k článku: Relativně stručný, ale za to hlubší úvod do nejmenších mikrokontrolérů ATtiny

Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

k článku: Relativně stručný, ale za to hlubší úvod do nejmenších mikrokontrolérů ATtiny

Příspěvek od fulda »

Ahoj,

protože mám rád pořádek ve věcech, tak se musím ohradit (převážně ne-vážně) k některým bodům v článku Relativně stručný, ale za to hlubší úvod do nejmenších mikrokontrolérů ATtiny.

Zejména informace:
Octopus Lab píše:Mikrokontroléry řady ATtiny patří k nejmenším a nejjednodušším obvodům vhodným k prototypování
se mi nezdá moc pravdivá. Procesory typu PIC10 od stejného výrobce považuji za ještě jednodušší a vzhledem k tomu, že mají o 25% méně nožiček, nemůže být pochyb o tom, že jsou menší.

Používám je velice rád pro "neužitečná blikátka", jako například tohle, které jsem dělal pro lego stavitele. slouží k blikání až šesti ledek s jednoduchým ovládáním. Například na TOMTO VIDEU je verze pro autíčko KITT z filmu Knight Rider.
Obrázek

Cena je také nesrovnatelná, maloobchodně se pohybuje kolem 10,- v čechách, to je o 50% méně než uvedený ATtiny.

Pravda, člověk musí o něco více přemýšlet při programování, protože procesor má méně prostředků a nemá na sobě nápis Arduino, ale možná právě proto se s ním setkáme ve větším množství reálných aplikací.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 262
Registrován: 29 kvě 2015, 00:36
Kontaktovat uživatele:

Re: k článku: Relativně stručný, ale za to hlubší úvod do nejmenších mikrokontrolérů ATtiny

Příspěvek od gilhad »

Tranzistor – je v číslicové technice využíván jako elektronický spínač – je podobný jednoduchému mechanickému stroji (páka/kladka), kdy malým proudem je spínán (ovládán) větší proud.
Páka/kladka je typicky spíš transformátor, kde se mění velké napětí+malý proud na malé napětí+velkýproud (či naopak), ale energie zůstává stejná.

Tranzistor je spíš kohoutek/klapka, kde malou silou ovládáme větší sílu z vnějšího zdroje.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: k článku: Relativně stručný, ale za to hlubší úvod do nejmenších mikrokontrolérů ATtiny

Příspěvek od jrt »

Račte se dostavit na Arduino den v sobotu 21.3. a můžete si to s Honzou vyřídit verbálně nebo i ručně! :D
jrt
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: k článku: Relativně stručný, ale za to hlubší úvod do nejmenších mikrokontrolérů ATtiny

Příspěvek od DavidO »

fulda píše: 05 bře 2020, 16:25 Zejména informace:
Octopus Lab píše:Mikrokontroléry řady ATtiny patří k nejmenším a nejjednodušším obvodům vhodným k prototypování
se mi nezdá moc pravdivá. Procesory typu PIC10 od stejného výrobce považuji za ještě jednodušší a vzhledem k tomu, že mají o 25% méně nožiček, nemůže být pochyb o tom, že jsou menší.
Ovšem celé souvětí
Octopus Lab píše:Mikrokontroléry řady ATtiny patří k nejmenším a nejjednodušším obvodům vhodným k prototypování, které můžeme snadno programovat v prostředí Arduino.
už se mi zdá docela pravdivé. Jednak "patří k nejmenším" a ne "jsou nejmenší" je myslím docela OK, a pak ta druhá půlka je taky důležitá - dají se PIC10 programovat v Arduinu? Nemyslím naprogramovat PIC pomocí Arduina jako programátoru, ale napsat sketch se setup a loop a všema těma šílenejma knihovnama a mašinérií, co Arduino autorům kódu poskytuje.
(Tím rozhodně nezatracuju PICy a už vůbec tím neříkám, že Arduino se používat má :mrgreen:)
((ono taky z pohledu rozboru větného je v tomto souvětí druhá věta nejspíš spojena podřadně, takže striktně vzato ty ATtiny nakonec možná i "jsou nejmenší", teda aspoň teď mě nenapadá něco menšího, co se dá v Arduinu programovat. Ledaže by Honza myslel tu vedlejší větu jako neomezovací vztažnou, ale to se mi úplně nezdá ;)))
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: k článku: Relativně stručný, ale za to hlubší úvod do nejmenších mikrokontrolérů ATtiny

