"Arduino" s procesorem LGT8F328P

daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: "Arduino" s procesorem LGT8F328P

Příspěvek od daton »

Ahoj
Tak že od začátku měřím měřidlem OWON BT41 není certifikované ale mám ho porovnané s certifikovaným měřidlem v práci a odchylka je v rámci tolerance dané výrobcem měřidla.
Dále je pro mne základem deska jako celek tedy
pro LG a pokud hovořím o LG je to toto
https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... web201603_
a pokud hovořím o arduinu klasickém tak to je toto
https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... web201603_
tedy v obou případech s uart převodníkem. Holé desky bez převodníků nepoužívám. Výsledky jsou tedy staženy k těmto deskám nikoliv čipům jak by někdo mohl dovozovat.
Dělitel jsem nastavoval tak jak toFulda popsal ve svém článku. Tedy na hodnotu 0x02 (8MHz) nebo 0x03(4MHz). To nastavování ostatních parametrů jsem předpokládal a z textu odvodil že Fulda již provedl.
Měření jsou moje a ano nezmínil jsem se o tom že v tom může být z velké části zastoupen i ten převodník.
Desky jsem napájel z pinu pro 5V nikoliv přes VIN ostattně po odstranění stabilizátoru tento ani není funkční.

To že si arduino nepamatuje výsledky myslím tím že pokud provádám nějaký výpočet jehož výsledky jsou vstupem pro další práci tak oba moduly mi pracovaly vždy jako by se spustily znovu a mezivýsledky se kterými se pracuje prostě nebyly k dispozici potom jsem to zkoušel na jednoduchém příkladu přičítání jedničky v každém cyklu probuzení a výsledkem byly stále jen jedničky tedy tak.
Ano můžu jít na 3V při kterých je spotřeba ještě menší jenže to mi zase kolabují ostatní periferie a to je potom v celku kontraproduktivní.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: "Arduino" s procesorem LGT8F328P

Příspěvek od daton »

Jedině odpojit ten čip ch340 v případě arduina a nebo ten převodník u LG to by stahlo spotřebu desky minimálně o 10 mA lepší by bylo sehnat desky bez převodníku.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: "Arduino" s procesorem LGT8F328P

Příspěvek od DavidO »

daton píše: 15 dub 2021, 07:38 Tak že od začátku měřím měřidlem OWON BT41 není certifikované ale mám ho porovnané s certifikovaným měřidlem v práci a odchylka je v rámci tolerance dané výrobcem měřidla.
Fajn. Tak ještě akademicky vyloučit ty přechodové odpory a svody, kdyby to mělo být přesnější.
daton píše: 15 dub 2021, 07:38 .. v obou případech s uart převodníkem. Holé desky bez převodníků nepoužívám. Výsledky jsou tedy staženy k těmto deskám nikoliv čipům jak by někdo mohl dovozovat.
Což je ale dost podstatný rozdíl. Pak se nemůžeš divit, že spotřeba je řádově jinde, než to vyšlo někomu jinému, kdo z desky odstranil skoro všechno. Sice toho na těch tvých deskách moc navíc není, LEDky jsi doufám odstranil, ale jak vidím, je tam USB převodník ... takový CH340 má podle DS typickou spotřebu 12mA (max 30) :-)
(ještě je taky trochu otázka, zda na té druhé desce z Ali je genuine Atmel anebo něco jiného, na co někdo to Atmel napsal - třeba máš na obou deskách stejné čipy)
daton píše: 15 dub 2021, 07:38 Dělitel jsem nastavoval tak jak toFulda popsal ve svém článku. Tedy na hodnotu 0x02 (8MHz) nebo 0x03(4MHz). To nastavování ostatních parametrů jsem předpokládal a z textu odvodil že Fulda již provedl.
Nejsem si zcela jistý, že téhle poslední větě rozumím, tak se zeptám jinak: Naznačil jsi taktovací frekvenci i kompilátoru? On to z tvého přiřazení dvojky do nějakého registru nemůže poznat a přitom tu frekvenci používá při překladu pro nastavení časovačů, komunikace atd.
daton píše: 15 dub 2021, 07:38 Měření jsou moje a ano nezmínil jsem se o tom že v tom může být z velké části zastoupen i ten převodník.
Desky jsem napájel z pinu pro 5V nikoliv přes VIN ostattně po odstranění stabilizátoru tento ani není funkční.
I jestli není funkční ale nechal jsi ho na desce, tak nějakou spotřebu mít bude. (Ne moc, ale bude, viz tebou odkazovaný článek: "Další žrout energie je i napěťový regulátor. Ten jsme sice obešli tím, že arduino napájíme přes PIN VCC napětím okolo 3.3 Voltů, jenomže on i tak spotřebovává energii." (a taky to neříkej Fuldovi, on je na napájení stabilizátoru Arduina zezadu docela háklivej)
daton píše: 15 dub 2021, 07:38 To že si arduino nepamatuje výsledky myslím tím že pokud provádám nějaký výpočet jehož výsledky jsou vstupem pro další práci tak oba moduly mi pracovaly vždy jako by se spustily znovu a mezivýsledky se kterými se pracuje prostě nebyly k dispozici potom jsem to zkoušel na jednoduchém příkladu přičítání jedničky v každém cyklu probuzení a výsledkem byly stále jen jedničky tedy tak.
Tohle mě zajímá! Dej sem jako přílohu (nebo mi pošli mailem) celý zdroják, který se takhle chová. Nemělo by to zapomínat, protože různým uspáváním se jen povypínají některé hodiny, ale paměť je statická, ta se taktovat nemusí a měla by držet co je potřeba. V tom bude něco jiného než uspání (konkrétně reset).
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: "Arduino" s procesorem LGT8F328P

