1. projekt Vozítko

Pochlubte se svým robotem ostatním!
luger
Příspěvky: 20
Registrován: 19 úno 2023, 18:25

1. projekt Vozítko

Příspěvek od luger »

Zdravím,
dovoluji si vám představit můj první projekt.
Nejsem náročný a tak jsem to hned od začátku vybavil všemožnými senzory. První chyba :D
Sestava je jesná z obrázků.
Zatím jsem jaksi rozchodil - ultrazvuk, fotočidlo a mikrofon. Ale je to bída. Prý 7 m vzdálenost :lol: Sotva pár centimetrů, ale asi to chce ještě doladit. Mikrofon se zesilovačem reaguje tak max na 10 cm. No hnus velebnosti.

Teď se učím ovládat DC motory. Zatím to jde (díky velmi vztřícné pomoci kolegy vladimir66 a tímto mu moc děkuji)
Podařilo se mi odpálit driver motorů :lol: :lol: - záblesk a dým


Pokračování příště
Přílohy
IMG_20230312_140548_071.jpg
IMG_20230312_140529_971.jpg
IMG_20230312_140501_997.jpg
luger
Příspěvky: 20
Registrován: 19 úno 2023, 18:25

Re: 1. projekt Vozítko

Příspěvek od luger »

toto fórum je mrtvé ? no já jenom abych neztrácel čas vytvářením nějakých příspěvků když to stejně nikoho nezajímá
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: 1. projekt Vozítko

Příspěvek od Dex »

Mrtvé nejspíš není, tvůj příspěvek vidělo 125 uživatelů ;)

Přiznej se, že ty jsi chtěl pochválit, jaký to máš krásný a on nikdo nic :lol:
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
luger
Příspěvky: 20
Registrován: 19 úno 2023, 18:25

Re: 1. projekt Vozítko

Příspěvek od luger »

Žije !!! Ta to jsem rád.

Pochválit ? Naopak , jeden problém za druhým !

Senzory fungují a tak jsem se pustil do motorů a serv. Když funguje servo tak nefunguje motor a naopak.
Nezávisle ovládací programy jedou jak mají, ale jakmile je spojím do jednoho tak si to dělá co chce.
Motor mám na pinu C.1 (nebo C.2) a řídící B.5, servo na pinu B.4 (nebo B.7).Domnívám se že bude problém v časovačích, ale to by měl X2 zvládnout. Nebo nee ?
Zdroje jsou nezávislé, zem společná.

Byl bych moc vděčný za jakýkoliv postřeh nebo nasměrování.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: 1. projekt Vozítko

Příspěvek od Dex »

Víš problém je v tom, že s PICAXE už dělá jen málo lidí respektive z těch co znám (okolo fóra i jinak) už nejspíš nikdo. Abych ti mohl poradit, musel bych se na to pořádně podívat a celé si to po letech oživit. No jenže já se teď potřebuju učit jiné věci. Třeba se tu ale ještě vyskytuje někdo, kdo bude vědět ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: 1. projekt Vozítko

Příspěvek od fulda »

Já mám navíc děsně špatnou představivost. Takže když vyjmenuješ tři porty B.6, B3 a C.9, tak jsem v mžiku ztracen. Bylo by možná trochu užitečné naznačit nějaké schéma a nějaký ten kousek kódu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
luger
Příspěvky: 20
Registrován: 19 úno 2023, 18:25

Re: 1. projekt Vozítko

Příspěvek od luger »

Špatně jsem to napsal. Chtěl jsem naznačit, že servo ovládám pinem B a motor pinem C a jeho řídícím jiným pinem B (napsal jsem více variant které jsem testoval, ale výsledek byl stejný).
Má to dělat toto:
- test senzorů - foto a ultrazvuk
- když posvítím na fotosenzor zapne servo které se pohne a zastaví
- když se přiblížím k překážce na určitou vzdálenost zapne na chvíli motor a stop
- návrat na test senzorů

samostatně ty podmínky a jejich procesy fungují, ale jakmile je "dám dohromady" do jednoho programu motor si dělá co chce, ale servo funguje dobře.
Myslím, že si to pamatuje příkaz " servo" a má stále zapojený časovač, který následně ovlivňuje kontrolu PWM motoru. Můžu poslat kod.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: 1. projekt Vozítko

Příspěvek od fulda »

Čekáš, že ti někdo poradí, že podmínka na řádku 72 je příliš ambiciózní?
Nebo čekáš, že ti někdo poradí, že picaxe je krám a že na arduinu by se to nestalo?
Nebo čekáš jen odpověď "máš to rozbitý"?

Už všichni víme, co chceš udělat, ale nikomu se nechce pouštět do toho, že by napsal celej kód. Pokud sem dáš svůj kód, tak ti možná někdo poradí. Je to zhruba stejně užitečné, jako by jsi čekal, že tě doktor vyšetří oblečeného.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
luger
Příspěvky: 20
Registrován: 19 úno 2023, 18:25

Re: 1. projekt Vozítko

Příspěvek od luger »

Děkuji za Váš názor na můj problém, ale už jsem staršího vydání a ta Vaše arogance si myslím není nutná.
Ne všichni v 1. třídě základky ovládali C++ tak jako vy.

Nicméně , pokusím se přejít na Arduino. Zdá se , že to má i jisté výhody. Ještě uvidím jak se to vyvine. Ale pozor, jako začátečník vás budu neustále otravovat :lol: Nebo v tom bude zase problém ??? :lol: :lol:
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: 1. projekt Vozítko

Příspěvek od fulda »

Neber to jako aroganci. Prostě se snažím poukázat na to, že nikomu nedáváš šanci ti odpovědět. Je celkem jedno, jakou použiješ platformu. Pokud položíš tak obecnou otázku, nemůžeš dostat odpověď.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět