Error

Pochlubte se svým robotem ostatním!
Odpovědět
cmeliak

Error

Příspěvek od cmeliak »

Mechanika:
-robota poháňajú 2 x GM7 120:1
- podvozok je vyrobený z plastu - tento plast som získal zo starých školských lavíc dobre sa obrába a je dosť ohybný a tvrdý
- kolesá sú vysústružené taktiež z plastu, neviem konkrétne o aký plast ide ale predáva sa v podobe bielych plastových týč hádam PVC
- použitá je všesmerová gulička, ktorú som našiel v doma v haraburdách asi bude z nejakej "mouse", pravdepodobne veľmi neplný svoj význam pretože sa asi negúľa ale len šúcha avšak postačovalo mi to :)
- držiaky motorov sú vytvarované z plechu asi najhoršia robota čo som robil, plech sa doma vo zveráku neohýba veľmi dobre a ešte pri tom ak chcete dodržať nejakú estetiku ale nakoniec sa mi to nejak podarilo a plný to svoj účel
- robot bol navrhnutý v autodesk inventor Obr.1

Elektronika:
-robota ovláda mikroprocesor Picaxe 20X2 celá DPS bola navrhnutá pre Picaxe 20M avšak keď som to dokončil zistil som že 20M je pomalé tak som tam hodil 20X2
- 5 senzorov CNY70 pre čiaru použitý je multiplexer 4051 (20X2 má dostatok A/D ale všetko je spravené pre 20M)
- vpredu dig. senzor GP2Y0D805Z0F
- vľavo analog. senzor gp2y0a21
- DPS je vyrobená pomocou nažehlovacej metódy
- motory sú ovládané pomocou sn754410
- batéria Ni-Mh 7,2V 1800mAh, je ťažká strašne ale pre moje testy a ambície mi stačila a financií nebolo nazvyš

Program:
Program je písaný v BASIC-u c WinAXE pad-e.

Robota som robil asi rok avšak predchádzali tomu asi 2 roboty podobného charakteru a konštrukcie. DPS, konštrukciu aj kód som spravil sám. Aj keď za pomoci ľudí na tomto a na fóre robotrevue, som za všetky rady a tipy veľmi vďačný pravdepodobne by som sa bez nich ďalej nepohol. Robot bol vytvorený pre súťaž Istrobot 2012 - 8.miesto a 2013 .- 10. miesto. Oproti roku 2012 som robota značne zrýchlil aj kvoli vašej rade ohladom H-mostíka na ktorom vznýka úbytok napätia avšak nedokázal som vytvoriť rýchly a spoľahlivý program a robot nedokázal zdolať prerušenie čiary a jediný pokus kedy sa mu podarilo prejsť trať mu trval asi dvakrát dlhšie pretože prešiel trať cca. 2krát.Senzor naľavo, mal slúžiť na odomykanie tunela. S robotom som sa zúčastnil na SOČ a uspel som na krajskom kole - 1.miesto. a na celoslovenskom na 4.mieste. Robota som "zavesil na klinec" a teraz sa zoznamujem s assemblerom aj keď som na tom veľmi biedne pretože počas prázdnin je veľa inej aktivity a nevidím to nádejne anidalej pretože idem na STU FEI API a obávam sa že učenie mi bude zaberať väčšinu voľného času. Veľmi rád by som spravil nejakeho víťazného robota avšak nie je to tak jednoduché ako som si to predstavoval (nakúpim rýchle motorčeky, procesor a všetko sa už nejak spraví - nemyslím tým že GM7 a 20X2 sú rýchle :)) je tam mnoho faktorou ktoré už sú spomenuté na fóre a sám som bol prekvapený kolko toho je :D
Takže ešte raz ďakujem a prikladám foto.
Přílohy
Po "nastriekaný" :D
Po "nastriekaný" :D
Spodok
Spodok
Obr. 1
Obr. 1
Bodie
Příspěvky: 110
Registrován: 05 kvě 2013, 17:52

Re: Error

Příspěvek od Bodie »

Super, moc pěkný robot. Vždycky mám rád, když člověk dělá robota podle sebe a ne jako hotovou stavebnici. Akorát na Istrobotu si ho nějak neuvědomuju.
A ten 3D návrh vypadá skvěle ;-)
cmeliak

Re: Error

Příspěvek od cmeliak »

Odpovědět