Příspěvek od fulda »

DavidO píše: 06 bře 2020, 08:41 ...
dají se PIC10 programovat v Arduinu? Nemyslím naprogramovat PIC pomocí Arduina jako programátoru, ale napsat sketch se setup a loop a všema těma šílenejma knihovnama a mašinérií, co Arduino autorům kódu poskytuje.
...
To jsou ti, co se odvolávají na celá souvětí a pak nedočtou druhý odstavec: :mrgreen:
fulda píše: 05 bře 2020, 16:25 ...
Pravda, člověk musí o něco více přemýšlet při programování, protože procesor má méně prostředků a nemá na sobě nápis Arduino,
...
jinak pro běžného arduinistu je téměř nepřekonatelně těžká i ta druhá polovina naprogramovat PIC pomocí Arduina jako programátoru. Je to proto, že řada PIC10 převážně nepodporuje LVP, ale je nutno použít HVP a používání napětí 13,5V je pro mnohé nelidsky těžký úkol.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 262
Registrován: 29 kvě 2015, 00:36
Kontaktovat uživatele:

Re: k článku: Relativně stručný, ale za to hlubší úvod do nejmenších mikrokontrolérů ATtiny

Příspěvek od gilhad »

fulda píše: 05 bře 2020, 16:25 ...
Pravda, člověk musí o něco více přemýšlet při programování, protože procesor má méně prostředků a nemá na sobě nápis Arduino,
...
Popravde receno neznam jediny procesor, co by na sobe mel z vyroby nápis Arduino :lol: A samozrejme i na PIC10 se takovy napis da dodatecne dolepit, on se da dolepit i na kus sutru z lomu :lol:
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: k článku: Relativně stručný, ale za to hlubší úvod do nejmenších mikrokontrolérů ATtiny

Příspěvek od jrt »

... používání napětí 13,5V...
13,5 V? Tos sem neměl psát, můj podzim života teď už nebude nikdy tak krásný jako dříve... :D Zlatej PICAXE!
jrt
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: k článku: Relativně stručný, ale za to hlubší úvod do nejmenších mikrokontrolérů ATtiny

Příspěvek od fulda »

gilhad píše: 06 bře 2020, 12:36 Popravde receno neznam jediny procesor, co by na sobe mel z vyroby nápis Arduino :lol: A samozrejme i na PIC10 se takovy napis da dodatecne dolepit, on se da dolepit i na kus sutru z lomu :lol:
po pravdě - pro ten PIC10 to dá trochu práce, pouzdro SOT23 není zrovna moc velké a napsat nápis Arduino na rozměr 2,9 x 1,6 mm není úplně jednoduché.
Obrázek

Tady je nutné souhlasit s Jirkou: zlatej picaxe, ten to má své jméno na pouzdže už z továrny :)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: k článku: Relativně stručný, ale za to hlubší úvod do nejmenších mikrokontrolérů ATtiny

Příspěvek od Dex »

Jeden čerstvý odkaz pro všechny, co se pořád posmívají Arduinu :lol:

https://twitter.com/arduino/status/1236058483491037185
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: k článku: Relativně stručný, ale za to hlubší úvod do nejmenších mikrokontrolérů ATtiny

Příspěvek od DavidO »

Ten satelit ale žádné Arduino nenese.
Jako mozek tam je NanoMind A3200, což je "On-board Computer System for mission critical space applications". Uvnitř je Atmel AT32UC3C - 32bit RISC, na kterém běží FreeRTOS [1].
V tom odkazu na Twitteru píšou, že byl prototypován s Arduinem a programován v Arduino IDE, no tak to je poněkud nadnesené. Arduino použili jen při testování subsystémů: "Every single subsystem component was tested first with an ATmega328P and the Arduino IDE for a relatively fast hardware verification considering the capabilities of the microcontroller." [2]

Tak tolik k tomu Arduinu ... :lol: (přesto, Quetzal 1 je krásnej projekt, to zase klobouk dolů! Akorát teda z úplně jiných důvodů.)

Ale abych byl spravedlivej, tak byl satelit ArduSat [3], pro který udělali desku s 16x ATmega328P (jako je v Uno nebo Nano) + 1x ATmega2561 (jako je v Mega), které udělali "Arduino compatible" = je v tom Arduino bootloader a z toho sedmnáctého se tam dá nahrát kód.

Jeden hezkej výkřik z FAQ:
Q: Will normal Arduinos function in space?
A: Yes, for a while.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Odpovědět