Příspěvek od fulda »

daton píše: 15 dub 2021, 18:59 Jedině odpojit ten čip ch340 v případě arduina a nebo ten převodník u LG to by stahlo spotřebu desky minimálně o 10 mA lepší by bylo sehnat desky bez převodníku.
Hned v prvním postu je mimo jiné odkaz na desku s SSOP20 verzí, která nemá převodník. Pak o něm ještě někde píšu, jak je přátelsky kompaktní.
Jo a prodávají se i samotné čipy, to je ale spíš po mne.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: "Arduino" s procesorem LGT8F328P

Příspěvek od fulda »

daton píše: 14 dub 2021, 19:30 Dále jsem zkoušel různé uspávací programy jako například tady
http://www.1cip.radekc.eu/clanek/arduin ... na-baterky
daton píše: 15 dub 2021, 07:38 Desky jsem napájel z pinu pro 5V nikoliv přes VIN ostattně po odstranění stabilizátoru tento ani není funkční.
Tak schématu se asi nedočkáme, ale pokusím se dostal alespoň k popisu zapojení.

Takže pokaždé, když uvádíš napětí a proud, tak hovoříš o desce ve stavu, v jakém jsi jí koupil, pouze jí :?: pokaždé :?: napájíš prostřednictvím výstupu +5V?
Na desce stále sedí lineární regulátor (odhadem AMS1117-05)?
Je něco připojeno na Vin? Nebo je jen tak ve vzduchu?

Také je na desce stále přítomen USB/UART (HT42B534 v jednom případě a CH340 v druhém).

Je to zhruba takto?

Jak vznikají ta napětí, která používáš? Něco jako laboratorní zdroj? Nebo třeba baterka a potenciometr?

Jsi zhruba v prvním kroku toho článku a pokoušíš se realizovat uspávání a sleduješ rozdíl, mezi spotřebou spícího a běžícího procesoru?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: "Arduino" s procesorem LGT8F328P

Příspěvek od daton »

Omlouvám se ale za polední dny jsem pracovně tak vytížen že jsem neměl na projekt žádný volný čas a tedy jsem nijak nepokročil a asi to nedopadne ani zítra.
Jen několik rychlých dopovědí, ano desky napájím vždy z 5V vstupu nikoliv přes VIN který je volný. Kabel do PC má vypínání 5V a napájení je realizováno z laboratorního regulovatelného zdroje AXIO AX 3005DS. DEsku spustím a mohu měnit napájecí napětí a přes vestavěný převodník potom na PC přes serial monitor sleduji co program dělá a jak se chová a při tom provádím i testování vstupů při různých napájecích napětích a při různých uspávacích programech proud sleduji jednak na měřícím přístroji zdroje a pak přesněji přes výše zmíněný OWON.
Až bude víc času budu pokračovat v pokusech. Dík vaše připomínky .
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: "Arduino" s procesorem LGT8F328P

Příspěvek od fulda »

Odpověď jsem dal do nového vlákna, protože v zásadě nemá nic společného s LGT8F328P čipem.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: "Arduino" s procesorem LGT8F328P

Příspěvek od daton »

butan
Příspěvky: 109
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: "Arduino" s procesorem LGT8F328P

Příspěvek od butan »

Mimo původní námět, ale v souladu s tématem vlákna, jsem vyzkoušel DAC v tomto procesoru. A zarazila mně jeho obrovská impedance, snad 100k, takže je skoro nepoužitelný na vyšší kmitočty. V dokumentaci HW údaje marně hledám. Nehrál jste si někdo s tím DACem, jestli něco nedělám blbě?
Lubor
PS
Ctěl bych generovat Shepardův tón
butan
Příspěvky: 109
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: "Arduino" s procesorem LGT8F328P

Příspěvek od butan »

Všiml jsem si že jak v baterkách k nářadí z Lídlu (parkside) tak i v nabíječce je použit obvod LGT8P22A. Odhaduji že je to procesor, a nejspíš od stejné firmy jako zde diskutovaný klon atmelu. Možná tím výrobcem je https://www.blackbox.com/
ale dokumentaci stáhnout nedokážu :-(
Lubor
Odpovědět