Zdražení

Odpovědět
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Zdražení

Příspěvek od daton »

Zdravím
tak když prohlížím Alik tak se mi zdá že arduino Nano svoji cenou už přeskočilo ESP32. Jestli atmega už končí a tedy zdražují poslední kusy??
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Zdražení

Příspěvek od aladin »

Hledal jsem levný ardu kompatibilní mcu a nenašel nic do 50 Kč. Nové procesory atmel megaxxxx a Tinyxxxx jsou sice za polovic, ale programátor je za 2000. Co mě však překvapilo, že na Jlc mají tisíce ESP 32 různých druhů za malé ceny. Asi to je správná cesta, když ATmegaxx8 stojí majlant.
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Zdražení

Příspěvek od daton »

Jo ceny ESP se dlouhodobě drži nebo i trochu zlevnují. Zajímavě protože technologie je vyšší a složitější.
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdražení

Příspěvek od kolbaba71 »

Možná proto, že se to vyrábí v obrovských sériích. Zájem o 8-bit procesory upadá.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Zdražení

Příspěvek od daton »

No zájem asi upadá ale myslím že 8-bit má stále dobrý potenciál využití. Všude není třeba brutální výkon nebo wifi a bluetooth integrované. Spíš myslím že je to jako u RC modelů taky když to po revoluci přišlo byl to hit a spousta mladých nadšenců do toho skočila po hlavě. Dnes to zkomírá a není to tím že by nebyla lepší technika přijímače vysílače, naopak dnes už na vysilčce je možno měřit výšku modelu teplotu a mnoho dalších věcí o kterých se nám tenkrát ani nesnilo. Ale lidi se toho asi nabažily a u modelářů zůstalo jen to pevné jádro a i to se už drolí :-( . Tady je to možná podobně.
Je fakt že RC modely neuměly ulehčit a vylepšit život třeba v domácnosti což pomocí jednoduchých mikrokontrolérů jde a funguje to - řekl bych že z toho lze udělat praktickou hračku pro denní pužívání. To ale zase každého nebaví a tak to vázne.
Já jsem před dvěma lety začátkem covidu myslel, že to bude prudký rozvoj, nárust kutilů a začínajících programátorů ale nějak jsem to neodhadl zájmy lidí i ve volném času byly jiné což je vzláštní ale modelovat chování lidí je asi velký problém.

Nicméně si myslím že arduinov 8-bitu je stále super a jde s ním udělat spoustu zajímavých věci, které pomáhají. Výhodou je i malá spotřeba oproti třeba ESP32 - tedy pokud většinu dne není ve spacím modu. U mě doma už fungují čtyři systémy pro provzdušnování na Picaxe , dále čtyři arduina nano z toho tři na hlidací a dveřní systémy a jedno na solární server no a pak jedno ESP32 na automatické stahování rolet s meteorologickou stanicí a ovládáním radia. vše napájené z automaticky udržovaného solárního systému s napětím 12V (rozvod se ještě využívá pro jiné spotřebiče jako rádia a TV).
Tak že já tam úpadek nevidím spíš jen ten nezájem.
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdražení

Příspěvek od kolbaba71 »

Nezájem výrobců, jenž je dřív používali a brali je po vagónech. Těch pár tisíc mcu, co si koupil lidí na domácí kutění, je už nevytrhne. 🙄
Odpovědět