Proces hlídání teploty piva...

Příspěvek od bestlegale »

Jde o to, jak by to ovládalo arduino.
fwd
Příspěvky: 24
Registrován: 18 kvě 2019, 21:51

Re: Proces hlídání teploty piva...

Příspěvek od fwd »

Podívej se na projekt Ardubeer (Github), Beerduino a pod. beer duina - najdeš třeba inspiraci a opdpovědi.
Dobrý odkaz je i zde:
https://www.tourdebier.cz/francek/
myslím, že je tam i nějaký článek.
A samozřejmě varimpivo.cz
Sám u piva měřím teplotu pomocí ds18b20 v cca půlmetrové nerez trubce na konci zploštělé a zapájené.

Taky se používají termostaty z Číny - viz odkazy.

Ještě něco.
Největší problém bude regulace teploty. Jde o přesnost, výkon atd. Záleží na vařiči.
1. Regulace plynového hořáku - nedoporučuji, je to problém, sám se toho bojím.
2. Regulace elektrického topení různého typu (spirály, různá teplotní tělesa, plotýnky apod.) - nutná znalost el. a bezpečnosti. Práce s 3f proudem (nutný výkon pro více jak 20l), to je prostě pro elektrikáře.
3. Regulace hotového vařiče. Existují indukční vařiče ovládané dotykově např. z panelu, tam by šel napojit nějaký interface, ale chce to čas, ještě jsem se k tomu nedopracoval :D

Asi bude lépe u vařiče stát, meřit nějak teplotu a regulátor "použít lidský" - prostě ovládat ručně vařič.

Pozn.
Ano, šlo by pomocí SSR zapínat a vypínat zásuvku pro plotýnku, ale má to více otazníků.
Naposledy upravil(a) fwd dne 28 dub 2021, 19:28, celkem upraveno 1 x.
bestlegale
Příspěvky: 7
Registrován: 21 led 2021, 20:32

Re: Proces hlídání teploty piva...

Příspěvek od bestlegale »

Děkuji za radu, vrhnu se na to ;)
Odpovědět